Almanya'da Ateizm ve Agnostisizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Periklesis

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Almanya'da yaşayan bir arkadaşımız anlatmış. İlgi çekici bir konu çünkü bir toplumun medeniyet seviyesiyle dindarlığı arasında ters bir orantının var olduğunu görüyoruz. Konuyla ilgili yorumumu video altında bulabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dinlerin hepsi insana bağnazlığı, sorgulamadan inanmayı emreder. Dini yaşamının önüne alan insan da ister istemez din dışındaki konularda da bu tutumu sürdürür. Bir şeyi yaparken "Acaba ne kadar doğrudur?" diye düşünmez "Din bu konuda ne diyor?" diye düşünür. Buna göre hareket eder.

Dinler ortaya çıktığı tarihlere göre kanunlar/kurallar içerir. Hiçbirinin günümüz 21. yüzyıl dünyasına uyarlanması mümkün değildir. Peki, bilim geleceğin dini mi? Hayır, bu da değil. Bilim kesin kararlar ve yargı içermez. Bize neler yapacağımız veya yapmayacağımızı söylemez.(Bunu kültür, din gibi unsurlar söyler.) Sadece ortaya geçerli kanıtları koyar. Onu ise insan bir yargıya çevirir.

Sonuç olarak; akıl ve mantığa dayanmayan, belirli bir deneyden veya gözlemden geçirilmeyen hiçbir şey mutlak doğru olarak kabul edilemez, edilmemelidir. Bu çok büyük bir hata olur. "Gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıya" bu işler artık yürümüyor ne yazık ki. Akıl ve bilim tek geçer yol.

Avrupa'nın hemen hemen her yerini gezmiş biri olarak ben de videonun altına şöyle bir yorum yaptım, burada da paylaşayım: "Rasyonel, mantıklı, akılcı ve birazcık bilimle haşır neşir olan bir insanın inanması mümkün değil zaten. Avrupa'da Rönesans'tan ve özellikle hümanizmadan beri süregelen bir sekülarizm düşüncesi vardır. Bu düşünce özetle din ayrı bir şey, dini farklı bir kategoriye koyup bu hayata odaklanalım der. Avrupa'da dinin toplumsal ve kamusal hayatta yeri neredeyse yoktur, ki olması gereken de budur. Dolayısıyla mantıklı, rasyonel düşünen ve tabii ki bilim kültürü olan Avrupa toplumlarında insanlar, Tanrı ve din düşüncesinin gerçek olmadığını görürler. Bu sebeple Avrupa ülkelerinde ateizm, agnostisizm veya dinin benim hayatımda hiçbir yeri yok diyenlerin oranı çok yüksektir. Bu oran İskandinav ülkelerinde %70 - %80 arasındadır. Aynı oranın Almanya, İngiltere ve Fransa gibi Batı Avrupa ülkelerinde ise %50-60 arasında olduğu görülür. Türkiye'de ise %5 civarındadır. Sadece buradan bile ne kadar geri olduğumuzu anlayabilirsiniz. Ben 23 yaşında bir Türk genciyim ve ilk cümlemde yazdığım sebeplerden ötürü Tanrı'nın ve dinlerin gerçek olmadığını görebiliyorum. Bu sebeple ateistim. Türkiye'de son yıllarda çeşitli sebeplerden ötürü gençler arasında ateizm, agnostisizm ve deizm yükselişte. Türkiye için hiçbir umudum olmamasına rağmen, (en azından kendi ömür süremde) bu yükseliş çok uzun vadede iyiye işaret demektir."

Dinlerin hepsi insana bağnazlığı, sorgulamadan inanmayı emreder. Dini yaşamının önüne alan insan da ister istemez din dışındaki konularda da bu tutumu sürdürür. Bir şeyi yaparken "Acaba ne kadar doğrudur?" diye düşünmez "Din bu konuda ne diyor?" diye düşünür. Buna göre hareket eder.
Size dine inanan (Yahudi Hristiyan Müslüman) biraz da Google'dan yardım alarak binlerce bilim insanı sayabilirim. Gerçi bunu siz de yapabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Size dine inanan(Yahudi Hristiyan Müslüman) birazda Google dan yardım alarak binlerce bilim insanı sayabilirim. Gerçi bunu sizde yapabilirsiniz.
Ben yoktur demedim. Yalnızca genel olarak böyle olduğunu söyledim. İstisnaların kaideyi bozmadığını da unutmayalım.
Einstein'ın Yahudi olduğunu herkes bilir ancak dünyada sırf müslüman diye insanlara zarar verenlerin de Yahudi olduğunu çoğu kimse bilmek istemez. Tıpkı Harezmi'nin Müslüman olduğunu herkesin bildiği ancak gelişmemiş ülkelerin neredeyse hepsinde İslam'ın yaygın olduğunu hiçbir Müslüman'ın bilmek istemediği gibi.

Son düzenleme:
Ben yoktur demedim. Yalnızca genel olarak böyle olduğunu söyledim. İstisnaların kaideyi bozmadığını da unutmayalım.
Einstein'ın Yahudi olduğunu herkes bilir ancak dünyada sırf müslüman diye insanlara zarar verenlerin de Yahudi olduğunu çoğu kimse bilmek istemez. Tıpkı Harezmi'nin Müslüman olduğunu herkesin bildiği ancak gelişmemiş ülkelerin neredeyse hepsinde İslam'ın yaygın olduğunu hiçbir Müslüman'ın bilmek istemediği gibi.
Daha iyi anlatılamazdı, tebrikler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı