Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

Asgari ücretle geçinebiliyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    113
  • Anket kapandı .
İstanbul'da değil asgari ücretle, normal maaşla bile aile geçindirmek zor neredeyse. Artan kiralar, hayatın pahalılaşması...

Müteahhitler'in doymak bilmeyen kâr sevdası yüzünden saçma sapan yerlerde saçma sapan binalar ateş pahası... Rezalet cidden.

Son düzenleme:
İstanbul'da değil asgeri ücretle, normal maaşla bile aile geçindirmek zor neredeyse. Artan kiralar, hayatın pahalılaşması...

Müteahhitler'in doymak bilmeyen kâr sevdası yüzünden saçma sapan yerlerde saçma sapan binalar ateş pahası... Rezalet cidden.

Vergi dairesine füze atardım ama füzenin vergisini ödeyebileceğimi sanmıyorum.

Vergilerin bazıları abartı ve gereksiz olsa da çoğu doğal ve normal. Düzgün bir üretim ve ihracat sistemi olmayan her ülkede devlet vergilerden geçinir. Üretim olmadığı için çoğu ihtiyaç ithal edilir, vergiler ve kurla ithal edilen ürünün fiyatı şişer. Olan halka olur. :(

Vergilerin bazıları abartı ve gereksiz olsa da çoğu doğal ve normal. Düzgün bir üretim ve ihracat sistemi olmayan her ülkede devlet vergilerden geçinir. Üretim olmadığı için çoğu ihtiyaç ithal edilir, vergiler ve kurla ithal edilen ürünün fiyatı şişer. Olan halka olur. :(

Devlet kendi bütcesinde meralar açsa
Sonra yatırımcılara buraları kiralasa veya satsa veya kendi üretimi sürdürse keşke.

Peki devlet neden üretim yapmaz? 18 Senedir Yol, Hastane, Camii yapabilen bir devlet neden üretim yapamaz veya yapmaz?

Peki devlet neden üretim yapmaz? 18 Senedir Yol, Hastane, Camii yapabilen bir devlet neden üretim yapamaz veya yapmaz?
Çok dallı budaklı bir konu bu aslında. Üretim var ama diğer ülkelerle kıyaslandığında çok sönük kalıyor, sorunda burada başlıyor. Sanayi alanındaki üretim, teknoloji alanındaki üretim şu an çoğu ülkenin birinci derece geçim kaynağı.

Bu ülkelerin çoğu sanayi devrimiyle bir şeyler yapmaya başladı. Biz de Cumhuriyet sonrasında o ekole geçtik ama sonra ithal etmenin üretmekten daha mantıklı olduğuna karar verdiler. Böylelikle de sağlam ve kompleks sanayi fabrikaları oluşmadı, gelişmedi. 18 senedir yapılan yanlışlar var ama 18 senelik hesap değil bu, daha da öncesine gidiyor. Bir sörf dalgası gibi yani. Önde başlarsan önde gidersin, arkada başlarsan arkada kalırsın.

Atılım yapmak için para kadar yetişmiş eleman da lazım. Yetişmiş elemanın ülkede kalması için de gelişmiş teknolojik ve sanayi açıdan imkanlar lazım. E bu imkanlar için de yine gelişmiş eleman lazım. Kısır döngü gibi.

Dediğim gibi, çok yönlü ve birden çok cevabı olan bir soru bu.
Devlet kendi bütcesinde meralar açsa.
Sonra yatırımcılara buraları kiralasa veya satsa veya kendi üretimi sürdürse keşke.

Böyle teşvikleri var benim bildiğim, en azından hayvan teşviği, yem teşviği tarzı imkanlar veriyor. Ama bundan daha da fazlası lazım işte. :(

Son düzenleme:

Geri
Yukarı