AMD vs NVIDIA

İndirime girmiş 6900XT'nin altında 3080 alan birinin pişmanlığı ile başlayan bir posttan sonra araştırmaya başladım. 3090 ile 6900XT karşılaştırılıyor ve aralarında dağlar kadar fark var. Daha sonra 3070 ile 6700XT'yi karşılaştırıp biraz baktım. Model olarak baksak da bir kesim pahalı olmasına rağmen NVIDIA'yı tercih edecektir diye tahmin ediyorum.

3090 ile 6900xtnin aralarındaki dağlar kadar fark fiyat bu arada eklemeyi unutmuşum.
O kesim benim.
RX 6900XT alacak param varsa RTX 3080 de alabilirim ve tabii ki 3080 alırım.
AMD ekran kartı alırsam kendimi enayi gibi hissettiriyor. Foruma girmeden önce RX5500M laptop sipariş etmiştim sonra enayi gibi hissedip siparişi iptal ettim.

O kesim benim.
RX 6900XT alacak param varsa RTX 3080 de alabilirim ve tabii ki 3080 alırım.
AMD ekran kartı almak enayilik gibi geliyor bana.
Kesim diye belirtmem herhangi bir şekilde iki tarafı da küçüksemek anlamında değildi bunu da belirtmek istiyorum yanlış anlaşılmak istemem.

Aslında Nvidia mı yoksa AMD mi diye savaş başlatmaya gerek yok. Bütçenize göre iki markada da seçeneklere bakın. Bir tarafta FSR diğer tarafta DLSS. Destek olan oyunlar yazıyor eğer verilen destek hangisinde size daha uygun ise seçin. Şimdi diyeceksiniz ya gelecekte ne olacak? Muhtemelen DLSS desteği yeni oyuna entegre olarak çıkarken FSR'ı manuel programlar ile yapıp veya destek gelmesini beklersiniz. AMD ekran kartı kullanmıyorum hatalı bir bilgi verdiysem affedin.

5600X ile 6600XT kullanmanın ne kadar avantajı var belirtebilir misiniz? En ufak bir bilgim yok.

Tam olarak danışmak için sormadım. Forumdaki kişilerin fikirlerini merak edip bilmediklerimi öğrenmek için sormuştum.

Smart Access Memory’i temel olarak CPU ve GPU arasındaki veri aktarımını geliştirerek performansı artıran bir özellik olarak tanımlayabiliriz. Ancak bu kullanım senaryosu için AMD 500 serisi bir yonga seti şart.

AMD, yeni teknolojinin tüm ayrıntılarını paylaşmadı. Ancak çalıştırmak için Radeon RX 6000 serisi ekran kartındaki vBIOS ve anakart BIOS’undan Smart Access Memory özelliğini aktif etmek yeterli. Böylece veri aktarım performansı en üst düzeye çıkıyor, bileşenler birbirleri arasında tam erişim elde ediyor ve dolayısıyla performans artıyor.

İndirime girmiş 6900XT'nin altında 3080 alan birinin pişmanlığı ile başlayan bir posttan sonra araştırmaya başladım. 3090 ile 6900XT karşılaştırılıyor ve aralarında dağlar kadar fark var. Daha sonra 3070 ile 6700XT'yi karşılaştırıp biraz baktım. Model olarak baksak da bir kesim pahalı olmasına rağmen NVIDIA'yı tercih edecektir diye tahmin ediyorum.

RX 5000 ve 500 serisi varken tamam da, 6000 serisinde sürücü ve performans olarak başarılı kartlar varken sırf NVIDIA diye bir kart almanın çok saçma olduğunu düşünüyorum.

Yazılım konusunda AMD'yi daha başarılı buluyorum, NVIDIA Denetim Masası zaten Windows 7'den kalma gibi, GeForce Experience'ı çok beğenmedim ama Radeon Software hem çekici hem de güzel bir yazılım. Bu benim AMD tarafında gördüğüm bir artı, sürücü sıkıntısı var diyenlere AMD'nin Linux sürücülerinin stabil ve iyi olduğunu belirteyim.

Ha RT ile işiniz vardır, RX serisi RT'de iyi değil zaten. 6900 XT RT açınca 3070-3070 Ti'ın performansını veriyor örneğin, o zaman 3070 Ti alırsınız fiyatı da uyguna gelirse.

@267305 çevremde çok fazla AMD kullanıp pişman olan var ben de AMDye tövbe ettim.
AMD tarafında da çok şikayet edenler var dediğiniz gibi. Gerçekten de bu kadar sıkıntı çıkarıyor mu ? Kronik sıkıntılı denilebilecek modelleri var mı?

Geri
Yukarı