Asgari ücret belli oldu: 8.500 TL

Devlet memurlarına enflasyon farkı kadar senede iki kere zam yapılır.

Hiç asgari karşısında eriyen memur maaşlarından haberin var mı?
Ben işe ilk girdiğimde asgari ücretim 2.5 katı maaş alıyorken şu anda ocakta yapılması planlanan zamla aradaki fark %20'ye düşüyor sadece.
Benim asgari ücrete oranla alım gücümü korumaları için %240 gibi zam yapmaları gerekiyor.
Asgari ücrete geçen sene verilen iki zam ve ondan önceki senelerde verilen zamlar ile memurlara yapılan zamlar arasında ciddi fark var.
Bu sene de gidip seçim ayağıa Haziran'da asgari ücretliye zam yaparlar memur maaşı ile asgari ücretliyi eşitletip rahatlarlar.
Olan kamu personellerine oluyor her zamda.

İyi fiyat yeter ki asgari ücretle beraber her şeye zam gelmesin...

Hiç asgari karşısında eriyen memur maaşlarından haberin var mı?
Ben işe ilk girdiğimde asgari ücretim 2.5 katı maaş alıyorken şu anda ocakta yapılması planlanan zamla aradaki fark %20'ye düşüyor sadece.
Benim asgari ücrete oranla alım gücümü korumaları için %240 gibi zam yapmaları gerekiyor.
Asgari ücrete geçen sene verilen iki zam ve ondan önceki senelerde verilen zamlar ile memurlara yapılan zamlar arasında ciddi fark var.
Bu sene de gidip seçim ayağıa Haziran'da asgari ücretliye zam yaparlar memur maaşı ile asgari ücretliyi eşitletip rahatlarlar.
Olan kamu personellerine oluyor her zamda.

Kamuda rahat çalışmaya sayıversinler onu da her hak var ne güzel,
Asgari çalışan adam kadar kim kölelik yapıyor?

Keşke geçen sene kredi çekip alsaydım alabildiğimi. Neredeyse bedavaya öderdim şimdi.

Şu an olmuyor mu arttırdımı bankalar tutarı?

Dosya Ekleri

• IMG_0211.jpg
    IMG_0211.jpg
    119 KB · Görüntüleme: 30
Kamuda rahat çalışmaya sayıversinler onu da her hak var ne güzel,
Asgari çalışan adam kadar kim kölelik yapıyor?

Her hak var derken ? tek fark maaşın düzenli yatması ve mesai saatleri, karşılığında özgürlüğünü veriyorsun Devlet malı oluyorsun.

Bu kadar sene dirsek çürütüp bunu hak eden kişiyi de tüm eğitim hayatında laylaylom gezen birisi kendisi onun gibi başarılı olmadığı için eleştirsin...... dünyanın neresinde gördün kamu personeli maaşı ile asgari belirlenen ücretin aynı olduğu, böyle bir şey yapılırsa ülkenin tabutu hazırlayın, geçim kaygısından ötürü çok fazla rüşvet gibi olaylar görmeye başlarsınız 80/90 ların türkiyesi gibi.

Kanunlarla bir memurun ek kazanç getirecek faaliyet yapması yasak bu dışarıda ki adam için fark eden bişey değil, biyerlerde yetersiz gelirim yüzünden ustalığımın getirdiği bir iş yapmak istesemde ek olarak çalışmam bile engelleniyor, Bu yüzden memur maaşları geçim sorunu olmayacak şekilde ayarlanıyordu ama artık eskilerin dediği gibi benim memur bilir işini tarzı bişeylere dönüşecek herşey.

Hiçbir haksızlığa ses çıkaramıyorsun kanunlarla eylem yapman yasaklanıyor, hiçbir yerde hakkını arayamıyorsun kısaca en önemlisi tek ses çıkarabileceğin yer olan sendika faaliyetleri bile engelleniyor.

Market kasiyerliği yapmıyorum muhasebe işleriyle uğraşıyorum, yaptığım işte yanlış bir şey yapsam hayatımı kaydırırlar böyle bir sorumlulukta da yine saçma olarak hazine sandığına yaptığım görevin sorurumluluğundan ötürü maaş kesintisi uyguluyorlar, ekstra para vermeleri gerekirken :)

Nereden bileceksin tek bildiğiniz memur 8 saat çalışır hafta sonu yatar.
Ben işlerimi yetiştiremiyorum diye hafta sonu, mesai saati bile dışında çalıştığım zamanlar oluyor.

Son olarak bü ülkede ki orta gelirliye hem hükümet hemde halk böyle düşmanlık sergilerse ne esnaf kendine kazanç getirecek birşey bulabilir ne de asgari ücretliye ölü olan piyasada iş çıkar.

Ülke piyasasının en önemli noktalarından biride orta gelirli insanlardı artık onlarından sayısı git gide azaldı saçma sapan zam politikaları yüzünden neyse bu kadar orta gelire düşman olmaya devam ediniz yine zararı size dokunacak.

Ocakta da zaten %55 altı zam gelirse işi de bırakmayı düşünüyorum, fabrikada işe girer daha iyi şartlarda çalışırım en azında yol ve yemek gibi masraflarım olmaz kendi kazandığımdan da daha iyi gelirim olur. Şuanda öğlen aralarında bile yemek yiyemiyorum pahalılıktan.

Son düzenleme:
Devlet, asgari ücret artırınca alım gücünün de artmadığına aksine düştüğünü ne zaman fark edecek acaba?
Farkında değiller mi sence? Senin bile farkında olduğun şeyi sözde devlet adamları sözde ekonomistler farkında değil mi? Tabi ki farkındalar. Bu asgari ücret senin veya benim gibi beynini kullanan insanlar için değil sadece rakam bazlı düşünen koyunlar için. Sen buna karşı çıksan da senden kaybettiği oyu geri alamıyor ama buna sevinen koyunların oylarını kazanabiliyor. Seçim yaklaşıyor ve tüm kozlar oynanıyor şuan iktidar seçime kadar oyları tutmayı planlıyor planları seçime kadar tutarsa onlar için başarı seçimden sonrası umurlarında değil zaten malum kişinin son aday oluşu bu kozlarla tekrar iktidara gelirse bir daha gelemeyecek. Diğer ülkeler git gide asgari ücretle çalışan sayısını düşürmeye devam ederken biz asgari ücreti bir başarı gibi yükseltmeye devam ediyoruz. Bu kısa vadede işe yarar ama uzun vadede alım gücünü patates eden bir uygulama ki zaten uzun vadede düşünmüyorlar seçime kadar dayansın yeter. Bu haberi ekran başında salya sümük izleyen dünyadan bir haber vatandaşlar zamanı geldiğinde tekrar oy verdikleri partinin cefasını çekecekler ama o zaman da iş işten geçmiş olacak ve bir bakacaklar ki ellerindeki rakam yüksek ama alım gücü yerlerde o zamanda yüzünde acı bir tebessümle ne olursa olsun malum partiyi savunacaklar bu değişmez. Hangi ülkede bir lider tanrılaştırılıyorsa o ülke sefalet içinde yüzmeye mahkum oluyor.

Enflasyon gruptan ayrıldı.
Hiper enflasyon gruba katıldı, hiper enflasyon krizi de gruba davet etti.

@İçimdeÖlenbiriVar eğer memurlara konuşulan gibi yüzde 4 zam gelirse büyük ayaklanma çıkar.

@OSAYİSAMUEL Koca 80 milyon da bir adet adam akıllı muhalefet yok. Kimse adam akıllı çıkıp birşey demiyor. Birilerinin koltuk sevdası yüzünden gençler kime oy vereceğini bile şaşırdı. Allah sonumuzu hayır eylesin.

Bir ekmek dönere 90 lira para verdim bugün. O günler de yakındır.
2 tabak pilav üstü et ; 180 Tl oldu hemde güzel olmayan bir ilçe lokantasında daha oldu artı yani , 2 gün önce etiket değiştiren şuan yine değiştireceğim diyen tonla market sahibi tanıyorum. Tonla stok yapan adam tanıyorum , geçen polisan boyalardan elinde fazla bile olsa ekten 300 tane alan ticaret yerleri gördüm prim yaparız millete satar iPhone 13 alırız diye gülüyordu.

Son düzenleme:
Kart borçlarını bir nebze daha rahat öder. Kısmı komikti, bu zihniyetle bu iktidar bir 10 sene daha devam eder aynı şekilde borçları daha rahat öderken daha da fazla borçlanır. Benim oyumun senin oy'unla aynı değer sahip olmasındanda ben rahatsızım.

Seni benden üstün kılan nedir? Benim ne kadar muhalif olduğumu forumdakiler bilir. Kart borcu kısmı tabii ki de daha rahat öder ben diğer harcamaları hesaba katmadım bu örneği verirken. Benim 1000 lira borcum varsa yine 1000 lira kart borcum olacak. Yeni yılın enflasyon oranını, zam oranını bilmeden diğer etkenleri neden hesaba katayım? Bunları anlamayan trolle benim oyum eşit sayılıyorsa o zaman üzülürüm işte.

Geri
Yukarı