Askerlikte hâlâ saç kestirmek şart mı?

Zorunlu olmazsa diyecek tek lafım yok hatta saçın kesilmesini doğru buluyorum hijyenden ötürü bana bunu savunan arkadaşlar bunun bir insanın özgürlüğünün elinden alınmasından farkını söyler misiniz?

Sen Avrupa gibi savaşa karşı olan ülkelerle sınır komşusu değilsin. Bir tarafın Yunanistan, bir tarafın Ermenistan, Bir tarafın Suriye,Irak. Bu yüzden halkın disiplin eğitiminden geçmeli ve askerlik havasını almalıdır. Ayrıca halkın en kötü bile silah kullanmayı bilmesi gerekiyor. Çünkü burası Ortadoğu çöplük bir yer. Bu yüzden askerlik zorunlu yoksa herifin keyfi mi sence 6 ay boyunca sadece eğitim verdirip göndersin.

Hiç alakası yok. Askerliğin zorunluluğunu istediğim gibi eleştirebilirim ve buna hiç bir mahlukat karışamaz, RTE bile. Kaldı ki sana ne oluyor?

Herkes haddini bilsin.

Trollemek için açmış konuyu, bizi yiyor burada.

Geldim hocam geldim. Oyun oynuyordum alt üstü 😂 Bu kadar yazılacağını bilmiyordum.

@ZCPS21 Hocam ben götürdüm diye hatırlıyorum ama üzerinden zaman geçince ben de emin olamadım şimdi. Yanıltmak da istemem işin aslı. Ya yanıma almadım ya da sorun olmamıştı. Çünkü girişte ben hiçbir şeyden dolayı sorun yaşamadım, onu hatırlıyorum çok iyi bir şekilde.

@Cuteaa Evet, zorunlu. O yüzden çok takılmayın. Kimisi uzun dönem gitti, kimisi bedelli. Oranın kurallarıyla vakitlerini geçirdi ve görevlerini tamamladı. Bunlar boşuna değil. Evet farklı bir ortam olacak ama hiç de öyle vah vah edilecek bir süreç değil. Ben kafamın en rahat olduğu dönemi orada yaşadım. Ben askere gitmeden bir ay önce topuz saçla geziyordum. Ne kaybettim sanki gidip gelince. Sorumluluk aldım, koşullar ne gerektirdiyse yaptım geldim. Hiçbir pişmanlık ya da dert yaşamadım. O da hayatımın olumlu bir parçası olarak kaldı. :)

Askere gidiyorsun, düzen ve disiplin orada her şey. Değişik değişik hippi tiplerin mekanı değil. Hepiniz aynı olacaksınız, disiplinli ve bakımlı olacaksınız. Zırt pırt saç yıkama, kurutma, tarama, bit, pire dertlerinizi çekmez kimse. Otel değil.

Evet, zaten sırf disiplin için gidiyoruz amaçsız bir şekilde. Silah kullanmayı bile öğretmiyorlar çünkü adam akıllı 🙂

Kısacası gitmiş olmak için gidiyoruz.

@ZCPS21 Hocam ben götürdüm diye hatırlıyorum ama üzerinden zaman geçince ben de emin olamadım şimdi. Yanıltmak da istemem işin aslı. Ya yanıma almadım ya da sorun olmamıştı. Çünkü girişte ben hiçbir şeyden dolayı sorun yaşamadım, onu hatırlıyorum çok iyi bir şekilde.
Anladım hocam teşekkürler.

Peki hocam bedelli yaparsak kaybımız olur mu?
Neticesinde zorunlu askerliği yapmış olacağız.

Geldim hocam geldim. Oyun oynuyordum alt üstü 😂 Bu kadar yazılacağını bilmiyordum.
Savas çıktı konuda.
Alt tarafı saç, kestirmek istemezsen git bölük komutanına, bak bakalım ne olacak? 😂

Eskiden subaylar bile tek tip saç yapıyorlardı sonradan esnettiler bunu. Siz bugünkü haline dua edin. Hem saç olayı disiplin ve hijyen açısından önemli. Biri müzisyen gibi saç bırakacak diğeri bambaşka bir model yapacak, oldu paşam var mi başka isteğin? Askeriyeyi iyice oyuncak ettiniz. Orası eğitim alma disiplin görme yeri testis muhabbeti yapma ya da model olma yeri değil. Keşke eski disiplinli gününe geri dönse. Zaten 3-5 ay yapacaksınız. 3-5 ay kesik dursun bi zahmet.

Hocam saçma felan demişsiniz de orada 1 2 ay kalmıyorsun 6 ay oradasın ve her türlü hava koşullarında eğitim görüyorsun. Bunun saç bakımı, taraması ile uğraşmak baya bir zor o yüzden 3 numaraya vuruyorlar askerlik bitince saçların uzamış oluyor.

Geri
Yukarı