Ailem Bilgisayar Almıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Adam akilli meslek sahibi olmadan once yani eglenmeye hakki yok diyorsunuz. Peki.
Adam akıllı meslek sahibi olmak yerine bilgisayarda oturur oyun oynarsan bi' bakarsın aç kalmışsın. Eğlenmeye hakkı var ama belki farklı şeylerle. Evde bilgisayar olmasa neyse... O da ayrı bi' konu komik geliyorsa sizin lakayt olmanızdan kaynaklı.

Adam akıllı meslek sahibi olmak yerine bilgisayarda oturur oyun oynarsan bi' bakarsın aç kalmışsın. Eğlenmeye hakkı var ama belki farklı şeylerle. Evde bilgisayar olmasa neyse... O da ayrı bi' konu komik geliyorsa sizin lakayt olmanızdan kaynaklı.
Benim meslegim mesela bilgisayar ustune olacak. Bu yuzden kendime bilgisayar aliyorum. Arkadasta meslegini bilgisayar uzerine yapmak istedigini soyledi. Eglenmeye hakki yok mu derken sadece oyun oynamayi kast etmedim. Egitici video izlerken de eglenebiliyorsunuz. Komiklik yapmak degildi amacim. Evde bilgisayari olmasina ragmen yeni bir bilgisayar istiyorsa demek ki elindeki ona yetmiyor.

Elindekiler ile yetinmesini bileceksin. Benim bilgisayarım daha geçen sene oldu. Ondan önce windows xp kullanan laptop kullanıyordum.Ben o bilgisayarda C+ vs ögrendiysem bence hiçbirsey imkansız değildir. İnternetten farklı yollardanda para kazanılabilir...

PUBG oynayabildigine gore o bilgisayarla mesleğine de bakabilir, egitici video da izleyebilir, eğlenebilir de. Ama arkadaşın amaci oyun oynarken bir yandan RGB LED'lerin yanıp sönmesini görmek. Zaruri bir şey degil yani. Çalışmaya gelince yok ama babadan bir şeyler istemeye gelince hayat güzel :)

Hayatı bilgisayardan ibaret sanan, tek eğlence yolunu bundan sağlayan asosyaller için bunlar anlam ifade ediyor tabii ki :)

15 yaşında çocuk neyin mesleğinden bahsediyorsunuz ya? 😄 Oynama demiyoruz bilgisayar, oyna. Ama meslek, bilgisayar, oyun, yayın. Bunları bir cümle içerisinde kurduğunuz zaman komik oluyor. Büyük yayıncılar bile yarın öbür gün biz ne yapacağız diye düşünürlerken buraya bel bağlarsanız aç kalırsınız ileride.

24 yaşındayım, sistemimi kendim topluyorum. 2 aydır GTX 760 ekran kartımı değiştiremedim. Ailemin durumu iyi, emekliler ve ayrıca babam ticaretle uğraşıyor. Sağolsun geçen günlerde 750 tl lazım dedim 1000 tl gönderdi ben söylemeden. Yani problemli bir durumum yok, buna rağmen kendim bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Millet 4GB ram ile takılırken, laptopta ekran kartı bile olduğuna şükrederken ben Crossfire R9M290X'li 32 GB RAM'li Monster laptop kullanıyordum. Bana hiç bir mutluluk sağlamadı. İlk gün heyecanlanmıştım hepsi bu, daha reşit değildim bu pc bana alındığı zaman. Şimdi ihtiyacım var diye arasam yine banka hesabına girip al der ya da bir hafta içinde çözer problemi. Bana gereksinimlerimi sağlaması için gönderdikleri paradan özel ihtiyaçlarımı karşılıyorum tıpkı diğer insanlar gibi. Daha mutlu ve huzurluyum. Neden bunları anlattım ? Konuyla ne ilgisi var ? Eğer bana, sana olduğu gibi istediğim her şey alınmasaydı belki ayakları yere daha sağlam basan birisi olabilirdim. Özel tüketim ihtiyaçlarım genel ihtiyaçlarımdan çok çok fazla bir birey olarak yetişmezdim. Ablana telefon almış olabilirler, önceliğin büyük olana verilmesi gayet doğal. SON SÖZLERİMİ BÜYÜK HARFLERLE BİTİRECEĞİM. PARA SOSYAL PLATFORMLARDA ANLATILDIĞI KADAR KOLAY KAZANILMIYOR. 45.000 TL SİSTEM TOPLAMA VİDEOLARI İZLEYİP AİLENİZİ ZOR DURUMLARA SOKMAYIN. SİZE BELLİ ETMEZLER HATTA SİZİ KIRABİLİRLER BİLE AMA İÇİN İÇİN DÜŞÜNÜRLER ALAMADIKLARI İÇİN ÜZÜLÜRLER. AYRICA 5700 TL'LİK BİLGİSAYAR YERİNE APU SİSTEM İSTEYEBİLİRSİN AİLENDEN, 2000 TL NEREYE 6000 TL NEREYE. HADİ KALIN SAĞLICAKLA.

Bu ablaların pahalı Ayfon sevdası bitmeyecek. :) Üstelik telefonları kullanmaktan acizler :)

Benim tavsiyem. RGB almana gerek yok. İhtiyacın olan minimum sistemi kurmaya çalış. Anlaşılan durumunuz çok fazla yok. Yani RGB 5700 TL yerine daha düşük ama işini görecek bir sisteme yönelirsen daha kabul edilebilir ve taksitleri düşük veya taksit sayısı az olarak daha ikna edici olabilirsin.

Şu dönemde bilgisayar artık bir zaruriyettir. Elindeki sistem senin ihtiyaçlarını ne kadar gideriyor bilemiyorum. Ancak gerçekten çok düşük ise güncellemek istersin doğal olarak.

Berberde çırağım. Babam ya 1 ay içinde az bahşiş kazanıp borcunu ödeyemezsen diyor. Taksitlerin yarısından çoğunu ben 100 TL gibi fiyatı da annem ödeyecek.

Muhtemelen 200 250 lirasını sen vereceksin ve onlardan sadece 100 lira destek istiyorsun. Sen zaten çalışan ve belli bir miktar parasını kazanan birisin. Babanın durumu ve bakış açısını bilmiyorum ama ben olsam seni daha çok kamçılamak için en azından daha uygun fiyatlı bir sistem alınmasına izin verirdim. Bu çağda bir çocuk için bilgisayar çok önemli olmalı.

Elinde biraz birikmiş varsa yada alabileceğin bazı parçalar varken hazır indirim bulursan mutlaka al. Zaten ülkemizde teknoloji ucuzlamak yerine daha da pahalılaşıyor :( Birkaç ay içinde toparlarım diyorsan özellikle indirimleri kaçırmazsan daha uygun fiyata toplayabilirsin.

Son düzenleme:
İkinci el 4000TL'nin altına aynı güçte sistem toplayabilirsin. Hatta anakartın-depolaman-kasan-güç kaynağın daha da kaliteli olur, 2700X+Vega 64 sığar, ailenden bağımsız kendin almış olursun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı