Aile bireyi ile kavga ettim

Bana da bilgisayar alınmıyor. Arkadaşlarım güzel oyunların muhabbetini yaparken ben orda GTA San Andreas konuşmayı bekliyorum biri belki bundan da bahseder diye. Neyse bekleyeceğiz artık. Bekle bekle nereye kadar :( Annen ve babana bir şey deme fazla. Belki onların durumu yok bilemeyiz. Ama üzmeyin birbirinizi. Sonuçta kimse kalıcı değil bu dünyada öyle değil mi. Sabret biraz. Hem telefon bağımlılığı var. Her yerde telefona bakmak kötü bir şey. Emin ol o kişiler günde 6 saatten fazla telefona bakıyorlardır. Derslerine çalış. Onlar telefona bakmaktan çalışmıyorlar. Telefonun olunca da sen sen ol her yerde bakma telefona çünkü bu hiç hoş değil. Benimde iyi kötü bir telefonum var ama ben çok bakmıyorum ve benimle ne zaman sohbet edecek diye onun gözlerine doğru bakıyorum. Fakat o benimkine bakmıyor. Senin durumunu anlıyorum. Ama onlar dünyadan çok şey kaçırıyorlar. Anın tadını çıkartmak yerine her gün, her zaman yaptığı şeyleri bizim kalbimizi kırarak yapıyorlar. Derslerine çalış, varsa hobilerinle ilgilen.

Hocam ailenize güzelce anlatın bu bir ihtiyaçtır başınıza bir şey gelse veya bir yere giderken ailelerinize bilgi vermeniz için falan telefon lazım.

Maddi açıdan sıkıntılarınız varsa üstlerine gitmeyin, ısrar etmeyin. Diyorsanız ki maddi açıdan hiçbir sıkıntımız yok rahatça alırız, o zaman tekrar istersiniz. Ama maddi durumunuz yoksa daha fazla istemek sadece anne babanızı üzer.

Annenizin söylediklerini çok da kafanıza takmayın, anlık sinirle söyler sonra kendisi de üzülür zaten.
Eğer telefonu oyun, sosyal medya gibi şeyler için istediğinizi söylediyseniz reddetmeleri normal. Güvenliğiniz için istediğinizi söyleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla iletişim için de olabilir. Ya da sevgiliniz olduğunu ve onunla konuşmak istediğinizi söyleyin.
Yine de kararlarından dönmezlerse bir yerde işe girip kendi paranızla alın.

Sosyal medya olarak sadece Discord ve YouTube kullanıyourm Instagram, whatsaap, Twitter gibi sosyal mecraları hayatım boyunca hiç kullanmamış biriyim misal ben yarın bir gün kaybolsam ailem bana nasıl ulaşacak benim ile nasıl iletişim kuracaklar çok merak ediyorum.

Sırf telefonum yok diye pek arkadaş edinmiyorum whaatsap istiyorlar.

O arkadaş ortamını terkedin. Konuşmayı bilen ve birbiri ile geçirdiği vakte özen gösteren arkadaşlar edinin.
Günümüzde çok zor hocam. Her dışarı çıktığımda çoklu arkadaş gruplarını gözlemliyorum, belli bir etkinlik (yüzme, voleybol veya herhangi bir oyun gibi etkinlikler) olmadıkça hep bir kafede telefonlarına bakıyorlar. Etkileşimin en fazla olduğu an birbirlerine Instagram'dan fotoğraf göstermeleri.

Merhabalar bugün akşam ailem ile telefon konusu yüzünden kavga ettim 15 yaşındayım ve 10.sınıfa geçtim yaşıtlarımın telefonun olması az da olsa zoruma gidiyor mesela dışarı çıkacağım arkadaş ortamına gidiyoruz herkes telefonuyla uğraşıyor biriyle mesajlaşıyor ben ise her günümü evde geçiriyorum bilgisayarın başından kalkıyorum canım sıkılıyor ebeveynlerimin telefonunu almıyorum almak istemiyorum sonuçta onların bir özeli var bu akşam annem ile babamı karşıma alıp adam gibi konuştum fakat nafile annem sürekli "bilgisayarın var daha ne istiyorsun yaşıtlarının hangisinde telefon var" gibi şeyler söyledi. 13 yaşındaki arkadaşım benden telefon numaramı istemişti fakat ona telefonum tamirde falan gibi şeyler söylemiştim cidden zoruma gitmişti. 9.sınıfta okullar yarı şekilde açılmıştı okulla gittiğim de herkesin elinde bir telefon sağda solda oturuyor bir şeylerle uğraşıyorlar fakat benim okulda boş boş gezmem bana koyuyordu bugün konuyu açayım dedim. Fakat annemin bana o bakışı beni o kadar çok etkilemişti ki cidden çok üzüldüm ve sinirlendim salak gibi kapıyı vurup odama geçtim annem yanıma gelmeye çalıştı annemi odadan çıkarttım ağlamaya başladım fakat sonradan da anneme yaptığım bu şeyler aklıma geldi ve çok üzüldüm bir köşede ağladım zıbardım. Annemden özür diledim fakat bana "bana anne deme ben senin annem değilim" dedi ben de hiçbir şey demeden odama çekildim tekrar.

Böyle konular için anneni babanı üzme vakti geldiğinde alınır telefon ölümlü dünya ileride pişman olursun bu yaptıkların için.

Günümüzde çok zor hocam. Her dışarı çıktığımda çoklu arkadaş gruplarını gözlemliyorum, belli bir etkinlik (yüzme, voleybol veya herhangi bir oyun gibi etkinlikler) olmadıkça hep bir kafede telefonlarına bakıyorlar. Etkileşimin en fazla olduğu an birbirlerine Instagram'dan fotoğraf göstermeleri.

Hocam haliyle arkadaş ortamın da cidden utanıyorum boş boş oturuyorum evde artık bilgisayarın başın da oturmaktan da sıkılıyorum dışarı çıkıyorum etrafa boş boş bakıyorum herkes bir şeyler peşinde fakat ben bilgisayarın başından kalktığım andan itibaren yapabileceğim hiçbir şeyim yok ders konusunda da gayet başarılı bir öğrenciyim.

Kesinlikle katılıyorum lakin vardır kenarda köşede biz gibi düşünenler.

Geri
Yukarı