Neden NVIDIA ekran kartları tercih ediyorsunuz?

Neden NVIDIA? Aynı performanstaki AMD ekran kartları daha ucuz. Hatta yarı fiyatına geldiği bile oluyor. Neden NVIDIA tercih ediyorsunuz?

4 ay önce ASUS Dual RX 6750 XT kart aldım ve ilk haftadan coil whine la karşılaştım ve 10 gün önce kasamın içerisinde bomba gibi patladı kart şu an doa belgesini gönderdim ve para iadesi isteyeceğim buradan pay çıkarabilirsiniz.

4 ay önce ASUS Dual RX 6750 XT kart aldım ve ilk haftadan coil whine la karşılaştım ve 10 önce kasamın içerisinde bomba gibi patladı kart şu an doa belgesini gönderdim ve para iadesi isteyeceğim buradan pay çıkarabilirsiniz.
Hocam İzoly'den bilgisayar almıştım çakma GT 730 vardı. Orjinaldi ama fanı sahteydi. OEM'di sanırım o da patlamıştı. İzoly'nin bütün çalışanlarına burdan (s)övgülerimi sunuyorum.

NVIDIA ile başladım, AMD ile devam ettim ve AMD sistemime NVIDIA taktım. Driver olarak çok daha iyi buluyorum ve kart daha stabil ancak driver la bir işim olmadığı için yine ucuzundan bir AMD'ye geçeceğim. Ben "AMD olmasın NVIDIA olsun illa NVIDIA " diyecek kadar fark görmedim.

Ikisini de kullandım. Hâlâ da kullanıyorum. Ara modellerde AMD daha fiyat performanstı son seriye kadar. 7900XTX'in referans modeli sorunlu. Aibler en aşağı 26-27'den çıkar. 7900XTX'in 23-24 olmasını beklerdim en fazla. Yine de ara modellerde AMD her zaman tercihimdir. Daha ucuza saf güç sunar ama yazılımından da az çekmedik be AMD :)

NVIDIA ise tam parayı seven bir firma. Evet teknolojiyi çok kaliteli bir şekilde sunuyor. Tepe model bir kart alınacak ise kesinlikle NVIDIA'yı seçerim. RTX 4080 7900XTX'den saf güç olarak %5-10 geride olsa da ray traced açınca 2 katı öne geçiyor namissiz. Ki 25-30 bin lira verecekse de insan yeni gelen teknolojilerin hepsini kullanmak istiyor. Saf güç olayı biraz geride kaldı artık. NVIDIA seni de şuradan gömeyim. RTX 4080 gibi güçlü bir kart yap, DLSS 3.0 ile kartın ömrünü uzat ama git karta 16 GB VRAM koy. Yahu zaten şu an Spider-Man 13GB kullanıyor 2 seneye 4K da VRAM darboğaz yemelik kart yapmışsın sırf ileride değiştirsinler diye.

Ikisini de kullandım. Hâlâ da kullanıyorum. Ara modellerde AMD daha fiyat performanstı son seriye kadar. 7900XTX'in referans modeli sorunlu. Aibler en aşağı 26-27'den çıkar. 7900XTX'in 23-24 olmasını beklerdim en fazla. Yine de ara modellerde AMD her zaman tercihimdir. Daha ucuza saf güç sunar ama yazılımından da az çekmedik be AMD :)

NVIDIA ise tam parayı seven bir firma. Evet teknolojiyi çok kaliteli bir şekilde sunuyor. Tepe model bir kart alınacak ise kesinlikle NVIDIA'yı seçerim. RTX 4080 7900XTX'den saf güç olarak %5-10 geride olsa da ray traced açınca 2 katı öne geçiyor namissiz. Ki 25-30 bin lira verecekse de insan yeni gelen teknolojilerin hepsini kullanmak istiyor. Saf güç olayı biraz geride kaldı artık. NVIDIA seni de şuradan gömeyim. RTX 4080 gibi güçlü bir kart yap, DLSS 3.0 ile kartın ömrünü uzat ama git karta 16 GB VRAM koy. Yahu zaten şu an Spider-Man 13GB kullanıyor 2 seneye 4K da VRAM darboğaz yemelik kart yapmışsın sırf ileride değiştirsinler diye.
Zamanında 1080 Ti iyi yatırımmış nVidia'nın günümüzde ki aç gözlülüğü had safhaya ulaştı artık.

AMD kartların (en azından güncel olanların) eskisi kadar (RX 400 öncesi) kötü olduğunu düşünmüyorum. En azından Nvidia ile rekabet edip bazı konularda fazlaca avantaj sağlayacak konuma ulaşmaları bile kullanıcı için son derece yararlı.

Uzun süre GTX 1050 Ti kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Yaklaşık 1 aydır da RX 6600 kullanıyorum ve henüz bir yamuğunu görmedim. Rakibi Nvidia modeline göre yaklaşık 3000 TL de ucuza aldığımı düşünürsek son derece mantıklı bir seçim haline geldi.

Kısacası bütçen sınırsızsa Nvidia alıp geçebilirsin ama bütçen sınırlıysa çok daha F/P seçimlere ihtiyacın varsa AMD tercih edilmeyecek konumda değil kesinlikle. Önyargıları yıkın.

1616405033999-png.png

Yeni konular

Geri
Yukarı