Aras Kargo rezilliği

Tutanak kargo ile satıcı arasında tutulmuştur ürün kırık olduğu için satıcı doğal olarak ürünü geri yollayıp iadeyi reddetmiş N11 de mağazam var tablet PC satıyorum kırılmaması için pat pat a sarıyorum sadece paketleme 15 lira tutuyor.

Tutanak kargo ile satıcı arasında tutulmuştur ürün kırık olduğu için satıcı doğal olarak ürünü geri yollayıp iadeyi reddetmiş N11 de mağazam var tablet PC satıyorum kırılmaması için pat pat a sarıyorum sadece paketleme 15 lira tutuyor.

Ürünü ben gönderdim bana geri geldı kırık şekilde bu durumda ben ne yapabilirim satıcımı tüketici hekem heyetine şikayet edeyim yoksa kargo firmasını.

Ürünü ben gönderdim bana geri geldı kırık şekilde bu durumda ben ne yapabilirim satıcımı tüketici hekem heyetine şikayet edeyim yoksa kargo firmasını.

Kargoyu şikayet edebilirsiniz ürünü kıran onlar sonuçta.

B

Burada bana ürün nasıl geldiyse öyle gönderdim. Kaldı ki ürün orijinal kutusunda gönderdim.
Monitör olduğu açıkça ortada. Satıcını görevi ona gelen ürünü tutunak tutmak zorunda.
Sizin ifadelerinizden benim anladığım şey, sizin suçlu olduğunuz. Ancak kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşünüyorsanız, önceki mesajımda da yazdığım üzere kargo şirketine karşı dava açmanız gerekiyor. THH
Tamam burada kim suçlu kargo firması satıcı mı?
Tüketici hekem heyetine yeniden mi başvurayım kargo için yoksa itiraz mı edeyim.
Satıcı ile ilgili hiçbir konu yok burada. Satıcının size sağlam gönderdiği ürün, kendisine kırılmış halde geri gönderilmiş ve usule uygun şekilde satıcı tutanak tutturmuş.
Aras Kargo taşıma standartlarında, elektronik ürünlerin hasar almayacak şekilde paketlenmesinin göndericinin sorumluluğunda olduğunu belirtmiş ve aksi durumlarda sorumluluk reddi beyanında bulunmuş. Bu gönderileri sigortasız taşıdıklarını açıkça belirtmiş. Sigortalı taşıyabilmeleri için gereken ambalaj standartlarınıda ayrıca belirtmiş ve eğer bu şekilde ambalajladıysanız, başına birşey gelmesi halinde sorumluluk bizimdir demiş. Gelinen noktada siz ürünü kargo firmasının kırdığını söylüyorsunuz, kargo firması da sizin yetersiz ambalaj yaptığınızı iddia etmiş. Aranızdaki ihtilafı Tüketici Hakem Heyeti çözer. Buraya yazdıklarınızdan benim anladığım şey suçun sizde olduğu. Eğer kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşünüyorsanız dediğim yolu izleyip haklarınızı kullanırsınız. Ancak Daha önceki şikayetinizde ve burada olduğu gibi yaparsanız muhtemelen yine siz kusurlu bulunacaksınız. Gerekirse bir avukattan yardım alarak bu süreci yönetin.

Sizin ifadelerinizden benim anladığım şey, sizin suçlu olduğunuz. Ancak kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşünüyorsanız, önceki mesajımda da yazdığım üzere kargo şirketine karşı dava açmanız gerekiyor. THH.

Satıcı ile ilgili hiçbir konu yok burada. Satıcının size sağlam gönderdiği ürün, kendisine kırılmış halde geri gönderilmiş ve usule uygun şekilde satıcı tutanak tutturmuş.
Aras Kargo taşıma standartlarında, elektronik ürünlerin hasar almayacak şekilde paketlenmesinin göndericinin sorumluluğunda olduğunu belirtmiş ve aksi durumlarda sorumluluk reddi beyanında bulunmuş. Bu gönderileri sigortasız taşıdıklarını açıkça belirtmiş. Sigortalı taşıyabilmeleri için gereken ambalaj standartlarınıda ayrıca belirtmiş ve eğer bu şekilde ambalajladıysanız, başına bir şey gelmesi halinde sorumluluk bizimdir demiş. Gelinen noktada siz ürünü kargo firmasının kırdığını söylüyorsunuz, kargo firması da sizin yetersiz ambalaj yaptığınızı iddia etmiş. Aranızdaki ihtilafı tüketici hakem heyeti çözer. Buraya yazdıklarınızdan benim anladığım şey suçun sizde olduğu. Eğer kendinizi iyi ifade edemediğinizi düşünüyorsanız dediğim yolu izleyip haklarınızı kullanırsınız. Ancak daha önceki şikayetinizde ve burada olduğu gibi yaparsanız muhtemelen yine siz kusurlu bulunacaksınız. Gerekirse bir avukattan yardım alarak bu süreci yönetin.

Bellliki bilgin var kardeşim. Şimdi tamam kargo suçlu 6 ay geçmis ürünü almamışım bu sorun olur mu geçen süre içinde satıcı şikayet ettim.
Sonuç yetersiz bilgi itiraz hakkim var.
Benim anlamadiğım itiraz üzerinden mi kargo şikayet edeyim yoksa yeniden kargi için ayrı tüketici hekem heyetine talep oluşturayım.
Tamam onu da yaptık diyelim tüketici hekem heyetine şikayet ederken fatura gerekli mi nasıl yapılır şikayet.

Ürün hangi aşamada kırıldı ve tutanak tutuldu orası önemli. Galiba kargo satıcıya ulaştıgı zaman satıcı kargoyu kargocunun önünde açmış sonrada kırık gördülerse aslında burada tek suçlu kargocular. Kargocuları thh'ye vermeniz lazımdı 2 taraf olarak. 6 ay boşuna beklemişsiniz.

Bellliki bilgin var kardeşim. Şimdi tamam kargo suçlu 6 ay geçmis ürünü almamışım bu sorun olur mu geçen süre içinde satıcı şikayet ettim.
Sonuç yetersiz bilgi itiraz hakkim var.
Benim anlamadiğım itiraz üzerinden mi kargo şikayet edeyim yoksa yeniden kargi için ayrı tüketici hekem heyetine talep oluşturayım.
Tamam onu da yaptık diyelim tüketici hekem heyetine şikayet ederken fatura gerekli mi nasıl yapılır şikayet.
1. Satıcı ile işin yok o dava kapanmış. Şikayetinde yetersiz bilgi nedeni ile reddedilmiş. Yeterli bilgi vererek itiraz edebilirsin. ( Eğer bize verdiğin bilgiler yeterliyse :))
2. Kargo şirketi için yeni şikayette bulunman gerekiyor, önceki ile bunun bir ilgisi yok.
3. Fatura tabiki gerekli. Burada foruma yazar gibi onlara dilekçe yazarsan yine yetersiz bilgi nedeniyle reddedilir. Daha öncekinde öyle yaptın sanıyorum.

Sunabildiğin tüm kanıtları sunman gerekiyor. Aksi halde sarı çizmeli mehmet ağa. Ürünü sağlam paketlediğine dair bir kanıtın varsa bu çok önemli ama sanıyorum yoktur. Tek şansın, Aras Kargo'nun taşıma standartlarında belirttiği, hassas ve elektronik paketlere yönelik sorumluluk reddi beyanını, THH'nin haksız bulması.

Kargo hizmeti kullandığınız şirketin taşıma standartları bulunur ve hepsinde yetersiz ambalaj durumunda sorumluluk reddi yer alıyor. Yani göndereceğiniz ürün eğer kırılabilecek bir ürün ise bu ürünün uygun şekilde ambalajlanma sorumluluğu size ait. Şayet orijinal ambalajında, eksiksiz ve düzgün paketleme yapıldıysa kırılma ihtimali düşük. Bu durumda satıcının ürünü reddetmesi en tabii hakkı. Size sağlam gönderdiği ürün, kendilerine kırık bir halde ulaşıyor hiçbir satıcı bu ürünü kabul etmez. Tüketici koruma kanunlarına göre de iade ettiğiniz ürünün tekrar satılabilir halde olması gerekir, aksi halde iadeniz kabul edilmez. Burada asli kusurun kendinizde olduğunu kabul etmeniz gerekiyor. Haklı olduğunuz ve derdinizi bize yeterli anlatamadığınız düşüncesindeyseniz kargo şirketine karşı dava açabilir ve sorumluluğun onlarda olduğunu iddia edebilirsiniz. Ürünün fiyatına göre yetki tüketici mahkemeleri ya da hakem heyetlerinde olabilir. Hakem heyeti kararlarına da itiraz hakkınız bulunuyor. Prosedürlere uygun ambalajladığınıza inanıyorsanız kargo firmasına dava açın. İlk önce kendi vicdanınızda davayı kazanın, daha sonra yasal süreci başlatın.

Bu gibi durumlarda ambalajın yetersiz olduğu, ürünün kırılırsa sorumluluğu almadıklarına dair bir belge imzalamanızı istiyor kargo şirketi. İmzalamazsanız sorumluluğu almışlar, paketlemeyi yetersiz bulmamışlar demektir. Aksi takdirde tüm kırılan ezilen kargoların dış korumasını söküp bak gönderen iyi paketlememiş diyerek işin içinden çıkarlardı. Net olarak kargo şirketi suçlu burada, alıcı ve satıcı ise mağdur. Yoksa tüketici nereden bilsin paketleme yeterli mi kargo yeterli bulup sigortaladı mı yoksa sigortalamadı mı?

İşiniz kargo firmasıyla söyledikleri gibi. Şimdi bir de tüketici hakem heyetine kargoyu vereceksiniz. Ne kadar video fotoğraf varsa hepsini ekleyin, yoksa şimdi çekin ama keşke paketlerken de sağlam olduğuna dair video alsaydınız. Fatura, tutanak gibi elinizde ne var ne yok THH'ye net bir şekilde sunun ve tekrar bekleyin.

Son düzenleme:
Ben de monitör almıştım. PTT ile gelmişti. Kutunun üstü delikti ama üzerinde bir şey yazıyordu ismini hatırlamadım. Zimmetli eşya mı ne Sigorta gibi bir şey galiba. Sizin satıcınız da böyle bir şey yok demek ki. Elinizde kanıt yoksa çok zor.

Bu gibi durumlarda ambalajın yetersiz olduğu, ürünün kırılırsa sorumluluğu almadıklarına dair bir belge imzalamanızı istiyor kargo şirketi. İmzalamazsanız sorumluluğu almışlar, paketlemeyi yetersiz bulmuşlar demektir. Aksi takdirde tüm kırılan ezilen kargoların dış korumasını söküp bak gönderen iyi paketlememiş diyerek işin içinden çıkarlardı. Net olarak kargo şirketi suçlu burada, alıcı ve satıcı ise mağdur. Yoksa tüketici nereden bilsin paketleme yeterli mi kargo yeterli bulup sigortaladı mı yoksa sigortalamadı mı?

İşiniz kargo firmasıyla söyledikleri gibi. Şimdi bir de tüketici hakem heyetine kargoyu vereceksiniz. Ne kadar video fotoğraf varsa hepsini ekleyin, yoksa şimdi çekin ama keşke paketlerken de sağlam olduğuna dair video alsaydınız. Fatura, tutanak gibi elinizde ne var ne yok THH'ye net bir şekilde sunun ve tekrar bekleyin.

Kuvvetle muhtemel kargo şirketi, ürünü kendilerinin kırmadığı şeklinde savunma yapacak. Şikayetçinin elinde ürünün sağlam bir şekilde gönderdiğine dair kanıt olduğunu zannetmiyorum. Ancak satıcının tutturduğu yetersiz ambalaj tutanağı kargo firmasının aleyhinde bir delile dönüşebilir. Dediğiniz gibi, yetersiz ambalaj nedeniyle kırıldığını Kargo firması kabul ediyorsa, sorumluluk almadıklarına dair imzalı belge var mı ellerinde bilmiyoruz. Arkadaşımız kargoyu gönderirken nerelere imza attığını biliyor mu onu da bilmiyoruz. Bize dahi sorununu net bir şekilde anlatamadığı kanısındayım. İlk şikayetinde de problemi yeterli bir şekilde anlatamadığı için reddedilmiş. Bu sefer derdini anlatabilecek mi bende merak ediyorum.

Geri
Yukarı