AMD'nin ekran kartları neden NVIDIA'dan az tercih ediliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu her gün WattMan hatası yiyoruz, her driverda çöküyor diyenler biraz abartıyor diye düşünüyorum. RX 6700 XT kullanıcısıyım ekran kartını overclocklu durumda kullanıyorum, overclock olmasına rağmen undervolt vurdum bana mısın demedi. Ayrıca belirtmeliyim ki güç kaynağım 500 watt yetersiz kalıyor, driverdan ağızı yanan da AMD Pro Edition yazılımını deneyebilir. Ben adrenalin Edition kullanmama rağmen kusursuz çalışıyor.

Bu her gün WattMan hatası yiyoruz, her driverda çöküyor diyenler biraz abartıyor diye düşünüyorum. RX 6700 XT kullanıcısıyım ekran kartını overclocklu durumda kullanıyorum, overclock olmasına rağmen undervolt vurdum bana mısın demedi. Ayrıca belirtmeliyim ki güç kaynağım 500 watt yetersiz kalıyor, driverdan ağızı yanan da AMD Pro Edition yazılımını deneyebilir. Ben adrenalin Edition kullanmama rağmen kusursuz çalışıyor.

Ben yaşadım bu durumu Radeon Pro driverlarını kurmadım fakat adrenalinde destekleyen bütün sürücüleri kurdum bir türlü düzelmemişti azalıyordu ama bitmiyordu bu sorun aynı model ile değişim yapılarak halloldu, bende sistemimi tamamen AMD üzerine kurdum ve bunu yaşadım gerçekten sorunlu kartlar var piyasada.

Ekran kartı sürücü desteği bile yeterli NVIDIA tercih etmek için. 10 senelik kartı Windows 11 üzerinde kullanıyorum çatur çutur. Teknolojik gelişmeleri yazmaya gerek yok zaten NVIDIA adamdır.
1682156591311.png

Hayır, direkt olarak AMD NVIDIA'yı satın alacaktı.
Tam da attığınız konuyu okumuştum.

Benim bildiğim; NVidia ile AMD, kardeş gibi birbirini koruyup kollayan firmalardı. AMD, APU teknolojisi fikri için NVidia ile ortak olmaya çalıştı ama söz sahibinin kendisi olacağı gibi söylemler yüzünden NVidia ile kavga etti. Bunun sonucunda AMD, ATI firmasını satın aldı.

Kaynak: Ayhan Tarakcı

Konu sizce bu mu? Dünyadaki saygın teknoloji kanallarından birinin kurucusu bile AMD'ye geçiyor. O bilmiyor mu böyle durumlar olacağını? Parasının değerini bilen kullanıcı için AMD tercih edilir. Kaldı ki Linus gibi bir sistem kullanmayacaksınız. Standart bir kullanıcının AMD ile sorun yaşaması Nvidia ile sorun yaşamasıyla aynı orandadır.

Benim işime geliyor böyle olması 6700XT fiyatına gidip 3050 alan insanlar var.

Benim fark ettiğim kadarıyla hazır sistem ya da böyle gidip casper falan tarzı prebuilt alan hobiye uzak olanlar Nvidia sevdalısı oluyor. Adamlar 3050 tarzı kartlar ile RT'den DLSS'den verim alabileceklerini düşünüyorlar ya da yayıncı falan olacağını zannediyorlar.

Akakçe'den çok satanlara bakın 3060 ve 6700XT var mesela, en f/p kartlar şu an. Hazır sistem değilde gidip harici ekran kartı alanlar için aslında AMD popüler bizim ülkede.

Normalde 3060'a f/p demek biraz garip kaçıyor farkındayım ama açıkçası illa Nvidia alacak birisi için 3060Ti/3070 almaktan mantıklı, en azından 12 GB VRAM ile geliyor.

Konu sizce bu mu? Dünyadaki saygın teknoloji kanallarından birinin kurucusu bile AMD'ye geçiyor. O bilmiyor mu böyle durumlar olacağını? Parasının değerini bilen kullanıcı için AMD tercih edilir. Kaldı ki linus gibi bir sistem kullanmayacaksınız. Standart bir kullanıcının AMD ile sorun yaşaması NVIDIA ile sorun yaşamasıyla aynı orandadır.

Dünya'nın en saygın teknoloji kanallarından birisinin tamamen AMD'ye geçtiğine emin misiniz? Bundan önce de Intel Arc'a geçtik diye video atmıştı linus. Ama biraz düşünürsen bunlar hep video malzemesi yoksa 4090 rakipsiz bir ekran kartı. Her konu da daha üstün olduğu ortada. Onu kullanmak varken niye bunlara geçsinler ki?

Ray Tracing dediğin şey ilk defa 16. yüzyılda ortaya atılan bir şey.
Ortaya atmak başka yapmak başka. Sen de bir şeyden bahsetsen ama başkası yapsa yapan kişi önemli oluyor.(O kadar insan var bir şeyler ortaya atıyor ama buna son noktayı koyan, kanıtlayıp gösteren bu işin babası sayılıyor.) Ayrıca 16. yüzyılda ışın izlemeden nasıl bahsediliyor? 1500'lü yıllarda millet hala kılıçla, kalkanla savaşıyordu. Kaynak var mı acaba?

Ortaya atmak başka yapmak başka. Sen de bir şeyden bahsetsen ama başkası yapsa yapan kişi önemli oluyor.(O kadar insan var bir şeyler ortaya atıyor ama buna son noktayı koyan, kanıtlayıp gösteren bu işin babası sayılıyor.) Ayrıca 16. yüzyılda ışın izlemeden nasıl bahsediliyor? 1500'lü yıllarda millet hala kılıçla, kalkanla savaşıyordu. Kaynak var mı acaba?
Ray tracing history veya ray tracing tarihi diyerek bulabilirsin. Tek bir kaynak atsam inanılırlığını tartışmaya başlayacağız. O yüzden kendin baksan daha iyi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı