Almanya'da Ateizm ve Agnostisizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de sana diyorum ki atom altı parçacıklarını anlatsa veya dediğin gibi Jupiter uydularını vs Araplara cazip ve mantıklı gelir miydi?
Neden öğretmiyor o zaman ama? Neden aydınlatmıyor. Araplar ilk zamanlarda aptal insanlar değildi. Çok fazla bilim insanı çıkmıştır bu coğrafyadan. Bence anlayabilir hatta bunu daha da geliştirebilirlerdi.

Ben de sana diyorum ki atom altı parçacıklarını anlatsa veya dediğin gibi Jupiter uydularını vs. Araplara cazip ve mantıklı gelir miydi?
(Varsa)Allah için en önemli şey 6. yüzyılda insanların ona inanıp tapması mıydı? Neden Muhammed son peygamberdi? İlerleyen yıllarda, bilim geliştikçe, Dünya'da inancın azalacağını bilmiyor muydu? Neden Hristiyanların (ve diğer dinlere mensup kişilerin) sayıca artmasına ve dinin kabul görmesine göz yumdu? Onlara da Araplara buyurduğu şeyleri buyurmaz mıydı?

Buraya kadar sadece yaşadığımız gezegenden bahsedip evrene gitmedim bile. Yoksa daha çok cevapsız soru çıkar :)

Son düzenleme:
İznik Konsorsiyumu çok farklı bir durum. Burada Roma İmparatorluğu ile Hristiyanlar arasında yapılan bir anlaşma var. İşte burada asıl değişiklikler yapılmıştır. Yani Apollo'nun doğum günü paskalya bayramına, Zeus günü İsa'nın doğumuna denkleştirilerek orta yol bulundu ve Paganlar ile Hristiyanlar anlaşma sağladı. Kısacası kafalarına göre orta yol buldular.

Kur'an'ın ilk indirildiğinde kitap hali yoktu. Sadece bunu ezbere bilen imamlar vardı. Fakat bu imamlar savaşlarda öldükleri için halife Ebubekir zamanında derilere yazıldı, halife Ömer zamanında bunlar toplanıp kitaplaştırıldı ve halife Osman zamanında çoğaltılmasına karar verildi. Şimdi sence bu yazılırken eksiksiz hatasız veya ekleme olmadan gerçekten saf haliyle mi yazılmıştır? Ayrıca halife Ali zamanında Muaviye gibi insanlar bunu kullanarak bir halifeyi de öldürmüştür buna hiç girmeyelim zaten:)

En basitinden alkol örneği. Alkol haram değildi başlarda. Daha sonra haram kabul edildi. Hatta meşhur peygamber ve içki içen insanların kavgası hikayesini bilmeyen yoktur sanırım. Bu bile bir değişikliktir mesela en basit haliyle.
alkol 4 aşamada yasaklandı ve haramdır. Çıkartma mıkartma yoktur. Kurralar şehit oldular sayıları azaldı diye kitap yapıldı ama kitap yani Kuran defalarca incelendi. Hz Ömer aykırı bir duruma müsamaha göstermez zaten heyette Hz Ali de vardı.
Siyaset ayrı bir şey ... Muaviye vs.
Neden öğretmiyor o zaman ama? Neden aydınlatmıyor. Araplar ilk zamanlarda aptal insanlar değildi. Çok fazla bilim insanı çıkmıştır bu coğrafyadan. Bence anlayabilir hatta bunu daha da geliştirebilirlerdi.
Dedim ya Kuran sade yazılmış Oku demiş Çalış demiş Kalem üzerine yemin etmiş. Yöntemi ve araçları göstermiş her şey insanoğlunun elinde.

Alkol 4 aşamada yasaklandı ve haramdır.
Bu yazdıkların sorumun cevabı değil ki. Ayrıca halife Ömer'in bulunduğu yerdeki Kur'an ile başka bir yerde çoğaltılan Kur'an farklı olabilir mesela. Hem ayrıca harfi harfine aktarılması, insan zekası ve hafızasıyla hem de o yaşam şartları altında bence imkansız. İnsanlar şurda bir oruç tutuyor sadece oturuyor kafası gidiyor. O coğrafyada o hafıza bence çok çok zor. Alkol, din ilk geldiği zamanlar haram değildi. Sonra haram dendi. Kur'an'da yazıyor deniliyor. Ben pek göremedim ama madem sonradan yasaklandıysa Kur'an'a nasıl yansıtıldı bu durum. Bu beni şüphelendirir mesela.
Dedim ya Kuran sade yazılmış Oku demiş Çalış demiş Kalem üzerine yemin etmiş. Yöntemi ve araçları göstermiş her şey insanoğlunun elinde.
Azıcık yaratıcı da el atsa fena mı olurdu sanki:) Bir çocuğa bile okuma yazmayı öğretmeni oturup anlatıyor sonuçta değil mi:)

İsteyen istediği kadar kafir olabilir lakin benim dinime el, dil uzatamaz. Uzatıyorsa da ölmeyi hak etmiştir zaten.
Hoşgörü dinine hoşgeldiniz arkadaşlar. Naber küçük mücahit?

Sen herkese istediğini yap, onlar sana ağzını açmasın. Başka isteğin, arzun var mı evladım? Kaldı ki ateist olup herhangi bir dinin mensubuna sırf canı istedi diye dil uzatanı görmedim. Lakin aynısı herhangi bir dinin mensubu için söylenemez, özellikle de Müslümanlar için. Sizin dininize el, dil uzatmaya gerek yok ki. Senin gibiler direk hırlıyor zaten ve kafa kesiyor. Defol git Arabistan'da ya da nerede yaşıyorsan yaşa, dünyanın geri kalanından uzak dur. Potansiyel katilsin.

Hoşgörü dinine hoşgeldiniz arkadaşlar. Naber küçük mücahit?
Hoşgörü ve sevgi dinine bir örnek işte. Nerde kaldı hani insan sevgisi?

"Yaradılanı severiz, yaradandan ötürü"

N'oldu şimdi? Benim kafamı kesersen eğer, yaratıcıya nasıl hesap vereceksin:)

@painkiller Alıntı hayli garip durmuş hahaha. Düzenleme: Şimdi düzelmiş. Garip şeyler oluyor.

Ayrıca bizim mücahidin yorumu nereye gitti? Neredeyse ölüm tehdidi içeren o yorum?

(Varsa)Allah için en önemli şey 6. yüzyılda insanların ona inanıp tapması mıydı? Neden Muhammed son peygamberdi? İlerleyen yıllarda, bilim geliştikçe, Dünya'da inancın azalacağını bilmiyor muydu? Neden Hristiyanların (ve diğer dinlere mensup kişilerin) sayıca artmasına ve dinin kabul görmesine göz yumdu? Onlara da Araplara buyurduğu şeyleri buyurmaz mıydı?

Buraya kadar sadece yaşadığımız gezegenden bahsedip evrene gitmedim bile. Yoksa daha çok cevapsız soru çıkar :)
Aslına bakarsan evet ben insanları bana tapsın diye yarattım diyor.
İslam garip başladı garip bitecek. Hz Muhammed SAV
Alkolü bırakmak kolay değil bu sebeple 4 aşamada yasaklandı.
Senin bugün kafan çok fazla bilgiyle dolu, çoğu da gereksiz. O insanların beyni açtı ve onları oyalayacak başka bir şey de yoktu ki. İlahi bir güç de var elbet. Mesela Halid Bin Velid ezberleyememiş.
Alkolün yasak olması mantığa da uyuyor. Bugün işlenen suçların %80 i alkollüyken işleniyor. Yeşilay raporunda okumuştum.

Bu bir imtihan her imtihanda doğru cevaba en yakın çeldirici bir şık da bulunur. Bu da Hristiyanlık.

Bu yazdıkların sorumun cevabı değil ki. Ayrıca halife Ömer'in bulunduğu yerdeki Kur'an ile başka bir yerde çoğaltılan Kur'an farklı olabilir mesela. Hem ayrıca harfi harfine aktarılması, insan zekası ve hafızasıyla hem de o yaşam şartları altında bence imkansız. İnsanlar şurda bir oruç tutuyor sadece oturuyor kafası gidiyor. O coğrafyada o hafıza bence çok çok zor. Alkol, din ilk geldiği zamanlar haram değildi. Sonra haram dendi. Kur'an'da yazıyor deniliyor. Ben pek göremedim ama madem sonradan yasaklandıysa Kur'an'a nasıl yansıtıldı bu durum. Bu beni şüphelendirir mesela.

Azıcık yaratıcı da el atsa fena mı olurdu sanki:) Bir çocuğa bile okuma yazmayı öğretmeni oturup anlatıyor sonuçta değil mi:)
Eğer harf farkı vs olsaydı İncildeki durumun benzerini yaşardık. Yani Ali Veli Kuranları olurdu sağda solda.
İmtihandan kalanlara sonsuza kadar işkence yapılmıyor ama 🤣
Vallahi sınav komitesinde değilim benim de senden farkım yok :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı