Asus ROG STRIX G15 vs HP Omen 15 vs Lenovo Legion 5

Legion çok pahalı. İşlemci gücü için ROG, Ekran kartı performansı için Omen. Ben olsam ROG alırdım daha kaliteli. Omen de kalitelidir. Soğutması ikisinin de iyidir ama benim tercihim ROG olurdu.
Sessiz çalışma bakımından hangisi daha iyi tarayacida ders videoları izlerken fan sesi duymak istemiyorum.
Bu yenimi geldi ya neden daha önce görmedim bu halde lenovo daha mantıklı tercih olur ozaman dimi
Yanlış biliyor da olabilirim, Omen için sıcaklık sorunları var deniliyordu, benim kişisel tercihim ROG olurdu şahsen.
Lenovonun 3060 ekran kartları gelmis galiba arkadaşın attigi linkte var bu durumda o daha mantıklı mı olur
RTX 3070' li Omen varken ötekilerin tercih edilmez. Legion çok iyi cihaz ama fiyat cok yüksek. ROG'da kaliteli ama 3070'in karşısında şansı yok. 3070 her ne kadar watt değeri kısık olsa bile +2 GB VRAM avantajı var. Ayrıca bu haliyle bile Max-P 3060'dan daha güçlü. Düşük enerji tüketimi yuksek performans olacak. Yüksek wattli diye 3060 öneren arkadaşlara sormak lazım aynı performansı veren 2 üründen daha fazla elektrik tüketen ürünü sırf yanında yazan rakamlar daha yüksek diye neden istiyorlar.
Bu çıkmış 3060 li ekran kartıyla bu halde lenovo nasil tercih olur fiyat 14 k

Büyük fark yada küçük fark önemli değil. Daha çok güç isteyip daha az performans veren üstüne de 2 GB VRAM eksiği olan ekran kartı önermek mantıklı değil.
2 GB VRAM eksikliği adamı öldürmez hocam, daha az performans demişsiniz ama daha fazla performans veriyor. 100W diyoruz burada, sırf 10 fazla diye bu durumda 3070 seçmek MANTIKSIZCA. Omen serisi az çok ısınmaya meyilli, 3070 ile daha da çok ısınacak.

Ben olsam Omen tercih ederdim. Niye? Ryzen 7 5800H zaten çok güçlü bir işlemci. Bende var, gayet güzel çalışıyor. Bunun yanında RTX 3070 var. Daha ne olsun hocam.

2 GB VRAM eksikliği adamı öldürmez hocam, daha az performans demişsiniz ama daha fazla performans veriyor. 100W diyoruz burada, sırf 10 fazla diye bu durumda 3070 seçmek MANTIKSIZCA. Omen serisi az çok ısınmaya meyilli, 3070 ile daha da çok ısınacak.
Omen serisi ısınmaya meyilli değil R7 5000 serisi ısınmaya meyilli. Aynı problem ROG'da da var. RDR2 gibi oyunlarda düşük işlemci kullandığı için ısınmaz ama Valorant,Fifa gibi yüksek işlemci kullanan oyunlarda 95'den aşağı düşmez. 2 GB VRAM'i küçümseyen nadir insanlardan biri olabilirsiniz.

Ekran kartı 130 Watt yani tam performans. MUX da var. Bunu bu fiyata al geç hocam. ROG'a Omen'e fark atar. Çok iyi cihaz.

Evet @Semih087 hocam, bence de bu model öbürlerine göre daha iyi.
Omen serisi ısınmaya meyilli değil R7 5000 serisi ısınmaya meyilli. Aynı problem ROG'da da var. RDR2 gibi oyunlarda düşük işlemci kullandığı için ısınmaz ama Valorant,Fifa gibi yüksek işlemci kullanan oyunlarda 95'den aşağı düşmez. 2 GB VRAM'i küçümseyen nadir insanlardan biri olabilirsiniz.
Hocam o VRAM eksikliği bu laptopta çok etkilemez diyorum siz hala ne diyorsunuz. Deminde daha fazla tüketicek diye 3060 almak mantıksız demiştiniz, 130W Legiona hemen alın dediniz. Omen serisi ısınmaya meyilli, işlemci fark etmiyor. Bir sürü konu görebilirsiniz.

Evet @Semih087 hocam, bence de bu model öbürlerine göre daha iyi.

Hocam o VRAM eksikliği bu laptopta çok etkilemez diyorum siz hala ne diyorsunuz. Deminde daha fazla tüketicek diye 3060 almak mantıksız demiştiniz, 130W Legiona hemen alın dediniz. Omen serisi ısınmaya meyilli, işlemci fark etmiyor. Bir sürü konu görebilirsiniz.
VRAM FHD için problem olmaz bugün ama yarın ne olur bilmiyoruz. Bu cihazı 4-5 sene kullanacak alan kişi en az neden düşük VRAM'li cihaz alsın aynı paraya? ROG 115+15 watt ama mux yok dolayısiyla zaten performansı kısık olacak. Hem fazla para verip hem düşük VRAM hem saf kart gücü daha zayıf olan hem de mux olmayan cihaz alacaksın. Legion'a gelince 13900 civarı fiyatı var, Omen ve ROG 16500 civari gani arada ciddi fiyat farkı var. Buna rağmen ekran kartı 115+15 ve Mux var ayrıca soğutması hem ROG'dan hem de Omen'den daha iyi. Dolayısıyla işlemci ve ekran kartını tam performansla kullanabilecek. Fiyat/Performans degerlendirmesi yapınca 16500 ödeyecekse Omen mantıklı ama Legion ve üstüne de 2700 lira civarı cepte kalacaksa 130w 3060 da tercih edilir. Kısacası tek kistasim 130w olmadığı için size söylediklerim mantıksız gelebilir ama ben arkadaşa parasının tam karşılığını alsin diye yardımcı olmaya çalışıyorum.

Geri
Yukarı