Amerika Ay'a gitti mi?

Merhaba sosyal. Bu konuyu Amerika'nın soğuk savaş döneminde Ay'a gidip gitmediği hakkında tartışabilmemiz adına açtım. Herkes düşüncesini belirtebilir. Ona uygun savunmalar yapabilir. Ama karşı tarafı iğnelemeyin.

Benim görüşüm, Ay'a hiç gidilmediğinden yana. Buna inanmamam için bir sürü sebep var.

Daha önceden Ay'a gidildiğine inanırdım. Fakat doğru kaynaklardan araştırınca doğruyu saptadım. Numarasız liste ile size inanmama nedenlerimi anlatayım.
  • Teknolojinin yeterli olduğuna inanmıyorum. 64 KB belleklere sahip bilgisayarlar ile iletişim kuruluyordu o zamanlar.
  • Ay'a gidilse de dönüleceğini sanmıyorum. Kalkış daha kolay olabilir, ama yakıt ve radyasyon kulağından bir kez daha geçmek zorundalar. Barış özcan'ın videosu da bana göre inandırıcı değildi. Hatta barış özcan taraflı bir anlatım yapmıştı.
    Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
  • Radyasyon kuşağı, yani van allen kuşağından iki defa geçtikleri için astronotların hayatta kalması çok zor.
  • Resimlerde yıldızlar görünmüyordu. İnanmamak için başka bir sebep. Eki Görüntüle 679920
Size daha fazla sayarım, ama bu kadarı da yeterlidir. Sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum. Bana sunacağınız yorumları geri çevirmem.

Yani, gidilmediğine karşı inat etmem. Gerçekten gidildiyse olduğundan daha akıllı varlıklarızdır.

@SideWinder ve @Alpha Centauri hocalarımı etiketlerseniz sevinirim. Yorumlarınızı merak ediyorum. İyi sosyaller.

Dostum şu an yörüngede uzayda uluslararası uzay istasyonu var güçlü ya da orta sınıf bir teleskop ile görebilirsin tabii ki gidildi.

Dostum şu an yörüngede uzayda Uluslararası Uzay İstasyonu var, güçlü ya da orta sınıf bir teleskop ile görebilirsin. Tabii ki gidildi.
Teleskop şart değil ki aslında, doğru zamanı bilirseniz çıplak gözle de görebiliyorsunuz. Tabii ne olduğu belli olmuyor ama orada kayıp geçtiğini gözlemlemek güzel oluyor. Ben birkaç kez yakaladım.

Bir sürü kaynak, bir sürü teori, bir sürü farklı bakış açısıyla öğrenidiğim şudur.

Tarih, düzen, politik olaylar, teknoloji vs hepsi daha önceden belirlenmiş olaylardır.
Bazı kaynaklar buna üst akıl diyor. Bu üst akıl, atılan her adımı daha önceden biliyor ve bu adımları kendisi seçiyor.

Ne ABD ne İngiltere, bunların hepsi piyon. Ülkeler arası savaşlar, politik düzenler hepsi tiyatro. Bunların amacı dünyayı yeni bir düzen için hazır bir psikolojiye sokmak.

Kaostan düzen doğar misali.

Bana kalırsa teknoloji akılalmaz seviyede. Empoze edilecek fikre, oluşturmak istedikleri yaşam tarzına göre seçiyorlar.

Einstein, Nikola Tesla, Elon Musk gibi akla gelebilecek kişilerin de bir seçilmiş piyon olduğunu söylemekte fayda var.
Medya, sanatçılar, şarkıcılar, gazeteler, dergiler hepsi bunların elinin altında. Zaten bunları da ortaya çıkaran bu üst akıl.

Adama derler, kardeşim senin tarihin, senin geçmişin, senin geleceğin bu olacak. Sen bu yılda bu icadı bulacaksın, adın da tarihe damga vuracak. Bu böyle devam ediyor.

Aya çıkmakmış falan filan kafa açar, fazla takılmayın. Neyin doğru neyin yanlış olacağına bunlar karar veriyor.
Bir yalan ortaya atarlarsa, elbet dibini boş bırakmazlar. En ufak ihtimalini bile düşünürler.
Düşünür insanlara fırsat tanırlar, çıkış noktası da bırakırlar. Ki uyanışın da önü açık kalsın.

Dinler, kültür, yaşam tarzı, ettiğiniz küfürü bile bunlar tasarladı.

Benden bu kadar :)

Son düzenleme:
Teleskop şart değil ki aslında, doğru zamanı bilirseniz çıplak gözle de görebiliyorsunuz. Tabii ne olduğu belli olmuyor ama orada kayıp geçtiğini gözlemlemek güzel oluyor. Ben birkaç kez yakaladım.

Evet görüldüğünü duydum ama hiç göremedim ben şu an elon Musk'un bedava Wi-Fi çalışması gündemde.

1601322792964.png

Başarırsa dünyanın etrafını saran uydular olacak ve bu uyduları da çok rahatlıkla göreceğiz bu adam çok çılgın bir dahi.

Başarırsa Dünya'nın etrafını saran uydular olacak ve bu uyduları da çok rahatlıkla göreceğiz, bu adam çok çılgın bir dahi.
Aslında bu açıdan iyi olmayacak. Astrofotoğrafçılık için gökyüzünde belirebilecek bu kadar fazla uydunun olması pek hoş olmayacak. Zaten SpaceX görünürlüğünü azaltmak için çalışıyor ancak pek başarılı olamadılar şimdiye kadar.

Tabii ne olduğu belli olmuyor ama orada kayıp geçtiğini gözlemlemek güzel oluyor. Ben birkaç kez yakaladım.
Teleskopla çok denedim. Net görüntü yakalamak imkansız gibi bir şey, kontrast yaratacak bir yüzey (Ay gibi) önünden geçişi görecek konumda olmak gerekiyor. Çok hızlı olduğu için teleskoptaki takip özelliği işe yaramıyor, kare yavaşlatmak gerekiyor görüntülerde. Uzay arka planında gün doğuşu öncesi/batışı sonrasına yakın geçişlerde denk getirmek daha düşük ihtimal oluyor. Bazıları bunu nasıl takip etmişlerse Jüpiter önü geçişte yakalamayı başarmışlar, ağzım açık baktım görünce.

Başarırsa dünyanın etrafını saran uydular olacak ve bu uyduları da çok rahatlıkla göreceğiz bu adam çok çılgın bir dahi.
Bunun dahilikle değil düşüncesizlikle alakası var. Astronomi gözlemlerinin önemli kısmı yüzeyden yapılıyor, bu uyduların kalan çoğunluğunda tamamen ışık emici bir materyal kullanılmazsa bu gözlemleri büyük oranda sekteye uğratacak.

Son düzenleme:
Aslında bu açıdan iyi olmayacak. Astrofotoğrafçılık için gökyüzünde belirebilecek bu kadar fazla uydunun olması pek hoş olmayacak. Zaten SpaceX görünürlüğünü azaltmak için çalışıyor ancak pek başarılı olamadılar şimdiye kadar.

Bence astrofotoğrafçılık tamamen uzayda bulunan uyduların çektiği görüntülerden ibaret olacak gidişat o yönde.

Bence astrofotoğrafçılık tamamen uzayda bulunan uyduların çektiği görüntülerden ibaret olacak gidişat o yönde.
Fotoğrafçılıkla ilgisi yok bunun, gözlemle ilgisi var. Şu anda büyük kısmı yüzeyden yapılan gözlemler için yörüngeye teleskop yerleştirmek hem maliyetli hem de çok uzun süreç isteyen bir şey. Çok uzun yıllar boyunca o dediğin gerçekleşmeyecek, bizim için tehlike oluşturan yörünge materyallerinin takibini de büyük oranda etkileyecek o uydular şimdiki halleriyle yörüngede daha fazla sayıyla olduklarında.

Işığı yansıtmayacak bir materyal kullanılmak zorunda o projenin tamamlanması için.

Fotoğrafçılıkla ilgisi yok bunun, gözlemle ilgisi var. Şu anda büyük kısmı yüzeyden yapılan gözlemler için yörüngeye teleskop yerleştirmek hem maliyetli hem de çok uzun süreç isteyen bir şey. Çok uzun yıllar boyunca o dediğin gerçekleşmeyecek, bizim için tehlike oluşturan yörünge materyallerinin takibini de büyük oranda etkileyecek o uydular şimdiki halleriyle yörüngede daha fazla sayıyla olduklarında.

Işığı yansıtmayacak bir materyal kullanılmak zorunda o projenin tamamlanması için.
Işığı yansıtmasa bile gözlem için sorun teşkil etmezler mi? Sonuçta arkasında kalacak olan alanı yine göremeyeceğiz. Her türlü problem aslında.

Sonuçta arkasında kalacak olan alanı yine göremeyeceğiz. Her türlü problem aslında.
Yok canım o kadar değil. :) Bulundukları mesafeye göre boyutlarını ve sürekli hareket halinde olduklarını düşündüğünde arkasındaki bir şeyin görünmesini engellemezler. Yalnız emici materyal kullanılmazsa yansıtacakları ışıklar yüzünden daha az ışık yansıtan gök taşı gibi cisimlerin takibini zorlaştırmaları kaçınılmaz.

Geri
Yukarı