Ailem benden nefret ediyor

Çocuğu hayatının belki de en güzel zamanlarında gereksiz umutsuzluğa ve gerçeklikten uzaklaştırılıp aptal sistemin kölesi etmek mi derdiniz arkadaş ?
Türkiye'de sorun da bu aslında. Okulunu okusun, memur olsun, evlensin, çocuk yapsın bu şekilde uzayıp gidiyor. Herkes bir şey yapmak zorunda gibi baskı altında hissediyor. Bu güzel bir hayat değil. Belki bundan 10 sene sonra yazılım alanında marka oluşturabilecek bir kişiye sen anlamazsın git dersini çalış sınava gir mantığı ile gidilirse sağlıklı olmaz. Gidip mesela birisine bir iş fikri anlatıyorsun, adam sana ısrarla nasıl olmayacağını anlatıyor, kimse kimsenin başarılı olmasını istemiyor çünkü. O kişiye göre memur olup sabit maaşını almak en iyisi. İş fikrini sunan kişi olur da güzel şekilde işinde ilerler ve onun 10 yıllık maaşını bir kaç ayda kazanır diye ödü kopuyor. Genel bir söylem bu arada çoğu kişi böyle.

Yazdıklarım birbiri ile çelişmiyor sen anlaman gerekeni anlamıyorsun. Zaten böyle bir aileyi hiç kimse mutlu edemez, ben etmesi lazım diye bir şey söylemedim bile.
Ailesi burda haklı olan kısım gibi disiplin vermeye çalışıyolar falan diyorsun. 80 aldığım için azar yemedim diyorsun. Ne çıkıyor burdan ?

Yazdıklarım birbiri ile çelişmiyor sen anlaman gerekeni anlamıyorsun. Zaten böyle bir aileyi hiç kimse mutlu edemez, ben etmesi lazım diye bir şey söylemedim bile.

Asıl gerçeklik dedikleriniz ise keşke bende o gerçeklikde yaşayabilsem.
Neymiş asıl gerçeklik ? Öğretmen olduğu veya bir gecelik ilişkiye girip anne-baba olan insanları hayatta çok başarılı veya birşeyler başarmış biri gibi sanıp onların her dediğine veya yaptığına göz yummak mı ? İşte tamda bundan bahsediyorum, hayattan korkuyorsunuz dediğim kısım tamda bu. Eğer onları dinlerse başı veya sonu belli bir hayatı olacak, işten eve evden işe, yazılım konusunda bu yaşta bu kadar başarı elde etmiş iken neden kendini geliştirmeyip beynini sadece fikirler üretmeye adamasın ? Psikolojik sorunlar, üzüntüler ister istemez hayatı boyunca onla olacak çünkü bu hayatın gerçeği. Ailesinin ona yaptığı bile buna tam bir örnek, hayatını garanti altına almak istiyorlar. Hayat garanti altına alınacak veya duyguları, yaşananları hiçe sayacak kadar anlamsız veya monoton değil. Çok değil bir kaç ay önce sevdiğimiz bir sürü insan, ses, gülümse ve duygu bir toprak oldu enkazın altında. Hayat risk alarak yaşanır, risk alan ya başarılı ya başarısız olur ama asla monoton olmaz. Belki binlerce başarısız deneme Bir "Büyük Başarı" getirecek. Size tavsiyem kendinize "Benim su sokakta geçen insandan farkım ne ve neden varım ?" Sorusunu sormanız. Hiçbirimiz yeterince iyi veya yeterli olmayabiliriz, ama farklı olan, yaratıcı olan olabiliriz.

Ailesi burada haklı olan kısım gibi disiplin vermeye çalışıyolar falan diyorsun. 80 aldığım için azar yemedim diyorsun. Ne çıkıyor buradan?

Sen haklı olduklarını nasıl çıkarttın bu cümleden? Ailem 50'nin altında alsam elbet laf yaparlardı bende laf yememek için azıcık kendimi zorladım ve sınavıma çalışıp idareten bir puan aldım 😆

Sen haklı olduklarını nasıl çıkarttın bu cümleden? Ailem 50'nin altında alsam elbet laf yaparlardı bende laf yememek için azıcık kendimi zorladım ve sınavıma çalışıp idareten bir puan aldım 😆
Ee yani, konuyla olan alakası nedir ? Konumuz senin kaç aldığın değil. Kendinle karşılaştırman da vallahi komedi ya. Başkalarıyla kendini karşılaştırıp ego kasan tiplerdensin sanırım.

Ee yani, konuyla olan alakası nedir ? Konumuz senin kaç aldığın değil. Kendinle karşılaştırman da vallahi komedi ya. Başkalarıyla kendini karşılaştırıp ego kasan tiplerdensin sanırım.
Adamın derdi bir şeyler üretmek veya yararlı olmak değil... Günü kurtarmak. Çünkü hayattan korkuyor, insanların dediklerine itiraz edecek, isyan edecek bir fikir veya düşüncesi yok çünkü. Olanı kabul et, sana yanlış denileni onların "doğrusu" yap.

Neymiş asıl gerçeklik? Öğretmen olduğu veya bir gecelik ilişkiye girip anne-baba olan insanları hayatta çok başarılı veya bir şeyler başarmış biri gibi sanıp onların her dediğine veya yaptığına göz yummak mı? İşte tam da bundan bahsediyorum, hayattan korkuyorsunuz dediğim kısım tam da bu. Eğer onları dinlerse başı veya sonu belli bir hayatı olacak, işten eve evden işe, yazılım konusunda bu yaşta bu kadar başarı elde etmiş iken neden kendini geliştirmeyip beynini sadece fikirler üretmeye adamasın? Psikolojik sorunlar, üzüntüler ister istemez hayatı boyunca onunla olacak çünkü bu hayatın gerçeği. Ailesinin ona yaptığı bile buna tam bir örnek, hayatını garanti altına almak istiyorlar. Hayat garanti altına alınacak veya duyguları, yaşananları hiçe sayacak kadar anlamsız veya monoton değil. Çok değil birkaç ay önce sevdiğimiz bir sürü insan, ses, gülümse ve duygu bir toprak oldu enkazın altında. Hayat risk alarak yaşanır, risk alan ya başarılı ya başarısız olur ama asla monoton olmaz. Belki binlerce başarısız deneme bir "büyük başarı" getirecek. Size tavsiyem kendinize "benim su sokakta geçen insandan farkım ne ve neden varım?" sorusunu sormanız. Hiçbirimiz yeterince iyi veya yeterli olmayabiliriz, ama farklı olan, yaratıcı olan olabiliriz.

Başarılı(?) demişsiniz kime göre neye göre? Projelerini merak ettim sordum göstermedi belki kıytırıktan bir şeydi belki de mükemmel ötesi bir projeydi. Risk alarak yaşanması lazım zaten ya bir yerlere gelecek ya da hiçbir şey olamayacak bu yüzden şimdiden kendisini bu işe adasın en azından denedim diyebilsin, aileme rağmen bir yerlere gelebildim diyebilsin. Depremin konuyla alakasını anlamadım.

Ee yani, konuyla olan alakası nedir? Konumuz senin kaç aldığın değil. Kendinle karşılaştırman da vallahi komedi ya. Başkalarıyla kendini karşılaştırıp ego kasan tiplerdensin sanırım.

😆 Hem kendin soruyorsun hem de konuyla alakası nedir diyorsun. Ne kendimi onunla ne de bir başkasıyla karşılaştırdım ona ufacık da olsa kendisini sıkması gerektiğini söyledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başarılı(?) demişsiniz kime göre neye göre? Projelerini merak ettim sordum göstermedi belki kıytırıktan bir şeydi belki de mükemmel ötesi bir projeydi. Risk alarak yaşanması lazım zaten ya bir yerlere gelecek ya da hiçbir şey olamayacak bu yüzden şimdiden kendisini bu işe adasın en azından denedim diyebilsin, aileme rağmen bir yerlere gelebildim diyebilsin. Depremin konuyla alakasını anlamadım.
15 yaşında bir çocuk yaşıtları GTA 5 kaldırır mı diye soruyorken bunları yapabiliyorsa başarılı sayılır. Çoğunluktan bir farkı var çünkü. Göstermek istemeyebilir onun tercihi. Depremin konuyla değil hayatın kendisiyle alakası var. Ailesinin monoton ve standart bir sekilde onun duygularını ve düşüncelerini umursamadan vaat etmek istediği hayatın sadece bir kaç saniye içersinde nasıl yok olabileceğine bir örnek. Başarılı sayılmak için bazen sadece bir adım bile yeterlidir, ama merdiven sayısı artarsa yetmeyebilir. Onun merdiveni daha çok yeni, bu konuda attığı bir adım bile onu yaşıtlarından ve çevresinden başarılı kılar. Bu tıpkı madem derslerden hep bahsediliyor, bende örnek vereyim. Notunu 70'den 80'e başarılı sayılıp, 50'den 100'e yükselten kişinin de başarılı sayılması gibidir.

Durum nedir hocam? Halinize üzüldüm bence kamera yada ses kayıtları ile polise verilebilir. Yada karşı çıkabilirsiniz evden kaçmak gibi şeyler yapabilirsiniz önermiyorum tabi ama tepki göstermek olur. Yada bunlara katlanıp alışıp 18 yaşınıza geldiği anda bağı kesin paranızı biriktirin taşının yurda falan gidin.

Durum nedir hocam? Halinize üzüldüm bence kamera yada ses kayıtları ile polise verilebilir. Yada karşı çıkabilirsiniz evden kaçmak gibi şeyler yapabilirsiniz önermiyorum tabi ama tepki göstermek olur. Yada bunlara katlanıp alışıp 18 yaşınıza geldiği anda bağı kesin paranızı biriktirin taşının yurda falan gidin.
Bir sunucu barındırma (hosting) şirketi kurdum. Eğer şirket başarılı olursa, evden kaçmayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı