Anksiyete bozukluğu nasıl geçer?

Hocalarım merhaba. Anksiyete bozukluğum var ve hiçbir şekilde bu durumdan kurtulamıyorum. Mesela en basitinden bir tanıdığım yanımdan telaşla koştuğu zaman aklıma hep en kötü senaryolar geliyor ve bunu aylarca unutamıyorum. Unuttum derken bir daha aklıma geliyor ve bir türlü sakin bırakmıyor insanı. Düşündükçe korkum daha da artıyor yani “zaman her şeyin ilacıdır” kelimesi ters işliyor. Bunun için ilaç kullanmak istemiyorum. Bildiğiniz en basit çözüm nedir?

Hocalarım merhaba. Anksiyete bozukluğum var ve hiçbir şekilde bu durumdan kurtulamıyorum. Mesela en basitinden bir tanıdığım yanımdan telaşla koştuğu zaman aklıma hep en kötü senaryolar geliyor ve bunu aylarca unutamıyorum. Unuttum derken bir daha aklıma geliyor ve bir türlü sakin bırakmıyor insanı. Düşündükçe korkum daha da artıyor yani “zaman her şeyin ilacıdır” kelimesi ters işliyor. Bunun için ilaç kullanmak istemiyorum. Bildiğiniz en basit çözüm nedir?
Bende de aynı :(
Ailem akşam geç kaldıkları zaman trafik kazası yapmış olabilecekleri geliyor aklıma hep. Bu büyük bir sorun. Hep en kötü senaryoya hazırlanıyoruz.

Anksiyete'ye sahip olan insanlar bildiğim kadarıyla en ufak şeyde tedirgin oluyor ama size rahat olun falan demeyeceğim, çünkü siz zaten kendinize deyip de yapamamışsınız, sizi olduğunuz gibi kabul eden birinin yanında olun ayrıca bu halimden rahatsız olurlar demeyin, sizi olduğunuz gibi kabul eden bir dostunuz varsa onun yanındayken daha iyi olursunuz. Ama tabii ki bu da sosyalleşmek demek bunun için insanlardan şüphe duymayın, sadece orantılı yaklaşın, direk güvenmeyin baktınız güzel insanlar tanımışsınız ve gülüyorsunuz içinizde endişe duygusu yok kurtulduğunuza kendinizi inandırın alışkanlık gibi bırakmak için kendinizi adamanız lazım.

Sadece kendi hayatına odaklanırsan düzelme kaydedebilirsin. Demek ki çevrendekiler ile ilgili bir korkun var. Başlarına bir şey gelecek olmasından korkuyor olabilirsin. Hayatının merkezine kendini koy. Sadece sen varmışsın gibi düşünürsen iyi gelebilir. Bu sayede çevreye odaklanmazsın. Kendinden çok başkalarını ön plana koyuyorsun gibi geldi bana. O da kaybetme korkusudur. Aşman gereken asıl konu bu olmalı. Eğer dediklerime katılıyorsan tabii.

Yalnız kalmamaya çalış elinden geldiğince ve üstteki arkadaşların dediği gibi de kafana göre bir arkadaş bulabilirsin. Şimdiden ilaç almaya başlamak pek iyi olmayacaktır.
Çözümünüz kendi içinde başka sorunlara yol açıyor. Daha kötüye sürüklüyor. Sebebini şöyle söyleyeyim: Bir insanın genel ve 24 saat peşinde olan bir sorunu varken "yalnız kalmamaya çalış elinden geldiğince" diyerek bu kişiye yalnızlıkla korku arasına daha fazla bir korku koşullanması yaratıyorsunuz ve bu kişiyi sürekli insanların peşinde yük olmaya ve kendini de yük etmeye zorluyorsunuz. Düşünsenize bir probleminiz var ve çözümü harap edici bir emek gerektiriyor. Sürekli yalnız kalmamak mümkün mü bir insanın yaşantısında? Böyle bir çözüm olabilir mi? Ömrünün sonuna kadar bu kişi yalnız kalamayacak mı? Bu tamamen sorunu daha büyük hale getiren iyi niyetli fakat bilinçsiz bir öneri. Yapılması gereken terapi almak, terapi süresince ilaç kullanılabilir.

@ExpentoLeviosa elinden geldiğince yalnız kalmamaya çalış dedim zaten. İnsanın yanında sürekli birileri olmayacak zaten. Sürekli birisi de olsun demedim arkadaşa. Şimdiden ilaç bağımlısı olmasından bin kat daha iyidir.

Geri
Yukarı