AMD, NVIDIA ve Intel karşı savaşı kaybediyor

AMD sıkıntılı günler yaşıyor. NVIDIA tarafıdan RTX 3000 serisi duyurdu, Intel ise 10. nesil işlemcileriyle AMD ile kafa kafaya gitmeye başladı. AMD bu sürede bayağı kan kaybetti. Yüksek edit kartların satamıyor, Intel ise 10. nesil işlemciler ile Mobile ve masaüstü için fetih etmeyi düşünüyor. Peki AMD ne yapıyor? AMD'den daha bir hamle gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güncel AMD ekran kartları Nvidia'nın 2 nesil önceki kartlarıyla ancak boy ölçüşüyor. AMD şimdi kart çıkaracakta RTX2080ti'ı yakalayacak, geçecek RTX3080'i geçecek RTX3090 ile kapışacak... 😄 Hikaye... AMD ekran kartı işinde iyi değil. Ekran kartını sormadın var sayıp işlemci konusuna değinelim. İşlemci konusunda alıcı kitleyi 3'e ayırıyorum ben. İş için sistem toplayanlar, oyun için sistem toplayanlar ve kara cahiller. Oyun konusunda AMD 7nm işlemci üretiyor, Intel hala 14 nm işlemci üretiyor. Bunu AMD'nin faydasına olarak görebilir bazıları fakat Intel 14nm üretiyor olmasına rağmen oyunlarda AMD'den gözle görülür bir şekilde önde. Tek çekirdek performansı... Çoklu çekirdek işlemlerinde ise AMD önde, ekstra olarak anakart politikası ve fiyatlandırma açısından kullanıcıların kalbini kazanmış vaziyette bu yüzden birde amacı ne olursa olsun AMD alanlar var kara cahiller dediğim bunlar işte.
Intel üretim olarak nanometreyi düşürdüğü zaman AMD'yi farklı şeyler bekliyor. Fakat AMD şu anda işlemci konusunda iyi durumda bunu da görmek gerek.

Yeni işlemci ve ekran kartı çıkaracaklar yılın sonuna kadar. İşlemci tarafında ise hala hava hoş AMD'ye göre.

1.png

Ekran kartı tarafında ise şu an bayağı geride, yine de yeni Navi kartların 3000 kartlara meydan okuyacağı gözüküyor. Saf güç yerine RT performansını merak ediyorum (veya yapay zekaya yatırım yaptıysalar DLSS'vari bir şey ancak bunun hakkında hiçbir bilgi yok). Hayal kırıklığı olmaz umarım. NVIDIA çitayı arşa çıkardı çünkü. Adamlar yeni çıkardıkları kartlarını eski kartlarıyla kıyaslıyor, oradan anlaşılabilir şu ana kadar üst düzeyde rakip olamadığı.

Intel için daha erken. Intel de şu an kumar yaparak ARM ve AMD'ye karşı yeni teknolojileri kullanmaya başlıyor. Ellerinde de kalabilir, yeni IBM olmalarını da sağlayabili bu kumar.

Ancak AMD, Ryzen 4 ile Intel'e göre daha rahat olacak. Zira geçmişten beri başarılı bir platformun, daha da aiyileştirilmiş bir nesli. Hem kullanıcı kitlesi ve pazar eğilimine de sahip AMD.

Nvidia ise ARM'i satın almak istiyor. Eğer alırsa, Nvidia Intel ve AMD için bir tehdit haline gelebilir.

Uzun lafın kısası birçok şey oluyor ama kimseye bir şey olmaz, merak etmeyin.

Güncel AMD ekran kartları Nvidia'nın 2 nesil önceki kartlarıyla ancak boy ölçüşüyor. AMD şimdi kart çıkaracakta RTX2080ti'ı yakalayacak, geçecek RTX3080'i geçecek RTX3090 ile kapışacak... 😄 Hikaye... AMD ekran kartı işinde iyi değil. Ekran kartını sormadın var sayıp işlemci konusuna değinelim. İşlemci konusunda alıcı kitleyi 3'e ayırıyorum ben. İş için sistem toplayanlar, oyun için sistem toplayanlar ve kara cahiller. Oyun konusunda AMD 7nm işlemci üretiyor, Intel hala 14 nm işlemci üretiyor. Bunu AMD'nin faydasına olarak görebilir bazıları fakat Intel 14nm üretiyor olmasına rağmen oyunlarda AMD'den gözle görülür bir şekilde önde. Tek çekirdek performansı... Çoklu çekirdek işlemlerinde ise AMD önde, ekstra olarak anakart politikası ve fiyatlandırma açısından kullanıcıların kalbini kazanmış vaziyette bu yüzden birde amacı ne olursa olsun AMD alanlar var kara cahiller dediğim bunlar işte.
Intel üretim olarak nanometreyi düşürdüğü zaman AMD'yi farklı şeyler bekliyor. Fakat AMD şu anda işlemci konusunda iyi durumda bunu da görmek gerek.
2 nesil öncesi dediğin 2070 Super herhalde :). AMD üst seviye bir kart üreticisi değil F/P üreticisi ve 2060S fiyatına 2070S veriyor daha ne olsun?

2 nesil öncesi dediğin 2070 Super herhalde. AMD üst seviye bir kart üreticisi değil F/P üreticisi ve 2060S fiyatına 2070S veriyor daha ne olsun?

Bu doğru değil. AMD'nin zamanında kafa kafaya hatta geçen kartları vardı. Şu an üretemedikleri ya da stabiliteyi yakalayamadıkları için, piyasaya üst sınıf bir kart çıkarmıyorlar.

Ayrıca fiyatu ucuz tutmak için, kart üreticilerinin kaliteden kesmelerine izin verdiklerini, bunun sonucunda da sürücü sorunu diye nitelendirdiğimiz sorunları ortaya çıktığını düşünüyorum.

Doğru bir mimari ve yaklaşımla, yeniden iyi kartlar çıkartacak kapasiteye sahipler.

2 nesil öncesi dediğin 2070 Super herhalde :). AMD üst seviye bir kart üreticisi değil F/P üreticisi ve 2060S fiyatına 2070S veriyor daha ne olsun?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İzle bakalım.

Alan adam Ryzen 1000 serisini bile alıyor. İşlemci tarafında Intel AMD'ye kafa tutmak yerine üstüne bir şey koyması lazım. Yoksa geçmişteki FX-Intel Core rekabeti gibi olacak.
NVIDIA kısmına gelince AMD benim düşüncem en iyi ihtimalle RTX 3080'e rakip çıkarır çünkü NVIDIA AMD'ye bayağı fark attı.
AMD RX 5700XT'de yaklaştı evet ama RTX 2080 Ti hala rakipsizdi. En iyi ihtimalle RTX 3080'e rakip çıkarırlar 2 3 ay sonrada RTX 3090 rakibi ve orta/üst segmente oynayan kartlar görürürz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
İzle bakalım.
Sen izle bakalım.

AMD eğer 10.nesil Intel'e iyi bir karşılık veremezse düşer. Eğer Big Navi F/P olursa NVIDIA fiyatları düşürmezse işi zor. GPU olarak savaşı bence NVIDIA kazanacak. İşlemci konusunda Intel toparlanıyor gibi.

İyi de daha AMD işlemcilerini tanıtmadı AMD ekran kartı olarak da bence 3080'a rakip yapacak o yüzden fiyat düşebilirler.

Geri
Yukarı