Asgari ücret belli oldu: 8.500 TL

Bizim milletimiz kadar fırsatçı insan yok. Asgari ücret arttı diye marketteki fiyatlara zam yapıyorlar. Artık ürünler maaşa göre ayarlanıyor. Bu kadar fırsatçı insan olamazlar. Senin yoğurdun sütün asgari ücret açıklanana kadar sabitti açıklandıktan sonra zam koyuyorsun. Bunlara ceza değil direk mühürleyeceksin.

Bizim milletimiz kadar fırsatçı insan yok. Asgari ücret arttı diye marketteki fiyatlara zam yapıyorlar. Artık ürünler maaşa göre ayarlanıyor. Bu kadar fırsatçı insan olamazlar. Senin yoğurdun sütün asgari ücret açıklanana kadar sabitti açıklandıktan sonra zam koyuyorsun. Bunlara ceza değil direk mühürleyeceksin.

Birader ben işverensem ve bu ay asgari ücrete zam yapıldıysa bende önümüzdeki ay zamlı maaş vereceksem tabii ki zam yapacağım o kadar maaş farkını nasıl karşılayayım. Millete fırsatı diyosunuz senin evin araban varsa güncel fiyattan satmaz mısın? Sende mi fırsatçı oluyosun o zaman.

Mevcutta TL ile borç ödeyen (kredi, kredi kartı vb.) kısım için güzel bir ilerleme. Borcu olmadan sadece geçimini sağlayan insanlar için bir adım daha geriye gitmek olarak yorumluyorum. Fırın ekmeği üretirken işçi çalıştırıyor ve maliyetini ürettiği üründen karşılıyor. Sonuç olarak ekmeğe zam olarak tüketiciye yansıyor. Bu sadece temel gıda ekmek için örnekti. Yaşantımızda kullandığımız tonla ürün bulunmakta ona göre hesap edin.

Her hak var derken ? tek fark maaşın düzenli yatması ve mesai saatleri, karşılığında özgürlüğünü veriyorsun Devlet malı oluyorsun.

Bu kadar sene dirsek çürütüp bunu hak eden kişiyi de tüm eğitim hayatında laylaylom gezen birisi kendisi onun gibi başarılı olmadığı için eleştirsin...... dünyanın neresinde gördün kamu personeli maaşı ile asgari belirlenen ücretin aynı olduğu, böyle bir şey yapılırsa ülkenin tabutu hazırlayın, geçim kaygısından ötürü çok fazla rüşvet gibi olaylar görmeye başlarsınız 80/90 ların türkiyesi gibi.

Kanunlarla bir memurun ek kazanç getirecek faaliyet yapması yasak bu dışarıda ki adam için fark eden bişey değil, biyerlerde yetersiz gelirim yüzünden ustalığımın getirdiği bir iş yapmak istesemde ek olarak çalışmam bile engelleniyor, Bu yüzden memur maaşları geçim sorunu olmayacak şekilde ayarlanıyordu ama artık eskilerin dediği gibi benim memur bilir işini tarzı bişeylere dönüşecek herşey.

Hiçbir haksızlığa ses çıkaramıyorsun kanunlarla eylem yapman yasaklanıyor, hiçbir yerde hakkını arayamıyorsun kısaca en önemlisi tek ses çıkarabileceğin yer olan sendika faaliyetleri bile engelleniyor.

Market kasiyerliği yapmıyorum muhasebe işleriyle uğraşıyorum, yaptığım işte yanlış bir şey yapsam hayatımı kaydırırlar böyle bir sorumlulukta da yine saçma olarak hazine sandığına yaptığım görevin sorurumluluğundan ötürü maaş kesintisi uyguluyorlar, ekstra para vermeleri gerekirken :)

Nereden bileceksin tek bildiğiniz memur 8 saat çalışır hafta sonu yatar.
Ben işlerimi yetiştiremiyorum diye hafta sonu, mesai saati bile dışında çalıştığım zamanlar oluyor.

Son olarak bü ülkede ki orta gelirliye hem hükümet hemde halk böyle düşmanlık sergilerse ne esnaf kendine kazanç getirecek birşey bulabilir ne de asgari ücretliye ölü olan piyasada iş çıkar.

Ülke piyasasının en önemli noktalarından biride orta gelirli insanlardı artık onlarından sayısı git gide azaldı saçma sapan zam politikaları yüzünden neyse bu kadar orta gelire düşman olmaya devam ediniz yine zararı size dokunacak.

Ocakta da zaten %55 altı zam gelirse işi de bırakmayı düşünüyorum, fabrikada işe girer daha iyi şartlarda çalışırım en azında yol ve yemek gibi masraflarım olmaz kendi kazandığımdan da daha iyi gelirim olur. Şuanda öğlen aralarında bile yemek yiyemiyorum pahalılıktan.
Öncelikle yazacaklarım yanlış anlaşılmasın. Kamuda çalışanın elbette devlet nezdinde bazı hakları vardır ama bu haklar asgari ücretlinin hakir görülmesi de olmamalı.
Çok yanlı bir yaklaşım olmuş.
Birincisi asgari ücretle çalışanın zamanında laylaylom yaptığını nereden biliyorsunuz? Ailevi sıkıntısı vardır, bir şekilde okuyamamıştır, ailesinin geliri olmadığı için kendisi çalışmak zorunda kaldığından kendi geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalmıştır. Ya da aynen de okumuştur ama sınav sistemi yüzünden atanamamıştır. Bu gözler ne lise mezunları gördü, mühendisleri bir cebine koyup diğer cebinden çıkaran. Yani iş okumakla olmuyor. Ben sınav sistemine de karşıyım. İnekleyebilen memur oluyor, yeteneği olan ama o derslere kafası basmayan da asgari ücrete talim. Bu çok yanlış. Yeteneği olanın kamuda istihdamı olacaksa bu sınavlara tabi olmaması lazım.
Asgari ücretlilerin içinde gezip tozup sonrasında bu şekilde çalışmaya başlayan kişiler vardır ama genelleme çok yanlış.
İkincisi kamu muhasebesi ağır da özelin muhasebesi çok mu rahat? Özel bir şirketin muhasebesinde çalışın da bakalım kaç zaman dayanabileceksiniz? Patronun ya da müdürün egosunu tatmin etme baskıları da cabası. Kamuda da yok mu baskı, elbette var ama devletin memurusun neticesinde, yüz kızartıcı suç işlemediğin sürece sana hiçbir şey yapamaz. Ama özelde patronun iki dudağı arasındadır senin geçimin.
Asgari ücretli başka iş de yapabilir diyorsunuz? İnsanın zaten kaç saat canı çıkmış bir de üstüne başka işle mi uğraşsın? Tabi her meslek kolu için söylemiyorum ama genelde yorucu işlerde çalışılıyor.
Son olarak, %55 altı zam gelsin, işi bırakın da görelim. Tıkır tıkır maaş almak varken geciken maaş almak ne kadar güzelmiş siz de görün :) (kurumsallar istisna)

Son düzenleme:
Kağıt üstünde 8500 TL. Kolay kolay hiçbir işveren bu parayı çalışanlarına vermeyecek. Herkes kurumsal büyük şirketlerde çalışmıyor.

Ülkede dönerciler bile manipülasyona başlamış. Lan tavuk etinin kilosu kaç TL ki içine 30 gram et konulan tavuk döner dürüm 100 TL olacak. Ayrıca yemeyin şu zıkkımı, gidip bahçelerdeki, yol kenarındaki otları yiyin sağlığa daha faydalıdır eminim.

Öncelikle yazacaklarım yanlış anlaşılmasın. Kamuda çalışanın elbette devlet nezdinde bazı hakları vardır ama bu haklar asgari ücretlinin hakir görülmesi de olmamalı.
Çok yanlı bir yaklaşım olmuş.
Birincisi asgari ücretle çalışanın zamanında laylaylom yaptığını nereden biliyorsunuz? Ailevi sıkıntısı vardır, bir şekilde okuyamamıştır, ailesinin geliri olmadığı için kendisi çalışmak zorunda kaldığından kendi geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalmıştır. Ya da aynen de okumuştur ama sınav sistemi yüzünden atanamamıştır. Bu gözler ne lise mezunları gördü, mühendisleri bir cebine koyup diğer cebinden çıkaran. Yani iş okumakla olmuyor. Ben sınav sistemine de karşıyım. İnekleyebilen memur oluyor, yeteneği olan ama o derslere kafası basmayan da asgari ücrete talim. Bu çok yanlış. Yeteneği olanın kamuda istihdamı olacaksa bu sınavlara tabi olmaması lazım.
Asgari ücretlilerin içinde gezip tozup sonrasında bu şekilde çalışmaya başlayan kişiler vardır ama genelleme çok yanlış.
İkincisi kamu muhasebesi ağır da özelin muhasebesi çok mu rahat? Özel bir şirketin muhasebesinde çalışın da bakalım kaç zaman dayanabileceksiniz? Patronun ya da müdürün egosunu tatmin etme baskıları da cabası. Kamuda da yok mu baskı, elbette var ama devletin memurusun neticesinde, yüz kızartıcı suç işlemediğin sürece sana hiçbir şey yapamaz. Ama özelde patronun iki dudağı arasındadır senin geçimin.
Asgari ücretli başka iş de yapabilir diyorsunuz? İnsanın zaten kaç saat canı çıkmış bir de üstüne başka işle mi uğraşsın? Tabi her meslek kolu için söylemiyorum ama genelde yorucu işlerde çalışılıyor.
Son olarak, %55 altı zam gelsin, işi bırakın da görelim. Tıkır tıkır maaş almak varken geciken maaş almak ne kadar güzelmiş siz de görün :) (kurumsallar istisna)
Ben mesai saati harici olarak çalışma kısmına gelirsek ticaret yapmak istiyorum e-ticaret, 3D baskı, reklamcılık hizmetleri zaten mezuniyet alanım da fotoğrafçılık kameramanlık, grafik tasarım alanında da bilgi yeteneğim var müşteri de bulabilecek çevrem var ama insanlar fatura istiyorlar ben bunu sağlayamıyorum haliyle resmi olmayan bir şekilde çalışayım desem.
Özel ile kıyaslama konusuna gelirsek ben kamu personeli maaşlarının eridiğini bahsediyorum. 8 saat maaş karşılığına 12 saat çalışıyorsanız da bu sizin ahmaklığınız ses çıkarın hakkınızı arayın eylem yapın, bizim yine böyle hakkımız yok valilikten izin alınırsa anca ki anamı kadı bellemiş derdimi kime anlatayım atasözünün vücut bulmuş durumu.
Benim de mesai yapma şansım olsa yaparım şuan da, ek gelir eldeedebileceğimiz hiçbir yasal yol yok. Taşerondan çalışan arkadaşlarım şuan da ikinci el alım satım işleri yapıyorlar depo kiralayıp şirket kurmuşlar şirketleri üzerinden eşya falan satıyorlar vs. Benim öyle bir hakkım yok. Eğer benden bunu kısıtlıyorlarsa benim maaşımı hiçbir geçim kaygısı olmayacak şekilde düzenlemeleri gerekiyor. Yoksulluk sınırı 10.500 gibi bişey bunun en az yarısı kadar daha fazla olması gerekiyordu yani 16 bin gibi bişey bunun ise bize yarısını veriyorlar ve memuru zorunlu olarak yoksulluk sınırının altında kalmaya zorluyorluyor.

Özelde de çalıştım buraya başlamadan önce tek gördüğüm yer burası değil, kazandığım maaşlar yine dönememin memur maaşları ile eşitti fırında hamurkar olarak çalışıyordum dede mesleği nesillerdir babam vs. bu işle uğraşmış insanlar bende takıldım. İş yorucuydu ama dediğim gibi dönemin memur maaşı 2 kat asgari gibi bişeye geliyordu aldığım para çalışıyordum şuan da ise bir hamurker 10-15 bin civarı geliri var ama benim maaşım 8200 şuan gelecek zamla muhtemelen 10 bin olacak asgari ile arasında %15 falan fark kalıyor. Eğer böyle birşey olursa çalışmanın anlamı yok bu işte, vasıfsız bir insan değilim kendime iş bulurum her yerde onu dert etme. Motor ehliyetim, gemiler için telsiz operatörlüğü belgem, hamurkarlık zanaatım, muhasebe, ofis programlarına hakimiyetim falan bir çok alanda yeterliliğim var elim kolum memurluğa bağlı değil yatarakda para kazanma derdim olsa salağa yatar şuan yaptığım iş yerine evrak kayıt gibi basit işlere yönlendirilmemi sağlardım. Ben çalışmayı seviyorum her zaman da bir şeylerin yarışında oldum bana fark etmez yaptığım işi bırakmak çünkü kaybetmekten de korkacağım kimsem veya hiçbir şeyim yok, yanlız yaşayan bir insanım.
Günü günün de maaşı da yatırmazlarsa zaten kamu da çalışmanın hiçbir mantıklı yanı kalmıyor, bende bunlardan biri olarak şuan bu işteyim. Ama dediğim gibi bırakacam beklediğim zam oranı gerçekleşmezse. Gürcistan'da çok fazla ihtiyaç var fırın personellerine maaşlarını da TL çevirsen dahiliye doktorundan daha iyi gelirim oluyor gider fırın da çalışır Türkiye ye gelip haftada bir alış veriş yapar dönerim ne olcak :)

Geri
Yukarı