"ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti OC oyunlardan atma sorunu

huseyintmr

Centipat
Yaklaşık 3 ay önce kendime yeni bir sistem topladım. Sistemimin özellikleri aşağıdaki gibi.

• Intel 9900K işlemci.
  • ASUS Maximus 11 Extreme anakart.
  • Corsair dominator Platinum RGB 3200 MHz 4X8GB RAM.
  • Samsung 970 Pro M.2 512 GB SSD.
  • Corsair H150I PRO sıvı soğutma.
  • Corsair AX860I PSU.
  • Corsair obsidian 750D airflow kasa.
  • ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1080 Ti OC Edition 11GB.

Monitörü kısmet ise bu ay almayı düşünüyorum. Şu anda eski monitörüm ile devam ediyorum. Samsung 24" 1080P 60 Hz HDMI. Yaşadığım sıkıntı ise neredeyse hiçbir FPS oyunu oynayamıyorum. FARCRY 4 açılırken donuyor ve oyundan atıyor. FARCRY 3 açıldıktan sonraki menü ekranında donuyor. Sniper Ghost Warrior 3 oyuna giriyor ama oyun başladıktan 10 saniye sonra donuyor. Farcry 5'i 1080P Ultra ayarlarda, V-Sync "on", enable framerate lock "off", framerate lock "59", field of view sclaing "60", dynamic resolution(target frame rate) "60", resolution scale "1" şeklinde hiçbir sıkıntı yaşamadan oynayabiliyorum ama görüntü 720P gibi oluyor ve çamur gibi. Dynamic resolution(target frame rate) "off", resolution scale "2" olunca, oyun başladıktan 10 saniye sonra donarak oyundan atıyor. The Crew 2 de aynı şekilde oyun başlıyor 30 saniye sonra atıyor. Rayman 2 oyununu hiçbir sıkıntı yaşamadan oynatıyor. PES 2019 da da aynı şekilde hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. COD WW2 de de maximum FPS'yi 60'a ayarlayınca rahatça oynayabiliyorum. Denemediğim ayar kalmadı arkadaşlar. Tüm sürücülerim, BIOS ve Windows en güncel halinde. Tüm oyunlarım lisanslı orijinal. Sorun kesin monitördendir, darboğaz vardır diğerek PC'yi bir ara Samsung 55MU8000 model 4K 100Hz televizyonuma bağlayıp denemek istedim. FARCRY 5 de beni yine 10 saniye içerisinde oyundan attı. 1920x1200 çözünürlükte 59Hz bir Samsung monitörde de denedim sonuç yine aynı. Ekran kartından şüphelenip FurMark'da yaklaşık 45 dakika kadar stres testi yaptım. Hiçbir takılma ya da donma yaşamadım. PC normal şekilde çalışırken en ufak bir hata ya da mavi ekran almadım şimdiye kadar. Ekran kartında sıkıntı olabilir mi? Yok monitör darboğaz yaptığı için oyunlardan atıyorsa neden 4K 100Hz TV'de de aynı sıkıntıları yaşıyorum? Cevap yazan herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı