Almanya'da Ateizm ve Agnostisizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu muhabbetlere girmeyi sevmem çünkü din konusunda çok bilgi değilim ancak bilgim dahilinde bir kaç şey söylemek istiyorum. Bazı arkadaşlar dinin sorgulamadan inanmayı emrettiğinden bahsetmiş ancak doğru bulmuyorum. Peygamberi sorgulamamız, kitabı sorgulamamızı öğütleyen kısımlar var. Sorgulamak dinin içinde var. Dinden kastım İslamiyet. Diğerleri hakkında bilgim yok.

Ayrıca bilim konusunda 2 yöne de eğilim var. Tek yön değil. "Yanılmışım Tanrı Varmış" isimli kitabı olan Antony Flew buna örnek gösterilebilir. Kendisi kuvvetli bir ateist ve ateizm savunucu iken yaratıcının varlığına kanıt buluyor. Bu kısımda bir yaratıcı olduğunu kabul ettiğinden bahsediyorum.
Fikrimi beyan etmek istedim.
Maide: 101 gereği dinini sorgulayamazsın :)

Gerçekten roman okur gibi Kur'an-ı Kerim okumuşsun. Bu şekilde neredeyse her şeyden bihaber olursun.
Tanrı kitap yazacak kimse anlamayacak ve de tefsirler bunun için var öyle mi? Ya sen kimi kandırıyorsun, sen daha okuduğun kitabi bile bilmiyorsun. Gelmişsin bana tefsir zirvalarini söylüyorsun. Ayette ne yazıyorsa odur, Kuran ne diyor herkesin anlayabilmesi için kitabin dilini sade ve anlaşılır kıldık diyor. Söylemleriniz kendi kitabinizla bile çelişiyor daha bunu bile bilmiyorsunuz.

Bunu küstahlık etmek için söylemiyorum, lâkin bilmediğiniz çok şey var. İslam medeniyetine dahil olmadan çıkıp da iki kelam etmek çok zor.
Bu soruyu kendine sorman lazım.

İstişare yapmadan ve din bilginlerinden yararlanmadan İslam fıkhı konusunda her şeyi bildiğini sanır ve her zaman eksik kalırsın. Şahsen İslam'a dair ne zaman bir şey okusam, her geçen gün hiçbir şey bilmediğimi anlıyorum.
Şimdi de bir şey bilmiyorsun değişen bir şey olmamiş. Sorduğum sorulara cevap ver o zaman. Adem ve Havva'nin Sümer mitolojisinde ne işi var? Nuh Tufaninin Sümer ve Babillerin Gılgamış destaninda ne işi var? Kadini ne suretle dövün diyor? Dünyayı 2 günde evreni 6 günde yarattim diyor yani evrenin geriye kalanini 4 günde yarattığı nasil oluyor? Çıkıp Allah katinda gün farkli deme 50 bin sene söylemi var değişen bir şey yok yine ayni mantık sadece sayi büyüyor. 100 bin senede dünya, 200 bin senede de evrenin geriye kalani yapılmış çıkıyor. Çıkıp gün kelimesi farkli manalara da çekmeyin orada kullanilan sözcük yewndir o da gün demek. Zerdüştlük ile benzerlikleri nasil oluyor? Her canli ölümü tadacaktır diyor, biyolojik olarak ölümsüz canlilar var. Her canlıyı çift çift şeklinde yarattık diyor bu da bilimsel olarak yanlış bir söylem. Kadinla erkeğin şahitliğini bir tutmuyor. Sular birbirine karışmaz iddaasinda bulunuyor böyle bir şey de kesinlikle yok. Demiri biz indirdik diyor bu da bilimsel bir yanlış. Daha da sayayim mi bunlara bir cevap ver bakalim.
Maide: 101 gereği dinini sorgulayamazsın.
Adam şok.

@BERWAR Ayrıca sana bir ekleme yapayım. Nahl 15'de "O, sizi sarsmaması için yere sağlam dağlar yerleştirdi, ırmaklar ve yollar açtı ki gideceğiniz yere ulaşabilesiniz." der. Fakat ne hikmettir ki depremler en çok, dağ kuşaklarının olduğu yerde olur 😁

Dinler ortaya çıktığı tarihlere göre kanunlar/kurallar içerir. Hiçbirinin günümüz 21. yüzyıl dünyasına uyarlanması mümkün değildir. Peki, bilim geleceğin dini mi? Hayır, bu da değil. Bilim kesin kararlar ve yargı içermez. Bize neler yapacağımız veya yapmayacağımızı söylemez.(Bunu kültür, din gibi unsurlar söyler.) Sadece ortaya geçerli kanıtları koyar. Onu ise insan bir yargıya çevirir.

Sonuç olarak; akıl ve mantığa dayanmayan, belirli bir deneyden veya gözlemden geçirilmeyen hiçbir şey mutlak doğru olarak kabul edilemez, edilmemelidir. Bu çok büyük bir hata olur. "Gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıya" bu işler artık yürümüyor ne yazık ki. Akıl ve bilim tek geçer yol.
Şimdi sen bunu yazığ din/dinler ile dalga geçersen ben/benim gibilerde sana bi güzel söver sonra yobaz olarak anılır. Kardeşim inanmıyosan saygı duy? Kafana mı insaydı kitap be terbiyesiz?

Şimdi sen bunu yazıp din/dinler ile dalga geçersen ben/benim gibiler de sana bi güzel söver sonra yobaz olarak anılır. Kardeşim inanmıyorsan saygı duy? Kafana mı inseydi kitap be terbiyesiz?
Konuyla alakası olan iki tarafın da (ateistler ve teistler) birbirine saygısızlık etmesi aşırı saçma ve yapılmaması gereken bir şey. Onların dinle dalga geçercesine konuşması da, sen ve senin gibilerin onlara sövmesi de.

15 Tabletin kimler tarafından çevrildiğini yaz, MÖ 3500 yıllardan geldiğini kanıtla, o bu şu deme tek tek yazacaksın, konusu Star Wars'dan esinlenmiş tabletlere kimsenin inanmasını bekleme. Hepsini geçtim çevrilirken değiştirildiği veya üstüne eklenmediği ne malum çevrilirken yanındamıydın ?

Kimsin nedirsin bilemem, haddini bil milyonlarca moron sürüsünden biriside sensin her okuğun şeyler doğru değil siz bilgili değil bilgi fakiri birisiniz.
Eğer konu böyle ilerleyecekse biz de sana şöyle bir soru soralım. Sen bizlere Kuran'ın değiştirilmediğini kanıtla. Ya da daha spesifik bir soru sorayım. Kuran'ın içinde bulunan ''Değiştirilemez'' ifadelerinin başkaları tarafından eklenip eklenmediğini de bize kanıtla. Tabi ne cevap verirsen ver inanmayacağım için sıkıntı yok. Sonuçta Kuran'ın indiği dönemde yaşamadın.

15 Tabletin kimler tarafından çevrildiğini yaz, MÖ 3500 yıllardan geldiğini kanıtla, o bu şu deme tek tek yazacaksın, konusu Star Wars'dan esinlenmiş tabletlere kimsenin inanmasını bekleme.
Bizzat Samuel Noah Kramer'de tabletleri çevirmiştir. He Star Wars'tan esinlenmiş, insan bu kadar mi boş yorum yapar ya. Ilk Sümer tabletlerini çeviren hatirladigim kadarıyla Zecharia Sitchin'dir. Tabletlerin Star Wars'tan esinlendiğini söylemen tam sana yakışacak bir söylem, cehaletin böylesi görülmedi.

George Smith'te tabletleri çevirmiş Nuh Tufanı hikayesinin bu tablette yazıldığını farketmiş. Gılgamış destanini çeviren kişidir ayni zamanda.

Francois Thureau-Dangin ise Sümerce ve Akadça'nin birbirinden farkli diller olduğunu kanitladi.

Onlarca Sümerolog var. Türkiye'den de var hatta Muazzez Ilmiye Çağ. Frith Nommel, Bruno Meissner, Miguel Civil önemli Sümeroglardir.
@lordRago Boşver hiçbir şey bildiği yok, Star Wars'tan esinlenme diyor böyle bir bilgi sahibi işte. Dünyada onlarca Sümerolog var bunlar yalan söylüyor bu Sümerce bilmeyen şahıs doğru söylüyor. Sümer tabletlerinde yazan şeyler diyorum iddaadan ibaret diyor adam ya. Şaka gibi resmen.

Bizzat Samuel Noah Kramer'de tabletleri çevirmiştir. He Star Wars'tan esinlenmiş, insan bu kadar mi boş yorum yapar ya. Ilk Sümer tabletlerini çeviren hatirladigim kadarıyla Zecharia Sitchin'dir. Tabletlerin Star Wars'tan esinlendiğini söylemen tam sana yakışacak bir söylem, cehaletin böylesi görülmedi.

George Smith'te tabletleri çevirmiş Nuh Tufanı hikayesinin bu tablette yazıldığını farketmiş. Gılgamış destanini çeviren kişidir ayni zamanda.

Francois Thureau-Dangin ise Sümerce ve Akadça'nin birbirinden farkli diller olduğunu kanitladi.

Onlarca Sümerolog var. Türkiye'den de var hatta Muazzez Ilmiye Çağ. Frith Nommel, Bruno Meissner, Miguel Civil önemli Sümeroglardir.
@lordRago Boşver hiçbir şey bildiği yok, Star Wars'tan esinlenme diyor böyle bir bilgi sahibi işte. Dünyada onlarca Sümerolog var bunlar yalan söylüyor bu Sümerce bilmeyen şahıs doğru söylüyor. Sümer tabletlerinde yazan şeyler diyorum iddaadan ibaret diyor adam ya. Şaka gibi resmen.
O tabletlerin o yılda geldiğine dair hiçbir resmi belge yok, ve çevirmede itiraz eden bir çok bilim insanı var örnek Michael Heiser.

Bir insan çıkıp "Tek değiştirilmeyen kutsal kitap Kur'an'dır" diyor ya ağzım açık şaşırıyorum resmen:) Nerden biliyorsun arkadaşım. Uhud'ta tepeyi terk eden okçu sen miydin de bu kadar eminsin🤣 Cennetten arazi satanlarla şunu söyleyenler aynı seviyede bence bilgileri:)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı