Bazı insanların göründüğünden çok daha iyi göründüğünü sanması

Awhlind

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Asgard
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelile bunu sosyalden gördüğüm bir arkadaşın konusundan esinlendim biraz. "Kendimi yakışıklı bulmam beni egoist birisi yapar mı?" diye bir konuydu.
Kendini Aslında bu "bazı insanlar" değil, çoğu insan olmalı. Çünkü bence her insan kendini belli şekilde iyi bulur. Ben de bunun sebebini merak ediyorum açıkçası.

Herkesin göz zevki farklıdır ama bazı Dünya genelinde kabul görmüş güzellik algıları var ve çoğumuz da bunlara sahibiz. Mesela güzel bir jawline, kaydırak burun, çekik gözler.
Ancak tüm bunları göz önüne aldığımızda örneğin şişman ve kötü buruna sahip birisi kendini neden güzel veya yakışıklı bulur? Ya da giyim tarzı. Tüm bunlara sahip olmayan birini düşündüğümüzde ve o kişinin de aynı algılara sahip olduğunu düşündüğümüz zaman, ona aynaya baktığında kendini güzel veya yakışıklı bulmasını sağlayan nedir? Yanlış anlamayın kimseyi bunlar yüzünden eziklemiyorum.

Mesela ben 2-3 yıl önceki halime baktığımda neler diyorum kendime. Ancak o zamanlar hiç de öyle değildi ve güzel gözüktüğümü düşündüğüm zamanlar oluyordu.
Bence bu her annenin bebeğini çok tatlı bulması gibi. Çünkü insan yavrusunu tatlı bulmasa ona bakmak istemez. Bence aynı şekilde bu bizim konumuzla da alakalı bir evrimimizin katkısı.

Dostlar yine yanlış anlaşılma olmasın kimseyi aşağılama amacım yok zaten güzellik göreceli tabii ki ancak toplumsal bazı gerçekler mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplumsal normların a..... Ülkemizdeki insanların büyük bir kısmı kendi istekleri yerine toplumun isteklerine göre yaşıyor. Saçımı böyle kesmek istiyorum ama insanlar beğenir mi, çok istediğim bir bölüm var ama kimse bilmiyor gitmeli miyim? Böyle düşünceler yüzünden insanlar asla kendisi olamıyor. Toplumun isteğine uymasının temel nedeni de "Yalnız kalma korkusu". Adam kendisini tanımlamak için başka insanları, toplulukları kullanıyor. Yani onlar olmadan bir hiç. Kısacası kilolu birisi kendisini güzel bulabilir, başkası da güzel bulabilir onu. Bir insanın güzel olması için barbiye benzemesine veya Brad Pitt gibi olmasına gerek yok.
Ben de içimi döktüm, bu tür olayları çevremde gördükçe sinirden küplere biniyorum.

Yakışıklıysam ne yapayım yani? Çirkinim mi deyim? :D
Kızlar beğeniyor beni, teklif edenler de oldu. :)
Bunun egoyla alakası yok, buna özgüven diyoruz.
Sorun zaten yakışıklı olmanızdan kaynaklanmıyor Coolumsu bey 😀 . Burada aslında değinmek istediğim şey "Şişman bir insanın tüm şişman insanları çirkin bulmasına rağmen kendini yakışıklı ve güzel bulması." olarak örnekleyebilirim.

Toplumsal normların a..... Ülkemizdeki insanların büyük bir kısmı kendi istekleri yerine toplumun isteklerine göre yaşıyor. Saçımı böyle kesmek istiyorum ama insanlar beğenir mi, çok istediğim bir bölüm var ama kimse bilmiyor gitmeli miyim? Böyle düşünceler yüzünden insanlar asla kendisi olamıyor. Toplumun isteğine uymasının temel nedeni de "Yalnız kalma korkusu". Adam kendisini tanımlamak için başka insanları, toplulukları kullanıyor. Yani onlar olmadan bir hiç. Kısacası kilolu birisi kendisini güzel bulabilir, başkası da güzel bulabilir onu. Bir insanın güzel olması için barbiye benzemesine veya Brad Pitt gibi olmasına gerek yok.
Ben de içimi döktüm, bu tür olayları çevremde gördükçe sinirden küplere biniyorum.
Aslında bugünün toplumsal normlarını biz yaratmadık ama yarınınkini biz yapacağız. Ki bence zaten yavas yavas o kafa nesil geçtikçe gidiyor. Herkes kafasına göre. Tabi ortadoğu ülkelerinde bu şu an çok mümkün değil daha.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı