Aileye Müslüman Olmadığını Açıklamak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İslama "sokulmaz". İslam "öğretilir".
Ben hristiyanlığı öğrendim. Ama hristiyan mıyım? Tabi ki hayır. Araştırdım yani. İslam yaşanır.

Yaratan Rabbinin adıyla oku! Alak suresi 1. ayet Kuranın ilk suresi ve Allahın ilk emri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıklamaya gerek yok açıklamak zorunda değilsin.

Ben hristiyanlığı öğrendim.Ama hristiyanmıyım? Tabiki hayır.Araştırdım yani.İslam yaşanır.

Yaratan Rabbinin adıyla oku! Alak suresi 1. ayet Kuranın ilk suresi ve Allahın ilk emri.
Ben karşıdaki kişinin tabirine laf yaptım bir insana İslam'ı öğretirsin onun seçimine kalır. Sen öğrenip kendine yaşıyorsun. Sen objektif bakıyorsun ben arkadaşın yaptığı yoruma eleştiri yaptım.

Belirli bir dini inancı standartlaştırmanın bir anlamı yoktur. İlgili görüşe sahip olan kişi açıklama yapmazken senin açıklama yapmak zorunda olmana gerek yok. İnanmak veya inanmamak için bir sebebin varsa kimseye anlatmak zorunda değilsin. Benim inanmak için sebeplerim var, senin de inanmamak için olmalı; farklılıklar elbette olacak. Farklı olan her şeyi ötekileştirmenin - açıklama yapmak zorunda bırakmanın kimseye bir yararı yok.

Neden aciklamak istiyorsun? Ne kazanacaksin ? Hic suyu bulandirma.

Dini inanclarini etrafa aciklama zorunlulugu hissediyorsan ya sende ya da cevrende bir problem var demektir. Normal sartlarda bu zorunlulugu hissetmemen gerekiyor.

Kimi zaman, bazı arkadaşların yazmış olduğu içeriklerin nedenlerini, amaçlarını anlamakta zorlanıyorum. Bunu kendi hatam olarak da görmüyorum üstelik. @BilgisayarKurdu ''onun anlamı yok, bunun gereği yok'' tarzında cümlelerin pratikte neye faydası var?

Diyelim ki sen bir ateistsin veya Hristiyan ailede doğmuş sonradan Müslüman olmayı seçmiş bir insansın. Ailenle de bu durumu paylaşmadın. Sürekli olarak bugün pazar kiliseye gidiyoruz, şu bayramı kutlayacağız burada olman lazım tarzında talepler geliyor. Bunlar yaşanmıyor gibi mi yapacaksın?

Dediklerine büyük oranda katılmakla birlikte, konuyla son derece alakasız buldum.

Not: Örnekler mezheplerden bağımsız genel basit örneklerdir.

Son düzenleme:
@umut763476

Sorayım hemen, şimdi kader diye bir şey var ve bu daha biz doğmadan yazılıyor. Şimdi sana sorarım, cehenneme gideceğimi bile bile bizi neden yarattı?

Bu soruya diyeceksin ki ''senin seçimlerin belirler, yapmak ya da yapmamak elinde'' ama zaten neyi seçeceğim biliniyor. O günahı işlemeyi tercih edeceğim daha evren yokken belliydi.

@umut763476

Sorayım hemen, şimdi kader diye bir şey var ve bu daha biz doğmadan yazılıyor. Şimdi sana sorarım, cehenneme gideceğimi bile bile bizi neden yarattı?

Bu soruya diyeceksin ki ''senin seçimlerin belirler, yapmak ya da yapmamak elinde'' ama zaten neyi seçeceğim biliniyor. O günahı işlemeyi tercih edeceğim daha evren yokken belliydi.
Yaratıcı sana seçme şansı bırakmış Allah 2 yolu biliyor eğer iyiliği seçersen ondan sonra ne olacağını kötüyü seçersen ondan sonra ne olacağını? Bunları bilmek de onun yaratıcı sıfatından gelir. İrade tamamen sende sana bırakılan seçim şu 1-2 ya 1 ya 2 atıyorum. Yaratıcı ise 12 olarak görüyor ikisini de biliyor. İrade tamamen senin elinde.

Kimi zaman, bazı arkadaşların yazmış olduğu içeriklerin nedenlerini, amaçlarını anlamakta zorlanıyorum. Bunu kendi hatam olarak da görmüyorum üstelik. @BilgisayarKurdu ''onun anlamı yok, bunun gereği yok'' tarzında cümlelerin pratikte neye faydası var?

Diyelim ki sen bir ateistsin veya Hristiyan ailede doğmuş sonradan Müslüman olmayı seçmiş bir insansın. Ailenle de bu durumu paylaşmadın. Sürekli olarak bugün pazar kiliseye gidiyoruz, şu bayramı kutlayacağız burada olman lazım tarzında talepler geliyor. Bunlar yaşanmıyor gibi mi yapacaksın?

Dediklerine büyük oranda katılmakla birlikte, konuyla son derece alakasız buldum.

Not: Örnekler mezheplerden bağımsız genel basit örneklerdir.
O konuda gercekten haklisin ancak ailesinin verecegi tepki biraz kotu olacakmis anlasilan o ki. Bu yuzden konuyu acip tartisma yaratmanin anlami yok.

Bundan sebeple gerek yok dedim. Yoksa ben de aileden bir sey saklanmasini dogru bulmuyorum :)

Annen cumaya git dediğinde Camii'nin bahçesinde mi oturuyorsun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı