Bedelli askerlik hakkında düşünceleriniz neler?

Bakın hocam askerlik heryerde dediğiniz gibi değil, yaptığınız yere göre çok fark var. Konuya dönecek olursak bana göre bedelli askerlik olmalı, neden mi? Vatan görevi, boynumuzun borcu ancak bazı durumlarda askere giden kişinin askeriyeye yararından çok zararı oluyor, bahsetmek istediğim buydu.
Peki madem. Anlatma şekliniz çok saldırgandı, yanlış anlaşılmışsınız. Biz de üzerinize çok geldiysek affola. Bir dahakine daha düzgün ve açıklayıcı bir dile ile yazmanız bu tarz yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir.

Ama merak ediyorum askere zararı nasıl oluyor?

Başlığı açan arkadaşın zoruna ne gitmiş bilmiyorum ama yada sırf bir konu açayım da tartışma çıksın hesabı ise sana pek ekmek çıkmaz. İdlib de 34 askerimiz öldü ve hala hesabı sorulmadı yok yani illa birşeyleri sorgulayacak isen bunu sorgula niye ben bedelli yapamadım ben bedelli askerlik yapmadıysam 6 ay gittiysem onlarda benim gibi gitsin deme komik çünkü.

Türkiye'de nüfus sürekli artıyor, bu artıştan dolayı da her yıl askerlik yaşına gelmiş olan kişi sayısı da doğru orantılı şekilde yükseliyor. Herkes askere gitmek istediğinde askere hemen alınamayabiliyor, ordunun kapasitesi ve kaynakları belli. Başvurduktan sonra 3-4 dönem bekleyen arkadaşlarım da oldu ve ne zaman alınacağını bilemedikleri bu dönemde kariyerlerine başlangıç yapamayıp askerlik dahil toplamda 1.5-2 yıllık bir kayıp yaşadılar askere gitmemeyi seçenlere karşı. Özellikle kariyer ilerleyişinde ve hayatta 1.5-2 yıl kısa bir süre değil, iş hayatında bu süre büyük farklar yaratıyor. Sonuç olarak bu durumda ne yapmak lazım? 4 yol var:

1. yol: Ordunu da nüfusla orantılı olarak büyütürsün ve en geç üniversite bitince zamanı gelen "herkesi" o dönemde göreve alırsın ama şöyle bir sorun var; nüfusla orantılı olarak büyütemediğin bir ekonomik gücün ve envanterin varken (bizim gibi) ordu bütçesi altından kalkamayacağın kadar yüksek olur.

2. yol: Bedelli sistemi gibi askere gitmek istemeyen ya da kariyerinde engel oluşturan kişilerden para toplayıp askerliğini yapmamaları karşılığında maddi kaynak toplarsın. Bir gruptan maddi kaynak toplayabiliyorsun, cüzi miktarlar olursa halkın büyük kısmı da bundan faydalanabiliyor (15,000 TL gibi) ama cüzi miktarda bile bir eşitsizlik yarattığın gerçeği de göz ardı edilemez.

3. yol: Askerlik süresini 2-3 ay gibi bir süreye indirip bedelliyi tamamen ortadan kaldırırsın, üniversite sonrası yaz dönemi ya da 1-1.5 aylık 2 dönem gibi bir sistem getirip vasıflı iş gücünü de askere gitme konusunda daha kabul edilir şartlarla orduya çekersin.

4. yol: %100 profesyonel orduya geçersin, kantinde/mutfakta çalıştırıp bütün askerliği boyunca 3 mermi sıktırıp milleti evine yollamak yerine "hayatı askerlik" olan kat kat daha yetkin bir askeri grup oluşturursun. Düzgün bir maaş verdiğin zaman zaten personel eksikliği yaşamıyorsun. Gönüllüler için de ayrı yedek ordu oluşturursun, yıllık kısa sürelerle bu gönüllüleri de eğitime alıp yeni envanter ya da taktikler konusunda eğitirsin.

Kısacası bizdeki gibi bir zorunlu askerlik sistemi artık düzgün işleyemiyor, geçmişte 3-4 yıllık askerlik sürelerinin olmasının nedeni neydi? Yeni yeni toparlanmaya çalışan ve yeni kurulan bir devletin personel eksikliği yaşamasıydı. Üstelik o dönemlerde erkekler askere gitmeyi özellikle tercih ediyorlardı çünkü o dönemde halkın yaşam koşulları askerliğe göre daha konforsuzdu. Şimdi ise hem daha çok insanın kendi konfor alanı var ve bundan çıkmak konusunda isteksiz oluyorlar hem de nüfus fazlalığı ihtiyacın üstündeyken sürekli süreleri kısaltma yoluna gitmek zorunda kalıp çoğunluğa askerlik de öğretemeden (3 mermi sıkmak, sabah sporu yapmak askerlik değil) gönderiyorsun.

Peki madem. Anlatma şekliniz çok saldırgandı, yanlış anlaşılmışsınız. Biz de üzerinize çok geldiysek affola. Bir dahakine daha düzgün ve açıklayıcı bir dile ile yazmanız bu tarz yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir.

Ama merak ediyorum askere zararı nasıl oluyor?
Önemli değil hocam. Askerliği düzgün biryerde yaptığını varsayalım, asıl askeriye görevleri var mesela. Tüm gün telefon başında TikTok çeken, dans eden, millete laf atan birini düşünelim. Askerlik zamanı geliyor ve zorunlu olarak 6 ay askere gidiyor. Askerde işler ağır geldiği her an birilerine atarlanacak/triplenecek, verilen işleri ya bilerek ya istemeyerek düzgün yapamayacak.
Bu durumda askeriyeye faydası olur mu hocam? Askerdeki işler ağır olduğundan zaten yeterliliği olmayan birçok kişi çürüğe çıkartılıyor. Fiziki yeterliliği olduğu sürece kendisi zorla gidiyor ise bedelli olduğunda sadece 3 hafta yapar geri döner. Şahsi fikrim budur.

Önemli değil hocam. Askerliği düzgün biryerde yaptığını varsayalım, asıl askeriye görevleri var mesela. Tüm gün telefon başında TikTok çeken, dans eden, millete laf atan birini düşünelim. Askerlik zamanı geliyor ve zorunlu olarak 6 ay askere gidiyor. Askerde işler ağır geldiği her an birilerine atarlanacak/triplenecek, verilen işleri ya bilerek ya istemeyerek düzgün yapamayacak.
Bu durumda askeriyeye faydası olur mu hocam? Askerdeki işler ağır olduğundan zaten yeterliliği olmayan birçok kişi çürüğe çıkartılıyor. Fiziki yeterliliği olduğu sürece kendisi zorla gidiyor ise bedelli olduğunda sadece 3 hafta yapar geri döner. Şahsi fikrim budur.
Tamam da biz onu diyoruz. Askerde önemli bir şey yapmıyorsun ki. Savaşa gitmiyorsun. Patates soyuyorsun altı üstü. Koşu yapıyorsun. Ayrıca adam bu kadar trip atar zorluk çıkarırsa iyi bir dayak yiyeceğinden eminim.

Tamam da biz onu diyoruz. Askerde önemli bir şey yapmıyorsun ki. Savaşa gitmiyorsun. Patates soyuyorsun altı üstü. Koşu yapıyorsun. Ayrıca adam bu kadar trip atar zorluk çıkarırsa iyi bir dayak yiyeceğinden eminim.
Dayak yerse daha çok sinirlenir daha fazla atarlanır sonucunda kavgalar, tartışmalar çıkar. Askerde düzgün işlerin yapılmadığına ben de katılıyorum ancak biraz daha iyi yere atanırsanız daha rahat askerlik geçirebilirsiniz, komutana bağlı durum.

Başlığı açan arkadaşın zoruna ne gitmiş bilmiyorum ama ya da sırf bir konu açayım da tartışma çıksın hesabı ise sana pek ekmek çıkmaz. İdlib de 34 askerimiz öldü ve hala hesabı sorulmadı yok yani illa birşeyleri sorgulayacak isen bunu sorgula niye ben bedelli yapamadım ben bedelli askerlik yapmadıysam 6 ay gittiysem onlarda benim gibi gitsin deme komik çünkü.

Sen benim daha ne yazdığımı okumamışsın önce bir oku ondan sonra yorum yap.
Neden askerlik zorunlu olmak zorunda?

Gelenek öyle ya herkes gidecek ya da kimse gitmeyecek.
Bedelli askerlik olmalıdır. Askerliğin amacı devletin asker ihtiyacını azaltmaktır. Eğer devletin askere ihtiyacı varsa bedelli askerlik olmazdı. Ha askere gitmişsin, ha 40 bin lira verip devletin cebini doldurmuşsun. Aynı şey. Param olsa ben de gitmem. 6 ayımı heba etmeyi istemem.

O 6 ay ile 40bin TL aynı şey mi git de gör bakalım :)
Yorum yapan arkadaşların da birçoğu askerlik yapmamış hatta neredeyse hepsi :) askerliğin nasıl bir şey olduğunu bilmiyorsunuz zaten anlatsak da burada anlamanız mümkün değil ben 12 ay komando olarak yaptım. Askerde de her işi yapıyorsunuz buna rütbelilerde dahil bunda utanılacak bir şey yok bedelli yapan arkadaşlar veya yapacak olan arkadaşlar siz para verdiğiniz için size özel davranılacak o konuda endişe etmeyin :) burada ben size karşı bir tutum almıyorum böyle bir şey çıkmasaydı hepiniz askere gidecektiniz ben neden çıktığını ve yanlış olduğunu düşündüğümü söylemek istedim sadece.

Asıl saçma olan devlete silah üreten savunma sanayiideki kişilerin zorunlu askere tabi tutulması.

Ulan adam askerine, devletine silah uretiyor, sen 6 ay adamı patates soğan soymasi için askerlik yaptırıyorsun. Saçmalık :D

Bedelli olabilir. Devlete kaynak oluyor hem de 6 ayının gitmesini istemeyen kişiler işini goruyor. Tabii ki yine olan fakirin çocuğuna oluyor, orası ayrı.

Yeni konular

Geri
Yukarı