Ailem benden nefret ediyor

Dostum arkadaşın yazdıklarını okumadın galiba. 99 alsam da neden 100 almadın diye azar yiyorum diyor. Konu bu değil burada.
Ergen beynine sahip bir aile var, bir genci saçma sapan sebeplerle psikolojik ve fiziksel olarak zehirliyorlar.
Konu sahibi ile aranızda 4-5 yaş civarında bir fark var. Belki konu sahibi senin yaşındayken çok sağlam paralar kazanıyor olacak. Ben 80 alıyorum sen neden 80 alamıyorsun gibi saçma sapan cümleler yazmamanı öneririm. Tek azar yememeni sağlamış anlaşılan.

Konu sahibi 20 yaşına kadar düzgün bir yere gelemeyecek eğer bu kafayla devam ederse her şeyi fazla kafaya takıyor sosyal değil belki kendisini sevmiyor çok şartçı kendisini herkesten her şeyden soyutlamış. Sizce bu mu doğru olan?

Konu sahibi 20 yaşına kadar düzgün bir yere gelemeyecek eğer bu kafayla devam ederse her şeyi fazla kafaya takıyor sosyal değil belki kendisini sevmiyor çok şartçı kendisini herkesten her şeyden soyutlamış. Sizce bu mu doğru olan?
Konu sahibi 11 yaşında yazılıma başlamış. 15 yaşında şirket kurmuş. 20 yaşına kadar; ya iflas edecek, ya para kazanacak, ya da ølecek. Başka bir ihtimal yok.

Doğru olan tabii ki bu değil. Ancak sizin burada kendinizi örnek gösterip saçma sapan şeyleri ortaa sürmeniz yanlış. Şuan konumuz mesela sizin lisede son gün çalışıp kaç aldığınız değil. Bu şekilde saçma yaklaşımlar yapmanıza tepki gösterdim. Bu söyledikleriniz psikoloji olarak arkadaşı daha da geriye çeker. Bunun yerine söylediklerinizi nasıl aşabileceğini anlatabilirsiniz mesela.

Göz doktoruna gitseydin, ailen sana disiplin vermeye çalışıyor yazmak çok sağlıklı mı duruyor ?

Doğru olan tabii ki bu değil. Ancak sizin burada kendinizi örnek gösterip saçma sapan şeyleri ortaa sürmeniz yanlış. Şu an konumuz mesela sizin lisede son gün çalışıp kaç aldığınız değil. Bu şekilde saçma yaklaşımlar yapmanıza tepki gösterdim. Bu söyledikleriniz psikoloji olarak arkadaşı daha da geriye çeker. Bunun yerine söylediklerinizi nasıl aşabileceğini anlatabilirsiniz mesela.

Göz doktoruna gitseydin, ailen sana disiplin vermeye çalışıyor yazmak çok sağlıklı mı duruyor?

Bazı şeyleri fark etmesi lazım iş işten geçmeden. Darılmayacak gücenmeyecek kendisinin farkına varacak daha da fazla kendisini geliştirmeye bakacak her ne işle uğraşıyorsa.

Valla senin kafanda devam etmezse gelir. Takacak bunlar hayatın içinde olan şeyler. Zamanla aşacak ki bunu inandığımız için yazıyoruz. Ders çalışarak olmuyor bu işler, çalıştığınız zaman veya cebinizde para olduğu zaman başarılı sayılmıyorsunuz. Başarılı sayılmak için diğerlerinden farklı olanı veya aynı olanı yapsa bile içinde kendine ait bir farklılık koyan başarılı oluyor. 15 yaşında yazılım bilip şirket sahibi olmak gayet taktir edilecek birşey. Çocuğu hayatının belki de en güzel zamanlarında gereksiz umutsuzluğa ve gerçeklikten uzaklaştırılıp aptal sistemin kölesi etmek mi derdiniz arkadaş ? Bırakın kendi nasıl mutlu oluyorsa onun peşinden gitsin, notları 100 olmasın 80 olsun, 90 olsun yeterki mutlu olsun. Mutlu oldukça gelişecek, insanlarla konuşacak, fikirler geliştirecektir.

Bazı şeyleri fark etmesi lazım iş işten geçmeden. Darılmayacak gücenmeyecek kendisinin farkına varacak daha da fazla kendisini geliştirmeye bakacak her ne işle uğraşıyorsa.
Bu söylediklerinin önceki mesajların ile alakası yok işte. Sahip olduğu aileyi hiç bir şekilde memnun edemeyecek, buna emin olabilirsin. Herkesin ebeveyn olmaması gerekiyor. 80 aldım diye ailemden azar yemedim demiştin mesela, bu senin bahsettiğin gibi bir konu değil dostum. 10 sınavdan 9'unda 100 alsa, 1 sınavda 99 alsa, 99 aldığı için bağıracaklar. Birazcık yapıcı davranmanı öneririm. Yazdıkların birbiri ile çelişiyor çünkü.

Bu söylediklerinin önceki mesajların ile alakası yok işte. Sahip olduğu aileyi hiçbir şekilde memnun edemeyecek, buna emin olabilirsin. Herkesin ebeveyn olmaması gerekiyor. 80 aldım diye ailemden azar yemedim demiştin mesela, bu senin bahsettiğin gibi bir konu değil dostum. 10 sınavdan 9'unda 100 alsa, 1 sınavda 99 alsa, 99 aldığı için bağıracaklar. Birazcık yapıcı davranmanı öneririm. Yazdıkların birbiri ile çelişiyor çünkü.

Yazdıklarım birbiri ile çelişmiyor sen anlaman gerekeni anlamıyorsun. Zaten böyle bir aileyi hiç kimse mutlu edemez, ben etmesi lazım diye bir şey söylemedim bile.

Vallahi senin kafanda devam etmezse gelir. Takacak bunlar hayatın içinde olan şeyler. Zamanla aşacak ki bunu inandığımız için yazıyoruz. Ders çalışarak olmuyor bu işler, çalıştığınız zaman veya cebinizde para olduğu zaman başarılı sayılmıyorsunuz. Başarılı sayılmak için diğerlerinden farklı olanı veya aynı olanı yapsa bile içinde kendine ait bir farklılık koyan başarılı oluyor. 15 yaşında yazılım bilip şirket sahibi olmak gayet taktir edilecek bir şey. Çocuğu hayatının belki de en güzel zamanlarında gereksiz umutsuzluğa ve gerçeklikten uzaklaştırılıp aptal sistemin kölesi etmek mi derdiniz arkadaş? Bırakın kendi nasıl mutlu oluyorsa onun peşinden gitsin, notları 100 olmasın 80 olsun, 90 olsun yeter ki mutlu olsun. Mutlu oldukça gelişecek, insanlarla konuşacak, fikirler geliştirecektir.

Asıl gerçeklik dedikleriniz ise keşke bende o gerçeklikde yaşayabilsem.

Yeni konular

Geri
Yukarı