Ailem ve dershanemden bıktım

dafry

Hectopat
Makaleler
3
Ben 15 yaşında 8. sınıf öğrencisiyim. Biliyorsunuz LGS sınavım var sene sonu. Ailem güzel bir liseye girmemi istiyor. Ben de istiyorum fakat 8. sınıfa girmeden önceki yazın, ders çalışacağım falan diyordum işte şu şu liseyi kazanacağım diyordum fakat sene başladığından beri hiç ders çalışmıyorum. O kadar sevmiyorum ki anlatamam. Zaten çok bilgisayar oyun falan da oynamıyorum. Sadece pazar günleri oynuyorum. Sabah 8.30 okul başlangıcı, öğleden sonra 3 okul çıkışı, 4 dershane başlangıcı, 8.10 dershane çıkışı, 8.40 eve geliş. Buna rağmen hocalarım ve ailem evde de ders çalışmam gerektiğini söylüyor ve haftalık test programı veriyorlar. Yani her gün her dersten çözmem gereken test var. Yani eve gittiğimdede en az çözmeme gereken 150 civarı soru var. Biliyorum gerekiyor ama 8.40TA eve geliyorum yemek yemek günün yorgunluğuyla uzanmak falan hiç ders çalışasım gelmiyor. Evde bunun yüzünden her gün fırça yiyorum. Sen napıcaksın bu sınavları falan diye hiç ders çalışmıyorsun falan diye. Nasıl kendimi ikna edeceğim bilmiyorum. Bir de işin ucunda 13K'lık bilgisayar var. Ben bunu çok istemiyorum ama ödül olarak sana 12-13K istediğin şeyi alırız dediler. Ne yapmam gerek? Abi önerisi var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum, sen sen ol derslerini ihmal etme, 8.sınıfta bende dershane felan gidiyordum ailemin verdiği paraya yazık oldu. Şuanda açık lisede okuyorum, bir işe girdim pişmanım şuanda her ay çeyrek altın biriktirip özel üni için düşünüyorum. Aileni ve hocalarını dinle asla pişman olmazsın.

Bu çok yüksek bir rutin. Sadece dershaneye gitmeniz bile yeterli olabilir, test çözmeyi de ara sıra yaparsınız. Ailenizle konuşun ve sizi ne kadar zorladığından bahsedin, anlayış göstereceklerdir. tatlı bir dil ile durumu izah edin, daha serbest bir çalışma temposu oluşturun. En azından iyice konuşup gerekli dinlenmeyi sağlaman lazım. Eve gelince en az olarak yaklaşık 1 Saat uzanıp dinlenmelisiniz böyle bir rutinden sonra.

Ödülle olacak işler değil bunlar, gerçekten istemen ve azmetmen gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kadeşim eğer bu durumdan kurtulmak istiyorsan ders çalışıcaksın başarılı olucaksın bir üniversiteye gidiceksin bende senin gibiydim şuan üniversite 4. sınıfım benim oynayacak bir bilgisayarım bile olmuyordu ilk bilgisayarımı geçen hafta aldım ama üniversiteye geçtiğimden beri aşırı rahatım aşırı eğlenceli ortam ve sende böyle bir ortama girmek istiyorsan eğlenmek, rahat olmak bilgisayarınla rahatça oynamak gezmek tozmak istiyorsan ders çalışıcaksın ve önce güzel bir liseye sonra güzel bir üniversiteye gidiceksin gerçekten dediklerimin doğru çıktığını görüceksin. Mesela ben 2. öğretimim akşam 6-7 de okula gidiyorum gece 10-11 de çıkıyorum bazen 5 te gidiyorum 7 de çıkıyorum akşam bu düzenden anca üniversite kazanara kkurtulabilirsin ailene sitem okula sitem veya okulu bırakmak sana yardımcı olmayacaktır tam tersi hayatını başlamadan bitirmek olucak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı