Atatürk hakkında ne biliyorsunuz?

Merhaba arkadaşlar. Atatürk hakkında ne biliyorsunuz? Atatürk hakkında bildiğiniz tüm bilgileri yazabilirsiniz. İyi sosyaller!
Pek çok kişi bilmiyor, sadece bu ülkenin kurucusu ve her yerde tanrılaştırıldığı için saygı duyuluyor. Mustafa Kamâl Atatürk, bu ülkenin en büyük değeridir.

Adı Kemal değil Kamâldır.
Atatürk Kamâl ismini 1937 yılında tekrar eski yazılışı olan "Kemal" ismine geri çevirmiştir.

Merhaba arkadaşlar. Atatürk hakkında ne biliyorsunuz? Atatürk hakkında bildiğiniz tüm bilgileri yazabilirsiniz. İyi sosyaller!
Babamız Atatürk , Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım'ın 5 Çocuğundan biriydi. 3 kardeşi küçük yaşta vefat etti. Ailesi ile zor yıllar geçirdi askerleri gördü ve örnek aldı. Babası kısa bir süre sonra vefat etti , annesi Zübeyde Hanım , Ragıp Efendi ile evlendi Atatürk bu evliliği yadırgadı bir müddet Akrabalarının evinde kaldı biraz zaman sonra evine geri döndü. Sonrasında ise teğmen rütbesi ile asker oldu. Askerlik öncesinde eğitim alırken fransız yazarların cumhuriyet yanlısı fikirlerinden etkilendi. Vatanı için savaştı. Mondros Mütakeresi İmzalanmasından sonra ülkesini yabancı devletlerden bağımsız bir hale getirmek için bir kurtuluş savaşı başlattı yıllarca bağımsızlık için savaştı. Sonunda Cumhuriyeti kurdu bir sürü reform ve inkılap yaptı. İnkılaplar için bile evlendi. Sonrasında ise kendi isteğiyle boşandı. Ama sonunda başarılı oldu ve bugün Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılını kutluyoruz. Her şey onun sayesinde...
En özet şekli ile böyle ifade edebilirim. Yoksa onun yaptıklarını anlatmaya ciltler yetmez...

Son düzenleme:
Kendisine İslam düşmanı denir ama Cumhuriyetin ilanından sonra o kadar sıkıntı problem olmasına rağmen kendi cebiyle türkçe mealli kuranı kerim bastırmıştır.

Atam cahilliği önlemek için Arapça kutsal dil sayılmasın diye uğraştı ama arkasından İslam düşmanı dediler cahiller topluluğundan ne beklersin.

Batı'da sevildiği kadar İslam dünyasında da büyük bir önder olarak anılması. 18 Kasım 1938 Cuma günü Hindistan'da Kemal Günü ilan edilmiş ve tüm müslümanlar dükkan ve işyerlerini, okullarını o gün kapatmış, camiide ruhuna dualar etmişlerdir (Tabii yas ilan eden bir sürü ülke var, yanıbaşımızdaki Yunanistan da buna dahil de iki örnek yazmak istedim). Mısır'da 7, İran'da 11 günlük yas ilan edilmiştir. Mısır basını "Doğu'nun kahramanı" olarak basmıştır. Ayrıca özellikle Hindistan'daki müslümanlar dönemin halifesi Vahdettin'i tanımayıp Atatürk ve milli mücadele için 8 Eylül 1922'de cuma namazı sonrası dualar etmişlerdir. "Zindebad (doğru mu yazdım bilmiyorum) Mustafa Kemal" yani "Yaşasın Mustafa Kemal!" Hindistan duvarlarını süsler olmuştu. Aynı şekilde Tunus kurucu devlet başkanı Habib Burgiba da Atatürk'ü ilham almıştır. Milli mücadele döneminde tüm Afrika da milli mücadeleyi büyük coşkuyla seyrettiler. Atatürk'ün etkisi hem ülkemize hem de dünyaya çok farklıydı. Mekanı cennet olsun...

Şeriatçıların öldürdüğü iki bekçi için "menemeni yaktığını" biliyorum. Tanksız ve tüfeksiz bir şekilde bu zihniyetle yaşıyorum hatta.

Bırak Atatürk'ü Türkiye'yi dünya haritasında gösteremeyecek milyonlarca insan var ülkede, cehalet diz boyu ülkede. Seçim öncesi 20 yıldır tanıdığım arkadaşım dediğim sözde milliyetci ve ülkücü takınan biri bana hain dedi, neden dedim sol görüşlüymüşüm. Bende ona dedim ki bak senle aynı yaştayız ve ben 18 ay dağlarda askerlik yaptım sen önce git benim gibi askerlik yap vatan borçunu namus borçunu öde öyle gel bana konuş dedim. Kızardı bozardı ve yine geldi dedi ki ben Atatürk'ü sevmiyorum ve bende dedim ki olabilir herkes atasını sever ben Türküm ve O'da Atatürk benim atam dedim bu seferde simsiyah kaldı oflaya puflaya çekti gitti. 😁

Bırak Atatürk'ü Türkiye'yi dünya haritasında gösteremeyecek milyonlarca insan var ülkede, cehalet diz boyu ülkede. Seçim öncesi 20 yıldır tanıdığım arkadaşım dediğim sözde milliyetci ve ülkücü takınan biri bana hain dedi, neden dedim sol görüşlüymüşüm. Bende ona dedim ki bak senle aynı yaştayız ve ben 18 ay dağlarda askerlik yaptım sen önce git benim gibi askerlik yap vatan borçunu namus borçunu öde öyle gel bana konuş dedim. Kızardı bozardı ve yine geldi dedi ki ben Atatürk'ü sevmiyorum ve bende dedim ki olabilir herkes atasını sever ben Türküm ve O'da Atatürk benim atam dedim bu seferde simsiyah kaldı oflaya puflaya çekti gitti. 😁
Saygılar Hocam..

En iyi Lider olduğunu biliyorum.

Geri
Yukarı