Alkol alışkanlığı nasıl bırakılır?

Alkol yerine başka yiyecek içecekler tüketmek yardımcı olabilir. Tabii ki bir uzman doktor tarafından yardım alın.

Babam 12 yıl önce sigarayı bırakmakla uğraşırken hep şundan yerdi mesela:
acıbadem.jpg

(Acı badem kurabiyesi)

Akupunktur tedavisiyle bıraktırıyorlar ama babam sigarayı bırakırken %90 tedavi etki eder ama yine kendini tutamayıp içersen paran boşa gider. Tuzlu fıstık yerdi çayın yanında sigarayı çağrıştırdığı için, bıraktı kabak çekirdeğine başladı. Buna benzer bir şey uygulayabilirsiniz. Size alkolü anımsatan şeylerden uzak durabilirsiniz. Evinizde varsa alkol şişelerine meyve suyu doldurun. Onları için. Bir süre sonra tiksineceksiniz. Ben 2 yıldır kullanmıyorum, buna benzer bir şekilde bıraktım.

Hocam cidden tavsiyeleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Doktor tavsiyesi konusuna gelirsek, utanıyorum bu konuda. Henüz 23 yaşımdayım ve ailem ile birlikte yaşıyorum. Aileme bu konuyu açsam hani ne derler, daha önce de pek doktora görünmedim hani gerek psikolojik olarak, gerek bu tarz konularda pek iyi değilimdir.

Hocam cidden tavsiyeleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Doktor tavsiyesi konusuna gelirsek, utanıyorum bu konuda. Henüz 23 yaşımdayım ve ailem ile birlikte yaşıyorum. Aileme bu konuyu açsam hani ne derler, daha önce de pek doktora görünmedim hani gerek psikolojik olarak, gerek bu tarz konularda pek iyi değilşimdir...
Utanılacak bir şey yok. Bağımlılık da bir hastalıktır. Bunun farkında olmanız bile gayet güzel ve önemli bir adım. Ailenizin size bu konuda destek çıkacağını düşünüyorum.

Cidden gittikçe kötüleşiyor bu konu. Bunu biliyorum. Gittikçe daha da fazla içmeye başlıyorum. Canım sıkılıyor, son kalan param ile viski alıyorum. Daha fazla sarhoş yapsın diye sek içiyorum. Rakı içiyorum, daha fazla sarhoş olayım diye su bile katmadan içiyorum öyle söyleyim sizlere...

Ne zamandan beri bağımlısınız? Bir söz vardır: Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Ben de "naneli şeker" bağımlısıyım. Bazı kişiler gülecek ama gerçekten öyle. Asıl konuya dönersek, kendi iradenize bağlı. Bunun için çok çaba göstermelisiniz. Kısacası her şey sizin elinizde.

Cidden gittikçe kötüleşiyor bu konu. Bunu biliyorum. Gittikçe daha da fazla içmeye başlıyorum. Canım sıkılıyor, son kalan param ile viski alıyorum. Daha fazla sarhoş yapsın diye sek içiyorum. Rakı içiyorum, daha fazla sarhoş olayım diye su bile katmadan içiyorum öyle söyleyim sizlere...
Durum biraz ciddi hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı