Atatürk hakkında düşünceleriniz

Normalde oranın altının çizicektim telefondan yazdığım için sıkıntı oldu sizde farkındaysanız inanmamak için bakıyorsunuz orada dediğimi basitçe anlamanız lazım.
Tamam hatam var bilimin temelini değil kat çıkmışlar.
Dostum yazdıklarından farkettiğim şu sen taraflı birisinden veya birilerinden bir şeyler dinlemişsin yani dine bağlamak zorunda değilsin her şeyi o zamanlar bizim özgur çağdaş ulke olmamız gerekiyordu sen duşun dine bağlı bir ulke olmadığımız halde o ismi malum kişi fetul.... adisi ulkeyi ne hale soktu? bak ulke laik bir ulkeyken bu kadar somurdu turkiyeyi duşunsene şeriatla yönetilen ulke olsaydık bu herif ve bunun gibi herifler bizleri ne hallere sokardı?

Normalde oranın altının çizicektim telefondan yazdığım için sıkıntı oldu sizde farkındaysanız inanmamak için bakıyorsunuz orada dediğimi basitçe anlamanız lazım.
Tamam hatam var bilimin temelini değil kat çıkmışlar.
Konumuz benim inanıp inanmam değil. Anlatmak istediğim bilim insanlığın bir birikimidir. Antik Yunan, Roma, Mısır, Hitit, Abbasiler, Selçuklular vs. bilime hizmet eden nice insanlar çıkarmıştır; "Bilimin temelini dindar bilim insanları atmıştır" demek, bilime haksızlıktır anlatmak istediğim bu. Bilim için bir İbn-i Sina bir İbn-i Haldun ne kadar önemli ise bir Aristo bir Pisagor'da o kadar önemlidir diyorum umarım bu sefer kendimi anlatabilmişimdir.

Söyleyemem ama bir sözünde "benim en büyük eserim T.C.'dir." Diyor. Ben orada "bizim" beklerdim bende fark ettim sevmemek için bakıyorum. O yüzden konu kilit dedim.
Dostum kendini o ortamdan uzaklaştır o okuldan soyutla ben uç aşağı beş yukarı tahmin ediyorum nerde okuduğunu :)))))) kendin fikir yurut kendin araştır oku.
Söyleyemem ama bir sözünde "benim en büyük eserim T.C.'dir." Diyor. Ben orada "bizim" beklerdim bende fark ettim sevmemek için bakıyorum. O yüzden konu kilit dedim.
Ufak tefek şeylere takılma ha bu arada ataturkun en buyuk eseri zatende T.C dir :d?

Son düzenleme:
Hem Atatürkçü hem de dinci olamazsınız. Eğer böyle olan varsa bana bunu doğru dürüst argümanlarla anlatsın da bileyim.
Bu cümle her şeyin cevabını açıkça veriyor. Evet, hem atacı, hem de dinci olamazsınız.
Laikliği getiren oydu ve laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Bu da İslam'a küfür demektir.
Şahsen ben milliyetçi bir insan değilim. "Canım atam, aman aman" demiyorum ama adamada kötü bir şey söylemiyorum söyleyemem. Müslüman biri olarak olayı kendi tarafımca yorumlamam gerekirse ben bu adama saygı duyamam ama hakkında kötü de düşünemem. Sonuçta neye göre yaptı, hangi koşullarda yaptı bilmiyoruz.

Ayrıca milliyetçi duygularınızla "mükemmel insan, hatasız, sorunsuz" gibi kelimeleri kullanmaktan vazgeçin artık. Adam peygamber değil sonuçta.

Anlamıyorsunuz anladım diyorum ben bir imamhatipte falan okumuyorum bunlar benim birleştirdiğim düşünceler ve ben kat çıkmış derken ciddiydim onu birleştirin siz şaka yapmıyorum ben bir de o arkadaş var eski imapartorluğun uönetim biçimini savunuyor diye dalga geçmiş benimle soyu nere dayanıyorsa bilmiyorum o ülke 5 yüzyıl öylesine güçlü olmuş. Ben cidden milliyetçi değilim deniyorum ama olmuyor.
Bu cümle her şeyin cevabını açıkça veriyor. Evet, hem atacı, hem de dinci olamazsınız.
Laikliği getiren oydu ve laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Bu da İslam'a küfür demektir.
Şahsen ben milliyetçi bir insan değilim. "Canım atam, aman aman" demiyorum ama adamada kötü bir şey söylemiyorum söyleyemem. Müslüman biri olarak olayı kendi tarafımca yorumlamam gerekirse ben bu adama saygı duyamam ama hakkında kötü de düşünemem. Sonuçta neye göre yaptı, hangi koşullarda yaptı bilmiyoruz.

Ayrıca milliyetçi duygularınızla "mükemmel insan, hatasız, sorunsuz" gibi kelimeleri kullanmaktan vazgeçin artık. Adam peygamber değil sonuçta.
Bende böyle düşünüyorum.

Atatürk T.C kurucusu ve o dönemin en büyük lideridir desem yalan olur, en büyük liderlerinden biridir. Tabi sıraya koysak 1. Sıraya alırım. Bana göre yeterince ileri görüşlü haraketler içerisine girememiş ve koltuğunu İsmet İnönü'ye bırakmıştır. Bunun dışın da ülkemizin en büyük gururu ve lideridir. Atatürk olmasaydı şuan sömürge bir Suriye benzeri bölge olurduk. Devletin rıza babası ve barışçıl olmasıyla beraber üreticidir.

Ayrıca ülkenin durumunun kötü olduğunu düşünen insanlar mevcutsa :

"Bir millet nefislerini (kendini) bozmadıkça, Allah onların durumunu değiştirmez." (Ra'd, 13/11)

Daha yazamayacağım Türk Telekom sağ olsun.

Ben, adamın peygamber olduğunu iddia etmiyorum zaten kardeşim. Adamın getirdiği reformlardan ve amacından bahsediyorum. Eğer o çok sevdiğin İslam'a küfür olan fikir ve düşünceler, bilim ve çağdaşlıksa araştır ve oku o zaman. Hangisinin doğru olup olmadığına karar verebilmenin tek yolu var: Objektif düşünmek. İslam'ın kutsal kitabı olan Kuran'a iyice bak ve insanlığa yararı mı yoksa zararı mı olduğuna karar ver. Bilim ve çağdaşlığın yolunu izlersen asıl insanlığın anlamını öğrenmiş olacaksın. İnsanlık din ile değil, bilim ve çağdaşlıkla olur çünkü.

"Ben bu adama saygı duyamam ama onun hakkında kötü de düşünemem." sözünden anladığım kadarıyla sen daha yolun başındasın. Sana doğduğundan beri aşılanan dogmatik düşünceler ile bilim ve çağdaşlığı karşılaştıracaksın arkadaşım. Din ile bilim arasındaki en büyük fark da bu zaten: Din, kendisinin hatasız olduğunu iddia eder fakat bilim, değişkendir yani bugün edinilen bilgi ileride objektif gözlemler sayesinde çürüyebilir ve onun yerini yeni bilgi tutabilir.

"Mükemmel insan" gibi kelimeleri onu putlaştırmak için değil, övgü için kullanıyoruz biz. Fakat "Gerçek Atatürkçü" olduğunu iddia edip onun hatasız olduğunu iddia ederek putlaştıran cahil bir zihniyetin varlığı söz konusu. Atatürk'ü bunun gibi cahil zihniyetlerden değil de kendi fikirleri ve düşünceleri ile tanırsan Atatürk'ü işte o zaman tanımış olacaksın dostum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı