Altılı Masa Saraçhane mitingi başlıyor

Başarı veya başarısızlıktan değil. Türkiye'nin yakın siyasi tarihini biraz araştırırsan, Kürtlerin ve Alevilerin eski MHP'liye asla oy vermeyeceğini görürsün. Yavaş'a bu kesimlerden oy çıkmaz ama KK'ye çıkar doğal olarak.
%10'u aldı diyelim onlardan ama geri kalan ne olacak %51 ile kazanan adamın karşısında geri kalan %41'i nasıl alacak? %10 onlardan oy alınca iş bitmiyor burada olay önceden AKP'ye vermiş kişilerin muhalefetin adayına vermesini sağlamak yoksa %20'ye şükür eder muhalefet yine.

Baştan sonra takip ettim. Kılıçdaroğlu'nun manifestosu dışında gayet vasat bir miting ortaya çıktı bence.
Bu fırsatı kullanamadılar. Aslında muhalefetin seçime ne kadar hazırlıksız olduğunu görmüş oldum şahsım adıma.

En hazır olarak Kılıçdaroğlu'nu buldum. Garip şekilde hem de..
Ayrıca Babacan'ın HDP'ye ve solculara göz kırpmasını da çok enteresan buldum.

Ben muhalefetin bu fırsatı kullanamadığını düşünüyorum. Hele de dosya istinaftan dönerse hepten duman dağılır gibi. Bakıp göreceğiz :)

%10'u aldı diyelim onlardan ama geri kalan ne olacak %51 ile kazanan adamın karşısında geri kalan %41'i nasıl alacak? %10 onlardan oy alınca iş bitmiyor burada olay önceden AKP'ye vermiş kişilerin muhalefetin adayına vermesini sağlamak yoksa %20'ye şükür eder muhalefet yine.

Dediğin durum için en uygun aday Eko zaten. Hem geçmişte AKP'ye oy vermiş kişilerden oy alabilir hem de Kürtler ve Alevilerden. Yalnız ben geçmişte AKP'ye oy veren kişilerinde ezici çoğunluğunun yine AKP'ye oy vereceğini düşünüyorum. Muhalefete asıl oy ilk defa oy veren yeni nesilden gelecek bence. AKP'ye oy veren cahil köylü kesim zaten akıllanmaz. Daha eğitimli veya üst tabaka kesim ise AKP sayesinde yükseldiği için ve şirketler, olanaklar, ihaleler vs. hep bağımlı olduğu için yine AKP'ye verecektir. Bu arada muhalefetin kazanması için mutlaka %5-%10 gibi bir fark atması gerekiyor. Aksi durumlarda ne olduğunu biliyoruz. Hile hurda yapıp kazanıyorlar. Ama fark fazla olursa yapamazlar. Bir şekilde yine AKP seçilirse ve Tayyip 5-10 sene daha yaşarsa, bildiğimiz anlamda Türkiye'nin sonu olur zaten. Anayasanın ilk 3 maddesindeki özellikleri kaybeden bir Türkiye artık Türkiye olmaz.

@Tavasapi muhalefet maalesef kötü, muhalifliğini yapamıyor. AKP'nin oy kaybettiği zamanda oy kaybetmeyi başarmak büyük yetenek olmalı.

Aynen öyle. Verilen muhalefet görevini bile yapamayan adamlara oy verip hükümete getirmeyi düşünen arkadaşlar var. Komik olan bu aslında. Seçmen kitlesi böyle olursa bu adamlar 100 yıl daha devam eder.

Şu anlık tek temennimiz Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmaması olmalıdır. Kemal Kılıçdaroğlu aday olmazsa yüksek ihtimalle seçimi alırız.

Yeni konular

Geri
Yukarı