Altyapımın hızını firmalar farklı söylüyor

GameKillers13

Kilopat
Daha fazla  
Durum fotoğraflarda göründüğü gibi. Benim aklıma takılan şey: 1000MBPS hiz alabiliyorsam, TurkNet neden bana 100Mbps diyor? Binamda zaten Telekom 1000MBPS verebiliyor ama TurkNet neden veremiyor? Bu durumda ne yapmalıyım sizce?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-12-11 at 15.37.20.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-11 at 15.37.20.jpeg
    150,4 KB · Görüntüleme: 56
  • WhatsApp Image 2023-12-11 at 15.37.15.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-11 at 15.37.15.jpeg
    95,8 KB · Görüntüleme: 53
  • WhatsApp Image 2023-12-11 at 15.43.31.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-11 at 15.43.31.jpeg
    129,3 KB · Görüntüleme: 54
Telekom altyapisi kullanan TurkNet bana Telekom'un verdigi hizi veremiyor dogru mu anliyorum?

TurkNet her yerde Telekom altyapısı kullanmıyor. Kendi altyapısı olan yerlerde ise zaten 1000 Mbps veriyor. Anlaşmaları dolayısıyla büyük ihtimalle senin konumunuzda Türk Telekom sadece 100 Mbps'e kadar olan hızlarda TurkNet'e altyapı sağlıyor, 1000 Mbps'ı ise kendine ayırıyor.

TurkNet her yerde Telekom altyapısı kullanmıyor. Kendi altyapısı olan yerlerde ise zaten 1000 Mbps veriyor. Anlaşmaları dolayısıyla büyük ihtimalle senin konumunuzda Türk Telekom sadece 100 Mbps'e kadar olan hızlarda TurkNet'e altyapı sağlıyor, 1000 Mbps'ı ise kendine ayırıyor.

Anladim teşekkür ederim.

Durum fotoğraflarda göründüğü gibi. Benim aklıma takılan şey: 1000MBPS hiz alabiliyorsam, TurkNet neden bana 100Mbps diyor? Binamda zaten Telekom 1000MBPS verebiliyor ama TurkNet neden veremiyor? Bu durumda ne yapmalıyım sizce?
İlk fotoğraf Turknet'in altyapı sorgulama sonucu. Yukarıdaki arkadaşlarında söylediği gibi Turknet, TT altyapısında en fazla 100 Mbps veriyor.
İkinci fotoğraf (forumda yasaklı olan) G*birnet'in sorgu sonucu. G*birnet 1000 Mbps'ye kadar veriyor.
Üçüncü ise zaten bildiğimiz TT broşürü. TT de yine 1000 Mbps'ye kadar veriyor.
Yani altyapı sorgu sonuçlarının farklı çıkması normal.

Aynı sorun bende de var. Açıklama şu şekilde yaptılar. 1000 Mbit kadar kendi kablosunu çekmeyen firmalar Türk Telekom kablolarından hizmet veriyordu. Ancak ne zaman 1000 Mbit olunca o zaman işin rengi kaçtı. Çünkü bu hızı sadece kendi kablosu olanlar verebiliyor. Başka bir şirketin kablosundan bu hızı veremiyorsun. Ondan dolayı Türk Telekom 1000 Mbit verirken TurkNet sana 100 Mbit veriyor. Çünkü başka şirketin altyapısını kullanmak sözleşmesi en fazla 100 Mbit olduğu için bunu alıyorsun. Eğer TurkNet kendi kablosunu çekerse o zaman sen de TurkNet 1000 Mbit alabileceksin.

Çünkü bu hızı sadece kendi kablosu olanlar verebiliyor. Başka bir şirketin kablosundan bu hızı veremiyorsun.
Bu noktada ufak bir düzeltme yapmak istiyorum hocam. Türk Telekom'un FTTH (eve kadar fiber) altyapısı üzerinden 1000 Mbps veren firmalar var. Bir çırpıda aklıma gelenler:
1. G*birnet
2. Comnet
3. D-Smart Net ...
gibi gibi uzar gider bu liste. Ki zaten her firmanın da kendi altyapısı (sizin deyiminizle kendi kablosu) yok.
Özetle; Lütfen yanlış bilgilendirmeyelim.

Öncelikle altyapı türümüz (GPON), yani eve kadar fiber. Bu altyapı 1000 Mbit'e kadar desteklemektedir. Sizin sorgu yaptığınız web siteleri, kendi firma anlaşmaları gereği; kimisi 100 Mbit, kimisi de 1000 Mbit tarafı paket imkanı sunabiliyor.

1000 Mbit hizmet veren firmalar şu şekilde;
Netbone.
Tbtnet.
Gigaspeed.
Comnet.
Netinternet.
Millenicom.
Vodafone.

Yeni konular

Geri
Yukarı