Aile baskısı

• Konuyu başlatan Zel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 83
  • Görüntüleme 6B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öncelikle boş zamanlarında çalış okuldan sonra falan part time birikim yap ailenden beş kuruş isteme seni sevmiyeni sende sevme üniversiteye kadar bu dediklerimi yap para biriktir ingilizceni geliştir bayağı bir İngilizce çok önemli bu arada derslerine çok çalış Amerika'dan üniversite kazanmak kolay değil hangi bölüm olursa olsun Amerika'da oku sakın bunu beğenmedim yapma çünkü Amerika'ya gidiş biletin bir de orada iş bulursan yaşadın hele de yazılım şirketin de iş bulursan sırtın yere gelmez ben ticaret ile uğraşıyorum mesela dediğim gibi internetten de araştır olurda üniversite kazanamaz san başka yöntemler de var ama kardeşim sen sen ol derslerine önem ver çok fazla çalış dediğim gibi Amerika'dan üniversite bulmak kolay değil para da biriktir oradan üniversite bulunca dolara çevirsin paranı böylelikle oraya gidince sıkıntı yaşamazsın ben böyle yaptım.
İngilizcemi geliştirmek için çok zaman ayırıyorum. Özellikle yabancılar ile konuşuyorum. Fakat Covid 19 kol gezdiği için okula gidemiyorum. Online eğitim'den de bir şey anlamıyorum

Para kazanana kadar idare et. Maddi olarak belli bir seviyeye gelince evi terk et ve arkana bile bakma.

Paran yoksa kurtuluşun yok maalesef. Burası Türkiye. Kücük bir sehir de yaşıyorsan zaten iş imkanı da bulamazsın ve o çok fazla cahil insan olur genelde köylerde 🤠

Hiç bebeklik fotoğrafınız yok mu? Emin olmak için bir anda annenize gidip ben hangi hastanede doğdum deyin güzel bir taktik.

Herkese selamlar. Bugün ailem'den hiç bir şekil de beklemediğim davranışlar konusun da sizlerden fikir almak istiyorum. Hemen olaya geçelim. Ama sonuna kadar okuyun lütfen,

Bir kaç gün önce ablam'ın bilgisayarında olan crackli Eset'in bir şeye yaramadığını ve onun onu silip başka bir anti virus kurmasını önerdim. Çünkü ablam normal de bilgisayarı hiç sevmez ve hiç kullanmadı. Bunun için ona hep yardım etmek istedim. Ve ilginçtir ki ablam bunu isteğimi kabul etti. Ben de crackli Eset'i sildim ve yerine Kaspersky'ı yükledim. İlk başta bir tarama yaptk. Bu tarama da bir sürü virüsü sildik. Hatta Windows crackli olduğu için onla gelen adını hatırlamadığım arka da çalışan K ile başlayan bir şeyi de sildik. Kaspersky bu exe'nin Windows'un crackli olmasından dolayı gelen exe olduğunu anladı ve "Bu exe'nin değiştirdikleri şeyleri normale döndür" dedi. Bu olayı tamamen hallettik. Bugün de bana tepkili bir şekil de gelip "Bu sürekli bildirim gösteriyor, güya anti - virüs kurmuşsun, bir şeye yaradığı yok" gibi saçma şeyler söyledi. Ama ablamı hep uyardım, bedava film için girdiği sitelerde bir reklama tıklasa bile başına neler geleceğini anlatmaya çalıştım ama dinlemedi. Annem'e de "Anne yemin ederim amacım onu korumak, kötü bir şey yapmıyorum. Ona hem öğretmeye hem de anlaması için yardım ediyorum. " Dedim, ama dinlemedi. Ve ablam bana bir sürü hakaretler saydırırken annem güldü. Ben de ister - istemez ona hakaret ettim. Ettiğim şey onun hakaretleri arasında sanırım çiçek belki de böcek gibi kalıyordu. İçeri gidip ağlamaya başladı ve annem de yanına gidip ona benim "Aptal ve cahil" olduğumu söyledi. Sonra yanıma gelip "İlk sen başlattın yani ilk sen hakaret ettin" dedi. Ben çok şaşırdım yemin ederim delirecektim. Ama annem hala savundu. Yaptığım şeylerin mantıksız olduğunu ve kurduğum şeyin anti - virüs olmadığı düşünüyordu sanırım. Ve beni artık dinlemeyeceğini söyledi. Babamı arayıp, bu yaptıklarımı söyleyecekmiş. Babam da maalesef annem'in kölesi olduğu için her şeyine inanıyor ve kanıyor. O ne derse o yani. Arkadaşlar bu olayları ben yıllardır yaşıyorum. Nasıl bir psikoloji ile yaşıyorum siz düşünün. Annem & Babam & Ablam bana hiç ilgi göstermiyorlar zaten. Buna alıştım. Annem de hep bana evlatlık hissi veriyor. Gerçekten düşünüyorum bu olayları. Bi aile beni istese yemin ederim direk koşarak giderim. Fakat benim hayalim Amerika da Yazılımcı olmak ve orada ki birisi ile evlenip yuva kurmak. Hep ben bu hayalim ile yaşadım. Özellikle Üniversite'yi kazanmak istiyorum. Fakat bu ailem'in bana evlatlık gibi davranmasından bıktım. Bana lütfen sabır demeyin çünkü nasıl bir psikoloji de olduğumu anlamışsınızdır. Burda da annem yine olaya giriyor çünkü ablama bir sürü özel hoca tuttu, dershanelere yazdırdı, bir sürü kitaplar aldı, hatta benim odamı bile ona verdi. Anneme "Anne bana da destekci olacak mısın ?" dediğim de "Hoca'ya gerek yok, dershaneye belki. Abla'nın kitaplarını kullanırsın" diyor. Bana neden gerek yok 2 aydır düşüyorum bulamadım. Ayrıca annem bana 3 yıldır bir PC alacak ama sağolsun hala almadı. Bu yıl ablama PC üstüne İphone aldı. Ve bana 4 ay beklememi söyledi, 4 ay geçti hala bir şey yok. Ben de PC ya da Mac istiyorum. Hem işimi kolaylaştıracak hem de derslerime & yazılıma daha çok odaklanmamı sağlayacak fakat bana dair bir şey yok. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.
Allah yardım etsin umarım istediğin yerlere gelirsin.

Para kazanana kadar idare et. Maddi olarak belli bir seviyeye gelince evi terk et ve arkana bile bakma.

Paran yoksa kurtuluşun yok maalesef. Burası Türkiye. Kücük bir sehir de yaşıyorsan zaten iş imkanı da bulamazsın ve o çok fazla cahil insan olur genelde köylerde 🤠
Vallahi burası köy mü başka bir şey mi anlamak zor. Ben Buca da doğdum ama gele gele Yozgat denen saçma - sapan, bir yere gelmişiz. İlginçtir ki benim kimliğim de Yozgat yazıyor. Şahsen ben İzmir/Buca yazmasını isterdim. Hayatım da bu kadar cahillerin toplandığı bir yer görmemiştim. Hatta bir örnek vereyim, bir çocuk ile konuşuyorduk dedim ki "Benim istediğim meslek Yazılım Mühendisliği" onun dediği cevap "Yazılım geleceğin mesleği değil" en güzel örnek bu sanırım. Her şey yavaş yavaş robotların eline verilmeye başladığı zaman da böyle bir şey demek gerçekten katman.

Bence keşke onun inatçı bir abla olduğunu düşünüp onu uyarmayıp Kaspersky yüklemeyecektin o görecekti gününü.

Bence keşke onun inatçı bir abla olduğunu düşünüp onu uyarmayıp Kaspersky yüklemeyecektin o görecekti gününü.
İnatçı'dan ziyade kendini havalı zannediyor. Merhaba diyorum cevap vermiyor. Nasılsın diyorum cevap vermiyor. Elbette vermiyebilir ama bu yaptıkları şeyi neden yapıyor anlamadım. Benim her zaman moralimin bozuk olma nedeni ise Lise'ye geçiş sınavı. Hiç çalışmamıştım, tekrar vs hiç bir şey yok. Ama iyi bir puan alacağımı zannedip sınava girdim sonuç hüsran tabii. Ama Üniversite'ye inanılmaz çalışacağım. O zamanlar aklım başım da değildi ama şuan bir sürü araştırma yapıyorum. Kendimi hep geliştiriyorum. Özellikle ben sözelim o zaman matematiği hiç yapamam algısını bile hallettim. Başaracağıma inanıyorum. Kendimin psikoloğu oldum.

• Beğen
İfadeler: YFK
Şu an yaşadıklarınıza dair bir şey diyemeyeceğim, Allah yardımcınız olsun. Şunu demek için yazıyorum: Bilin ki bu yaşlarda yaşadıklarınız sizin ne kadar umrunuzda olduğuyla bir alakası olmaksınız zihninizde yer ediniyor ve davranışlarınıza yansıyor, daha doğrusu yansıyacak. Gelecekte sizin de çocuklarınıza böyle davranabileceğiniz ihtimalinin aksini düşünüyor olabilirsiniz şu an ama bu da bir ihtimal. Şimdiden böyle yapmamanız gerektiğini zihninize kazıyasınız ki gelecekte böyle bir tavır için olmayasınız.

Ayrıca eğer imkanınız varsa kitap okuyun. Kafanız dağılır. Bireyin iç dünyasına yönelik psikolojik romanlar okumanız günlük hayatta realist bir gözlem kimliği kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun söyleyeceğiniz şeylere, alacağınız kararlara, yaptıklarınıza etkisi olduğunu söyleyebilirim en kısa haliyle.

Şu an yaşadıklarınıza dair bir şey diyemeyeceğim, Allah yardımcınız olsun. Şunu demek için yazıyorum: Bilin ki bu yaşlarda yaşadıklarınız sizin ne kadar umrunuzda olduğuyla bir alakası olmaksınız zihninizde yer ediniyor ve davranışlarınıza yansıyor, daha doğrusu yansıyacak. Gelecekte sizin de çocuklarınıza böyle davranabileceğiniz ihtimalinin aksini düşünüyor olabilirsiniz şu an ama bu da bir ihtimal. Şimdiden böyle yapmamanız gerektiğini zihninize kazıyasınız ki gelecekte böyle bir tavır için olmayasınız.

Ayrıca eğer imkanınız varsa kitap okuyun. Kafanız dağılır. Bireyin iç dünyasına yönelik psikolojik romanlar okumanız günlük hayatta realist bir gözlem kimliği kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun söyleyeceğiniz şeylere, alacağınız kararlara, yaptıklarınıza etkisi olduğunu söyleyebilirim en kısa haliyle.
Hocam inanır mısınız bu dediklerinizi 3 yıldır düşünüyorum. Evet, ben bu aile de böyle yaşadığım için şansızım ama kesinlikle yuvama yansıtmayacağım.Onlara harika bir gelecek kuracağım, onlar'ın fikirlerini önemsiyeceğim. Diye her zaman düşünüyorum. Kafamı dağatmak için kodlama ve araştırma yapıyorum hocam bana daha iyi geliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı