Almanya'da Ateizm ve Agnostisizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Senin gibi dindar geçinip inandığı dinin kitabindan da bir haber değiller en azindan. Kimse de kendini bilim adami görmüyor, sizin gibi bir şey bilmeyen kişiler kendilerini bilim adamlarindan bilgili görüp sunduğumuz bilimsel kaynaklara yalan diyen şahıslar. Buyur kendine güveniyorsan kutsal kitaplari, Mezopotamya mitolojilerini, Avesta'yi ve evrimi okursun ben o zaman görürüm seni.

@painkiller @Jira Siz bu mesaji niye beğendiğiniz merak ettim, size yakıştıramadım açıkçası. Özellikle painkiller sana.

Vallahi bilim insanlarından kendini üstün gören ben değilim, bazı ateistler...
Öyle ki Dünyayı ben yarattım bu sebeple başka birisi (tanrı, Allah vs ) yaratmış olamaz havasındalar.

Dostum ben o dediklerini de okudum, Kuranı da okudum.
Bir Allaha inanıyorum, diğer kısımlar bana destekli yalan geldi.

Sen de diyorsun ki hayır bunlar doğru. Sanırım ölünce anlayacağız kim haklı. Ben inanmayı seçiyorum sen inanmamayı.

Yalnız bu yy da bizim insanımızda şöyle bir hastalık var kendisi gibi düşünmeyeni kendisi gibi düşündürtmek için uğraşıyor.
Bu bencil bir anlayış aslında. Hani uzaya çıkmamıza Allah inancı engel gibi yazıyorsunuz ya kaç mesajdır, hayır aslında engel olan insanların birbirinin düşüncesine tahammül edemeyişi.

Sen 'Periyodik Tablo' ya ateist olarak bir element ekle seni bir müslüman olarak en önde alkışlarım.

Ama bizler enerjimizi ve zamanımızı diğer tarafı baskılamak için kullanıyoruz. Asıl sorun bu.

Okumakla yorumlamak çok farklı şeyler. Sorsan tüm ateistlere ne hikmetse hepsi okumuş zaten ancak ilginç olan yeni sorular türeten ateizime bir şey kaynaktan aciz benim karşılaştıklarım.

Ben bu güne kadar sürekli araştırdım bir sürü forumda takıldım hiçbiri bir tane somut bir şey koyamadı önüme. En sonunda dini bilgisine güvendiğim bir arkadaşıma gittim sordum bana (kimin olduğunu hatırlamıyorum) şu sözden alıntı yaptı ben inanınca bir şey kaybetmeyeceğim ya inanmayanlar onlar hesap gününde nasıl hesap verecek...

O günden sonra ateizm düşüncesine sahip herkese saygı duydum ancak soyut bir şeyi somut örneklerle kanıtlamaya çalışanların görüşünü önemsemedim.

Eğer bu kadar güçlü bir yaklaşımı çürütebileceksen gel çürüt dinimi değiştireyim ancak eğer çürütemeyeceksen ben onu okudum bunu okudum diye gelme bana eğer gelirsen sen bakmakla görmek arasındaki ince çizginin aynısını okumakla anlamak arasındaki ince çizgide yaşamışım der geçerim.

Ayrıca ben sana müslümanın dediğimi hatırlamıyorum. Sadece tanrıya inandığımı söyledim. Daha benim yazdıklarımı okumayan insanında bana ahkam kesmesi çok ilginç.

Not:Bu buraya yazacağım son mesajdır.
O arkadaşına söyle, evrensel olduğu iddia edilen dinde, "Fussilet 44 süresinde Araplara Arapça harici bir dilde din indirilirse kabul etmeyeceklerini ve indirilirse tam şekilde çevrilmesini isteceklerini yazıyor". Peki o zaman ben bir Türk olarak soruyor ve sorguluyorum, bize niye anadilimizde bir kitap indirilmedi? Türkçe indirilmemesinide geçiyorum ve mealinin çevrildiğini kabul ederek tekrar soruyorum, bugün bir ayette orada ne anlatılmak istendiğinden çok, yanlış çevrildiği tartışılıyor. Aslında orada öyle söylenmek istenmediğini ve yanlış çevrildiğini tartışıyorlar. Yani orada tam olarak ne anlatılmak istendiği değil, ne yazılması gerektiğini kendi düşünceleriyle harmanlayıp sunuyorlar. Adamlar Allah'ın orada öyle demek istemediğini söylüyor :D. Bu arkadaşın şimdi gelsin ve beni bu kitaba inandırsın :).

O arkadaşına söyle, evrensel olduğu iddia edilen dinde, "Fussilet 44 süresinde Araplara Arapça harici bir dilde din indirilirse kabul etmeyeceklerini ve indirilirse tam şekilde çevrilmesini isteceklerini yazıyor". Peki o zaman ben bir Türk olarak soruyor ve sorguluyorum, bize niye anadilimizde bir kitap indirilmedi? Türkçe indirilmemesinide geçiyorum ve mealinin çevrildiğini kabul ederek tekrar soruyorum, bugün bir ayette orada ne anlatılmak istendiğinden çok, yanlış çevrildiği tartışılıyor. Aslında orada öyle söylenmek istenmediğini ve yanlış çevrildiğini tartışıyorlar. Yani orada tam olarak ne anlatılmak istendiği değil, ne yazılması gerektiğini kendi düşünceleriyle harmanlayıp sunuyorlar. Adamlar Allah'ın orada öyle demek istemediğini söylüyor :D. Bu arkadaşın şimdi gelsin ve beni bu kitaba inandırsın :).

Eğer ilk Orta Asya da inseydi Kuran Türkçe inerdi ama Allah Arapları seçmiş. Bunun sebeplerini tartışırız (Şahsen ben başlangıçta çöl iklimi ile izole Arap coğrafyasında İslamın tamamlanmasını istediğini düşünüyorum. Henüz tamamlanmadan yalan yanlış yayılmasını istemediğini düşünüyorum.)

Allah herkese farklı dilde kuranlar ve onları ileten farklı kavimlerden peygamberler de yaratabilirdi.
Fakat bu seferde ikircikli bir durum oluşurdu.

Sana neden farklı dilde indirmemiş bence bu yüzden...

Sen bunu haksızlık olarak görüyorsun ama hesabı soracak olan, bir Araba sorduğuyla seni aynı tutmayacaktır.

İnsanların ayetlerin mealleri üzerinde tartışması ise dinin gereklerine inanmayıp, dinini yaşamayıp, yaşadıklarını din haline getirme çabalarından kaynaklanıyor.

Hani suçlu Kanun'da açık arar ya yırtmak için cezadan, en basit tabiriyle bu.

Öyle ki Dünyayı ben yarattım bu sebeple başka birisi (tanrı, Allah vs ) yaratmış olamaz havasındalar.
Öyle ateistler var ben onlari doğru bulmuyorum.

Dostum ben o dediklerini de okudum, Kuranı da okudum.
Bir Allaha inanıyorum, diğer kısımlar bana destekli yalan geldi.
Benim dediğim şeyleri de okumamışsın yalan söylemeyin. Isiniz gücünüz masal.

Uzaya çıkmamıza Allah inancı engel gibi yazıyorsunuz ya kaç mesajdır, hayır aslında engel olan insanların birbirinin düşüncesine tahammül edemeyişi.
Uzay çıkmamızı Allah'in engellediğini gibi bir söylem kullanmadım, kim kullanıyor bu neyin kafasi acaba?

Sen 'Periyodik Tablo' ya ateist olarak bir element ekle seni bir müslüman olarak en önde alkışlarım.
Periyodik tabloyu yapanlar içinde tek bir Muslüman yok, onlari niye alkışlamıyorsun. Ben bilim adami değilim, böyle biri olduğumu da söylemedim. Burada sınırlı bilgilerinizle gelip bilgiçlik taslamayın. Bir şeye aklınızin ermiyor olmasi sizi hakli çıkarmaz.
Eğer bu kadar güçlü bir yaklaşımı çürütebileceksen gel çürüt dinimi değiştireyim ancak eğer çürütemeyeceksen ben onu okudum bunu okudum diye gelme bana eğer gelirsen sen bakmakla görmek arasındaki ince çizginin aynısını okumakla anlamak arasındaki ince çizgide yaşamışım der geçerim.
Senin dinini ve diğer dinleri çürüttügumuz yillar oldu, evrim sizi duman etti haberiniz yok.

Ben bu güne kadar sürekli araştırdım bir sürü forumda takıldım hiçbiri bir tane somut bir şey koyamadı önüme. En sonunda dini bilgisine güvendiğim bir arkadaşıma gittim sordum bana (kimin olduğunu hatırlamıyorum) şu sözden alıntı yaptı ben inanınca bir şey kaybetmeyeceğim ya inanmayanlar onlar hesap gününde nasıl hesap verecek.
Somut delil sunamamak mi? Burada somut delil sunamayan sizlersiniz, bilim değil. Dedigim yukarıdaki ayeti niye açıklamadın? Başka soru soruyorum Adem ve Havva'nin Sümer mitolojisinde ne işi var?

Okumakla yorumlamak çok farklı şeyler. Sorsan tüm ateistlere ne hikmetse hepsi okumuş zaten ancak ilginç olan yeni sorular türeten ateizime bir şey kaynaktan aciz benim karşılaştıklarım.
Hadi ya kişisel şeylermiş. Dediğim ayeti açıkla bahane üretme. Madem kişisel söylemdir o zaman siz ayet bükücülerin ayetleri çıkarına göre çevirdiğini de ispatlamış oluyorsun.

ancak soyut bir şeyi somut örneklerle kanıtlamaya çalışanların görüşünü önemsemedim.
Somut delilin olsa tek bir dakika durmazsin kime ne anlatıyorsun sen, hep bir bahane peşindesin. Sizin gibileri anlatacak bir şey bırakıyorum.
IMG_20191003_025805.jpg

Bana göre tanrının somut delillerle kanıtlanamaması tanrının olmadığınında somut bir şekilde kanıtlanamaması ile mümkündür.
Tüm kitalardaki bölgesel tanrilar gerçek o zaman. Böyle cevap veremeyince boş keseden sallamakta ayrı bir maaret gerektiriyor tebrikler.

Son düzenleme:
Üslubun çok çirkin bunu düzeltmelisin. Bu seni itici kılıyor. İnsanlara bu şekilde yazdığın zaman 1-0 mağlup başlıyorsun seni daha önce de uyarmıştım ama değişen bir şey yok anlaşılan.

Marie Curie bir Kimyacı olarak feyz aldığım insandır. Müslüman değildir herhalde :D ateist mi onu da bilmiyorum. İnan ilgilenmiyorum da.

Periyodik Tabloya ekleme yapan Türk de yok ne yapalım yakalım mı kafa kağıtlarımızı.
Alkışlamadığımı nereden çıkardın. Ama ben bilim insanlarının işiyle ilgileniyorum, işime gelenleriyle değil...

Uzaya çıkmamız konusunda direkt sana yazmadım zaten genelde böyle bir algı var ilk mesajlarda gelişmemizi din engelliyor gibi, skolastik ortaçağ Avrupasında değiliz kimse tembelliğine bir şeyleri bahane etmesin.

Tartışma iki tarafın da kendisine bir şeyler kattığı iki tarafın aynı anda yol kat ettiği bir iletişim yöntemidir.
Ama tartışmada karşı tarafa sen şöylesin vs diyerek, haklı çıkamazsın, karşı tarafı yenemediğin zaman (ki yenmen de gerekmiyor) karşı tarafın ahmak olduğunu düşünmen seni rahatlatır belki ama seni haklı çıkarmaz.
Aksine kaybetme psikolojisinin dışa vurumu kabul edilir.

Sırf seninle aynı görüşü savunmuyor diye birine çemkirmek medeniyetsizlik örneğidir.
Medeniyetsizlik örneği değildir. Inanabilirsin normal bir durum bu. Inanan milyarlarca insan var. Sıkıntı inandığı dini bile bilmeyen insanlarin gelip saçma sapan çıkarımlarda bulunması yüzünden tartışmalar uzuyor. Biri diyor ben kendi kitabımı okumadim, okuyanlara inanmıyorum, tefsir var diyor, oteki çıkıp diyor ben evrime inanmadığım için araştırmadım diyor, sen kanit sunduğunda da palavra diyor. Demeniz gereken şey ben inanmak istiyorum kendimi böyle rahat hissediyorum, bilgim yok ama ben dine ve tanriya inanıyorum desinler, tek bir kelime kimsenin etme hakkı yoktur o zaman kimsenin o dini görüşüne yeter ki böyle davransinlar.
Üslubun çok çirkin bunu düzeltmelisin. Bu seni itici kılıyor. İnsanlara bu şekilde yazdığın zaman 1-0 mağlup başlıyorsun seni daha önce de uyarmıştım ama değişen bir şey yok anlaşılan.
Gerçekler zoruna gidince hemen sitedeki klasik yorumlar üslup takintisi. Geçin bu ayaklari senin bana üslup dersi vermene gerek yok, üslupsuz olduğumda herkes ceza alir nokta.

Uzaya çıkmamız konusunda direkt sana yazmadım zaten genelde böyle bir algı var ilk mesajlarda gelişmemizi din engelliyor gibi, skolastik ortaçağ Avrupasında değiliz kimse tembelliğine bir şeyleri bahane etmesin.
Bu yanlış bir söylem zaten bunun aksini iddaa etmedim.

Periyodik Tabloya ekleme yapan Türk de yok ne yapalım yakalım mı kafa kağıtlarımızı.
Alkışlamadığımı nereden çıkardın. Ama ben bilim insanlarının işiyle ilgileniyorum, işime gelenleriyle değil.
Bu iş periyodik tabloya ekleme yapma meselesi değil. Dinler bu kadar gerçekçi olsaydi her kita kendi dinini, tanrisini ortaya atmazdi. Kişinin kendi kafasinda bitiyor öznel bir durumdur.

ahmak olduğunu düşünmen seni rahatlatır belki ama seni haklı çıkarmaz.
Ikide bir sizin gibiler üslup üzerinden yüklenir bana tek bir defa bile hakaret etmedim, ahmak lafini da kullanmadim. Bilgisizsiniz diyorum, bu hakaret değil. Kendinize neden sorusunu sorarsanız hiçbir şey bilmediğinizi anlarsiniz, buna ben de dahilim elbette. Tartışmak kişiyi geliştirir, şu sitede daha inandığı dini doğru düzgün tartışacak tek bir kişi yok maalesef. Okuyun, araştırın, bu kutsal kitapta yazıyorsa doğrudur diye olaylara yaklaşirsaniz önünüze koyulan her örneğe yalan, palavra ve bahane üretmekten başka bir şey elde edemezsiniz.

Inanabilirsiniz normal bir durum, inandığın diye sana hakaret edecek değiliz, değilim. Tartışacaksanız hem kendi dininiz hakkinda bilginiz olsun, hem de zıt görüşe sahip olduğun kişilerin fikir akimlari hakkinda da bilginiz olsun.

Nasil rahat hissediyorsaniz öyle davranin, inanmak sizi rahatlatiyorsa inanin, kimsenin bir şey dediği yok. Sadece çıkıp bilmediğiniz konulara palavra ve bahane üretmeyin bu kadar basit. Konuyu da daha da uzatmanin anlami yok anlaşılmıştır her şey umarım.

Son düzenleme:
Bilim insanı olmadığını belirttin evrimi tartışmak için bilim insanlarını bekliyorum zira senin alanın da değil. Boşluğunu hakaret ederek gidermeye, üste çıkmaya çalışıyorsun. Hala daha üslup aynı çirkinlikte çünkü başka argümanın yok maalesef.

İnanç konusunu zaten yazdım. Düzeyli herkesle de tartışırım.

Okuyan, araştıran, sorgulayan her insan dinlerin yalan olduğunu bilir. Bunu dediğimizde inançlı insanlarin çok zoruna gidiyor ama durum bu. Şahsen kutsal kitapları okuyan biri olarak konuşuyorum ve de bunlarin insan zirvaliklari oldukları çok aşikar. Bunu görmemek için kör olmak gerek. Yillar ilerledikçe de ateist ve deist sayisi artacak.
Önceden de söylemiştim. Okudukça hem şaşırıyorum hemde korkuyorum.

Sen daha bana cevap veremiyorsun utanmadan bilim adamlarinin gelip senin gibilerle boşa zaman harcayacağını sanman ayri bir ironi. Hakaret ettiğim tek bir kelime yok, senin gibi bir şeyi bildiğini sanıp halbuki hiçbir şey bilmeyen insanlarla hep karşılıyorum. Eninde sonunda vereceği cevabi olmayınca üsluptan bahsediyor. Burada üslupsüz bir durum olsaydi ceza yerdim. Argüman sunamayan biri sensin ben değil. Masal anlatma bana. Verecek cevabın yoksa sus bu kadar.

@BreWerS Okumaya, araştırmaya devam et, kimseyi de dikkate alma. Maalesef gerçekler bunlar alışmak zor korkman çok normal. Ben de zamanında çok korktum.

Yeterince cevabını almışsın ki kelimelerine sirayet ediyor 😎

"boşa zaman harcamak" dedin ya o konu da haklısın tam bir zaman kaybısın.

Sen böyle devam et.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı