Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    113
  • Anket kapandı .
Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonun Ar-Ge Merkezince hazırlanan asgari geçim endeksinin aralık ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi aralık ayında 6 bin 897 lira 69 kuruş olarak hesaplandı. Bu rakam, bir önceki aya göre yüzde 0,56 artış gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 0,41 artarak 2 bin 636 lira 64 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 408 lira 93 kuruş oldu.

Aç kalmazsınız. Ama daha çok çalışırsanız seneye üçüncü yazlık sarayımı yaptırabilirim 😎

Bu arada aynı gemideyiz! Vatan hayinliği yapmayın(!)

aynı gemideyiz.jpg

@Jira Arkadaş haklı mesela insanların korsan oynama sorunları ise tamamen gelirinin az olması ya da normal geliri olsa bile oyundan önce daha önemli olan ihtiyaçları var. Mesela ben de oynuyorum Korsan oynamaya da devam edeceğim yapacak bir şey yok. Bir oyuna 200-300 TL veremem maalesef o parayı spor salonuna ya da et ve ya balığa veriyorum.

Yani oha diyorum :D sana aylık 20000 falan lazım herhalde.

4 kişi yaşıyoruz ve ev iki katlı, zor ısınıyor. Bahçede çimler var sürekli sulamak gerekiyor. Su veya doğalgaza 1800 lira veriyorum. Yazın su kışın doğalgaz beni soyuyor. Benzin için de 400 lira verince 2200 oluyor. Mutfak masrafı zaten 1600 lira. Et vb. de yemiyoruz. Patates abanıyoruz. Kalan parayla da taksit ödüyorum.
Ek ders almasam geçinemeyeceğiz.

Yaşı nispeten küçük olan ve henüz kendi parasını kendi kazanmayanlar için 5 bin lira, 10 bin lira büyük paralar olarak gözükebilir ama hiç öyle değil.

Yoksulluk sınırının 7,942 TL olduğu bir ülkede 5 bin lira, 10 bin lira maaş övünecek bir başarı veya büyük bir karşılık değil arkadaşlar, adınız kadar emin olabilirsiniz. Daha geçen marketten 3-5 bir şey aldım, 1 poşet zor doldu ve 150 TL ödeyip çıktım, yazıktır...

Yaşı nispeten küçük olan ve kendi parasını kendi kazanamayanlar için 5000 bin lira, 10 bin lira büyük paralar olarak gözükebilir ama hiç öyle değil.

Yoksulluk sınırının 7,942 TL olduğu bir ülkede 10 bin lira maaş bir başarı veya büyük bir karşılık değil, adınız kadar emin olabilirsiniz. Daha geçen marketten 3-5 bir şey aldım, 1 poşet zor doldu ve 150 TL ödeyip çıktım, yazıktır...

650 euro ediyor zaten 5000 lira. 10000 olsa 1300 edecek. Yarıştığımız ülkelerdeki asgari ücretten bile daha düşük. Yaşı küçük olanlar aldığım 5000'e PS4 ve oyun alıp diğer her şeyi ana evinde yaparım sanıyor sanırım.

Geri
Yukarı