Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    113
  • Anket kapandı .
İstediğin yemeği yemek için yeterli bir miktar değil ancak hesabını bildikten sonra da pek rahat olmasan da yeten bir miktar, tek sinirime dokunan konu hiç kullanmadığımız doğalgaza 200 250 civarı fatura ödemek.

Yaşı nispeten küçük olan ve henüz kendi parasını kendi kazanmayanlar için 5 bin lira, 10 bin lira büyük paralar olarak gözükebilir ama hiç öyle değil.

Yoksulluk sınırının 7, 942 TL olduğu bir ülkede 5 bin lira, 10 bin lira maaş övünecek bir başarı veya büyük bir karşılık değil arkadaşlar, adınız kadar emin olabilirsiniz. Daha geçen marketten 3-5 bir şey aldım, 1 poşet zor doldu ve 150 TL ödeyip çıktım, yazıktır...

Konuyla alakalı değil ama mesleğiniz ne?
Aç kalmazsınız. Ama daha çok çalışırsanız seneye üçüncü yazlık sarayımı yaptırabilirim 😎

Bu arada aynı gemideyiz! Vatan hayinliği yapmayın(!)

Eki Görüntüle 597224

Ya gerçekten anlamıyorum ve çok komik buluyorum böyle şeyleri baştaki kişi değil de C partisinden biri başa geçseydi o da aynı yerlerde oturacaktı hayır anlamıyorum gerçekten :D.
Konuyla alakalı değil ama mesleğiniz ne?

Ya gerçekten anlamıyorum ve çok komik buluyorum böyle şeyleri baştaki kişi değil de C partisinden biri başa geçseydi o da aynı yerlerde oturacaktı hayır anlamıyorum gerçekten :D.

Edit linç yemem gerekiyordu neden bu kadar gecikti hadi neredesiniz ya :D.

Son düzenleme:
Günümüz Türkiyesin de bu durum çok zor.

Kira ve fatura ödemeyen için ucu ucuna yetecek bir ücret. Fiyatlar çok arttı, giyimden tutun gıdaya kadar. Eskiden 50 Tl harcağınız alışverişe şimdi 150 TL harcıyorsunuz.

Giyimine kuşamına dikkat etmezse, aldığı kıyafeti, ayakkabıyı aylarca kullanırsa, arkadaş çevresiyle şöyle bi akşam gezintisine çıkmazsa, evden işe işten eve gidip robot gibi yaşarsa bi nebze yetebilir.

Tabi tüm bunların yanında özel ihtiyacı olarak arabası da olmayacak.

Öğrenciyim daha ve asgari ücretle dışardan bakılınca geçinilmez. İyi kide babamının kendi işi varda asgari ücretin 8 katı kadar kazanıyor. Ama şöyle bir şey var adam asgari ücretle çalışmaktan başka bir şey yapmıyorsa onun sorunu. Ha evet asgari ücret düşük hem de bayağı düşük. Ama mesela benim babam üniverste mezunu değil kafasına koydu kendi işinin patronu net kazançı 15 bin TL. O beyin kullanıldığı takdirde asgari ücretin kat kat üstünü kazanırlar.

Şimdi şöyle bir durum var büyük şehirlerde 2 asgari ücretle anca geçinilir.
Ama normal şehirlerde 300 400 TL'ye 3 +1 evler bulabiliyorsun tek asgari ücret tam ucu ucuna yetiyor biraz belki artabiliyor.
2600 TL gibi gelen parayla sobalı 3+1 bir evde rahat yaşanıyor.

Şimdi şöyle bir durum var büyük şehirlerde 2 asgari ücretle anca geçinilir.
Ama normal şehirlerde 300 400 TL'ye 3 +1 evler bulabiliyorsun tek asgari ücret tam ucu ucuna yetiyor biraz belki artabiliyor.
2600 TL gibi gelen parayla sobalı 3+1 bir evde rahat yaşanıyor.

Kırşehir yeterince küçük mü? En ucuz ev kirası 500.

Kırşehir yeterince küçük mü? En ucuz ev kirası 500.

Nevşehir'de ben birkaç eve baktım 350 TL 3+2 1 kömürlük peynirlik yeni pinapen yapılmıştı.
3+1 normal kömürlüklü normal bir ev vardı.
Merkeze yakın 10 dk den kısa yürüme mesafesi 4 5 tane bakkal 2 tane halı 1 tane cım saha.
1 Tane gençlik merkezi.
İlk okul orta okul ve lise ye yürüme mesafesinde.
Sizce bu ev ne kadar.
Bahce var.

Nevşehir'de ben birkaç eve baktım 350 TL 3+2 1 kömürlük peynirlik yeni pinapen yapılmıştı.
3+1 normal kömürlüklü normal bir ev vardı.
Merkeze yakın 10 dk den kısa yürüme mesafesi 4 5 tane bakkal 2 tane halı 1 tane cım saha.
1 Tane gençlik merkezi.
İlk okul orta okul ve lise ye yürüme mesafesinde.
Sizce bu ev ne kadar.
Bahce var.

1200?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı