ASUS ROG STRIX RTX 3080 OC ısınıyor

Onder90

Decapat
Daha fazla  
Sistemi yeni topladım arkadaşlar. ASUS ROG Helios kasa. Sıvı soğutmayı öne monte ettim pull-push seklinde. Radyatöre dışarıdan içeriye üfleyecek şekilde 6 adet 120 mm fan bağlı. Ayrıca kasanın üstünde 3 adet, arkasında da 1 adet 120 mm egzoz fanı var. Toplam 10 fan var kasada. İşlemci sıcaklık değerlerinden çok memnunum. 4K çözünürlükte oyunlarda 60 dereceyi geçmiyor. Ama ekran kartı özellikle bazı oyunlarda 74-75 dereceleri görüyor ki soğutma performansı izlediğim test videolarında çok iyiydi bu kartın. Kış aylarında bu derecelere ulaşmaması lazım. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemi yeni topladım arkadaşlar. ASUS ROG Helios kasa. Sıvı soğutmayı öne monte ettim pull-push seklinde. Radyatöre dışarıdan içeriye üfleyecek şekilde 6 adet 120 mm fan bağlı. Ayrıca kasanın üstünde 3 adet, arkasında da 1 adet 120 mm egzoz fanı var. Toplam 10 fan var kasada. İşlemci sıcaklık değerlerinden çok memnunum. 4K çözünürlükte oyunlarda 60 dereceyi geçmiyor. Ama ekran kartı özellikle bazı oyunlarda 74-75 dereceleri görüyor ki soğutma performansı izlediğim test videolarında çok iyiydi bu kartın. Kış aylarında bu derecelere ulaşmaması lazım. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımlarınızı bekliyorum.
termal macun uygulaması nasıl ve markası nedir ?

Başka bir çözüm önerisi, sıvı soğutmayı kasanın üst tarafına monte et. Fanlar havayı dışarı atacak şekilde olsun. Önden de fanlar içeriye temiz ve serin hava verecek şekilde olsun.

Şuan ki kullanım şeklinde hava dışarıdan alınıyor, radyatörde ısınıyor ve doğrudan radyatörün diğer tarafındaki fanlar yardımıyla ekran kartına üflüyor. Bu durumda ısınmasına neden oluyor.

Amaç temiz hava girecek, sıcak hava atılacak şekilde olmalı.

Termal macun uygulaması nasıl ve markası nedir?

Hocam problem işlemcide değil ekran kartında. Ama sorunuzun cevabı, termal macun sıvı soğutmanın üzerinde gelen fabrikasyon macun.
Genel olarak 70-75 arası normal.

Kışın bu değerler çok normal görünmedi bana :(
Başka bir çözüm önerisi, sıvı soğutmayı kasanın üst tarafına monte et. Fanlar havayı dışarı atacak şekilde olsun. Önden de fanlar içeriye temiz ve serin hava verecek şekilde olsun.

Şu anki kullanım şeklinde hava dışarıdan alınıyor, radyatörde ısınıyor ve doğrudan radyatörün diğer tarafındaki fanlar yardımıyla ekran kartına üflüyor. Bu durumda ısınmasına neden oluyor.

Amaç temiz hava girecek, sıcak hava atılacak şekilde olmalı.

O dediğinizi en başta yapacaktım ama sıvı soğutma pull-push şeklinde kasanın üst tarafında sığmıyor. Acaba kasanın üst tarafındaki 3 egzoz fanını, kasanın içine hava üfleyecek şekilde mi monte etsem. Arkadaki tek egzoz fanı yeterli olur mu acaba hava tahliyesi için?

Hayır ısınan hava yükselir. Kasa üstündeki fanları aşağı yönlü çevirirseniz sıcak havayı tekrar kasa içine hapseder. Kışın diyorsunuz ama ev içi sıcaklığı ne kadar? Kalorifer yanıyor mu? RTX 3080 güçlü bir kart. 70-75 derece arası bana anormal gelmiyor.

Hayır ısınan hava yükselir. Kasa üstündeki fanları aşağı yönlü çevirirseniz sıcak havayı tekrar kasa içine hapseder. Kışın diyorsunuz ama ev içi sıcaklığı ne kadar? Kalorifer yanıyor mu? RTX 3080 güçlü bir kart. 70-75 derece arası bana anormal gelmiyor.

Hocam şöyle söyliym. Kasa pencerenin tam önünde ve pencere genelde açıktır. Ben sıcağı pek sevmem. Oturduğum oda buz gibi o yüzden. Arkadaki tek egzoz fanını kasa içine üfleyecek şekilde değiştirsem faydası olur mu peki?

Yeni konular

Geri
Yukarı