Ateist oluyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sana hayatta tek tavsiyem sorgula, sorgula ve sorgula. Başkasının aklı ile değil kendi aklın ile düşün, sadece inanç değil her konuda bu ilkeyi uygula. Her şey sorgulanabilir bunu unutma.

20. yüzyıla kadar evrenin sabit ve durağan olduğu zannediliyordu.20. yüzyılda ise göklerin ve yerin yani tüm evrenin maddesinin ilk başta bir arada olduğu ve bir patlama ile birbirinden ayrıldığı bulundu. Oysa bu bilgiyi 1400 sene önce Kuran'da çok net bir şekilde bildirilmişti.
Nedense bu mucizeler hep bilim bir şeyi kanıtladıktan sonra bulunuyor. Bir gün bilim adamları çıkıp Big Bang diye bir şey yok, biz olayı yanlış anlamışız dese senin dini terk etmen gerekir o zaman.

Sana hayatta tek tavsiyem sorgula, sorgula ve sorgula. Başkasının aklı ile değil kendi aklın ile düşün, sadece inanç değil her konuda bu ilkeyi uygula. Her şey sorgulanabilir bunu unutma.

Bunu yapmaya çalışan birisi olarak söyleyeyim. Bir noktadan sonra kafayı yeme noktasına geliyorsun :D. Hatta bazı kişiler boşluğa düşüyor ama bu kadarına da gerek yok.

Nedense bu mucizeler hep bilim bir şeyi kanıtladıktan sonra bulunuyor. Bir gün bilim adamları çıkıp Big Bang diye bir şey yok, biz olayı yanlış anlamışız dese senin dini terk etmen gerekir o zaman.

Dinler kadar eğip bükülebilen bir ''bilim'' yok bu dünyada, emin olun bir yolunu bulur ayak uydururlar, patch gelir yani.
Bunu yapmaya çalışan birisi olarak söyleyeyim. Bir noktadan sonra kafayı yeme noktasına geliyorsun :D. Hatta bazı kişiler boşluğa düşüyor ama bu kadarına da gerek yok.

Yani bu sorgulama evresi iş hayatı olsun, politika olsun hayatın çeşitli çeşitli alanlarında beni baş ağrısından kurtarıyor. Evet bu beni aksi bir şahıs yapıyor çatışmacı ve güvenmez bir yapıya sahibim fakat bu dünyada benim gibi hareket etmeyen insanların alet olduğuna kukla gibi oynatıldığına defalarca şahit olmuşluğum var.

@Andar Han Evrensellik açısından Türkçe kelimelerle anlatsanız daha iyi olur bence. İnsanlar tek bir ırk için yazılmış olduğunu düşünmesinler hocam.

Muhkem ya da hükme dair konular evrenseldir. Açarsak, doğrunun peşinde olmak ya da cezası insana sınırlar ile verilmiş hususlar. Müteşabih; yani hükme dair olmayan ya da hayata direkt tesiri olmayan veya doğrulanması henüz mümkün olmayan konular da mevcuttur. İnsan çözüme dair yönelimin peşinde ise muhkemi anlamaya bakar. (Bkz. Ali İmran - 7)

Dinler kadar eğip bükülebilen bir ''bilim'' yok bu dünyada, emin olun bir yolunu bulur ayak uydururlar, patch gelir yani.

Öncelikle, din "bilim" değildir. Bilimin doğrulama temeli, dinde çalışmaz. Sonrasında güncelleme değildir. Muhammed aleyhisselamin ölümünden 25 yıl sonrasına bakınız.

Bana sorarsan hayır, pişmanlık bir durum yok. Doğruyu muhtemelen ömrümüz boyunca arayacağız ya da umursamayıp normal bir şekilde yaşayacağız. Diğer tarafın varlığını kanıtlamanın tek bir yolu var. 🙃
Günlük yaşantınızda, eğer gerçekten bunu istiyorsanız sizlik bir sorun çıkmaz. Sorunları etrafınızdakiler üretir. Bu genelleme yapılacak, doğrusunu büyüklerin veya okumuşların bileceği bir şey değil. Belki de şu evrendeki en kişisel şey. Bu yüzden bu konuda asla etrafınızdakilerin manipülasyonlarına gelmeyin. Seçim tamamen sizin.
Diğer arkadaşlara da tavsiyem; ayet falan paylaşmayın. Paylaşın da "Bak, bu kanıt." demeyin. Her şey inanmakla ilgili. Bir tek canlı bile şu anda nesnel bir yargıya ulaşamaz.

Oysa bu bilgiyi 1400 sene önce Kuran'da çok net bir şekilde bildirilmişti.
Kanka bu kitap böyle her bilimsel olayı 1400 sene önceden söylediyse bugün bu kitaba inanan Ortadoğu coğrafyası neden bilimde bu kadar geride diye sormadan durmıyom ben yav. İşte sorgulama da tam burada başlıyor işte...

Kafam çok karıştı, pişman olur muyum?
Ben olmadım.

Nuh aleyhisselam Kuran'a göre "50'si eksik 1000 yıl" yaşamıştır. "50'si eksik 1000 yıl" Arap dilinde deyimdir ve uzun zaman/süre, manasındadır. (ankebut 14-15)

Not: Dillerin kendine has özelliklerine sahip olabileceğini göz ardı edenler, mana bükmekle ile itham edecektir. Çok da önemsememek lazım.

Alakası yok, dediğinize ilişkin bir şey bulamadım.

"İstisna unsuru olan “illa / ancak elli sene eksik” ifadesi, verilen sayının yaklaşık değil gerçek olduğunu gösterir. Verilen rakamın -yaklaşık değil- tam gerçek olduğunu göstermek ve yaklaşık olma ihtimalini ortadan kaldırmak için bu ifade tercih edilmiştir. "
Kaynak

Sümer ve yunan mitolojilerinde de yaşamın sudan başladığı inancı var. Evrim agacında tartışılmış, bir cevabı alıntılıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı