Akaryakıt zamlarından sonra LPG hala mantıklı mı?

Bugün ortalama 8 litre yakan benzinli bir araç benzin litresi 8.35 kuruştan 8x8.35 yaklaşık 67 kuruş yakıyor Km'de.

8 litre benzin tüketen araç yaklaşık 10 litre civarı LPG tüketiyor. 10X6.1 yaklaşık 61 kuruş yakıyor LPG'de.

Aradaki Km'de 3-5 kuruşluk fark için LPG taktırma maliyeti + bakım maliyeti gibi olaylara asla girilmez. Şu saatten sonra sıfırdan lpg taktıran adam parasını çöpe atar. Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım?

Lpgnin şuan halen mantıklı olabilmesi için Lpg 6₺ civarında sabit kalırken benzinin minimum 10.5-11₺ olması lazım
Sizin bahsettiğiniz değerlere göre söylediğiniz çok mantıklı. Ancak her LPG sistemi aynı şekilde hesaplanmıyor takdir edersiniz ki. Konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz için benzin tüketimini neredeyse sıfıra indiren sıvı sistem diye bilinen LPG kitlerinden haberdarsınızdır diye düşünüyorum.

Kaldı ki sıfırdan LPG taktırmak yerine LPG takılı bir araca da yönlenilebilir. LPG kontrolü ve ayar işlemleri çok düşük bir maliyet

Sizin bahsettiğiniz değerlere göre söylediğiniz çok mantıklı. Ancak her LPG sistemi aynı şekilde hesaplanmıyor takdir edersiniz ki. Konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz için benzin tüketimini neredeyse sıfıra indiren sıvı sistem diye bilinen LPG kitlerinden haberdarsınızdır diye düşünüyorum.

Kaldı ki sıfırdan LPG taktırmak yerine LPG takılı bir araca da yönlenilebilir. LPG kontrolü ve ayar işlemleri çok düşük bir maliyet
Hocam sıvı sistemler çok daha maliyetli. Zaten günümüzdeki lpg sistemlerinin bazıları lpg ile bir miktar benzini aynı anda tüketiyor. Çoğu sistem benzini tamamen kesip sadece LPG tüketiyor. Benzini sadece marş anında ve ideal motor sıcaklığına ulaşana kadar kullanıyor. Sıralı sistem yani.

Bu söylediğiniz şey benzini 8, Lpg'yi 10 hesaplamamdan dolayı ise Lpg yapı itibari ile benzinden daha verimsiz bir yakıt olduğu için ortalama %22-25 civarı benzine göre daha fazla tüketimi oluyor.

Yani 100 km yi 10 litre benzin ile giden araç 10 litre lpg ile ancak 75 km civarında gidebiliyor.

Yine şu şartlar altında fiyat farkı yok ise lpgsiz araç almak daha mantıklı bana göre.

Hocam sıvı sistemler çok daha maliyetli. Zaten günümüzdeki lpg sistemlerinin bazıları lpg ile bir miktar benzini aynı anda tüketiyor. Çoğu sistem benzini tamamen kesip sadece LPG tüketiyor. Benzini sadece marş anında ve ideal motor sıcaklığına ulaşana kadar kullanıyor. Sıralı sistem yani.

Bu söylediğiniz şey benzini 8, Lpg'yi 10 hesaplamamdan dolayı ise Lpg yapı itibari ile benzinden daha verimsiz bir yakıt olduğu için ortalama %22-25 civarı benzine göre daha fazla tüketimi oluyor.

Yani 100 km yi 10 litre benzin ile giden araç 10 litre lpg ile ancak 75 km civarında gidebiliyor.

Yine şu şartlar altında fiyat farkı yok ise lpgsiz araç almak daha mantıklı bana göre.
Hocam saygı duyuyorum söylediklerinize konu hakkında bilginiz de var. Çok fark olmadığını kabul ediyorum ama yeni benzinli motorlar değil de eski tip benzinli motora sahip bir araç alınıyorsa ben LPG’li olanı tercih ederim. Ama sizin söylemlerinizin de doğruluk payı büyük. Uzlaştık diyebilirim:)

Hocam saygı duyuyorum söylediklerinize konu hakkında bilginiz de var. Çok fark olmadığını kabul ediyorum ama yeni benzinli motorlar değil de eski tip benzinli motora sahip bir araç alınıyorsa ben LPG'li olanı tercih ederim. Ama sizin söylemlerinizin de doğruluk payı büyük. Uzlaştık diyebilirim:)

LPG'ye yaklaşık 50 kuruş daha zam geldi. Şu andan itibaren LPG benzinden çok yakıyor :D

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı