Bir Apple fanboyun günlüğü

Ben daha Android üreticilerin teknolojide çığır açacak bir geliştirme yaptıklarını görmedim.
Android'de zaten Apple'in iOS'a cok cok sonradan getirdigi ve getirmeye devam ettigi bir cok ozellik onceden vardi.

Sadece Apple kullananlarin bundan haberi olmadigi icin ve sayilari da fazla oldugu icin "abi Apple ya" dediler.

@irsuya Ben de yeri ve zamanında kullanın dedim. Her zaman rakiplerine göre daha fazla şey sunacağını zaten göreceksiniz. Şu anda hala popüler olan iPhone 11 bile 3 yaşında. Zaman algısı yok oluyor bir yerden sonra. Yarın bu cihaza da “tü kaka” denilecek 6S gibi. Rakiplere ise bakan olmayacak.
iPhone 11'in donanımsal olarak rakibi Galaxy S22. iPhone 11 alan bir şey kaybetmiyor.

Android'de zaten Apple'in IOS'a cok cok sonradan getirdigi ve getirmeye devam ettigi birçok ozellik onceden vardi.

Sadece Apple kullananlarin bundan haberi olmadigi icin ve sayilari da fazla oldugu icin "abi Apple ya" dediler.

Özellik bakımından öyle ama ben ondan bahsetmiyorum. Yani tasarım anlayışı vs konusunda. Apple yapıyor daha sonra diğer firmalar benzerlerini yapıyor. Piyasada Apple'a benzemeyen firmalar kayboldu gitti yıllar içinde. BlackBerry, HTC vs hepsi kayboldu.

Ayrıca 6S'in S7 Edge gibi rakipleri var hâlâ.

Bu dediğiniz iki cihaz arasında 2 yıl fark var. Birisi 2014 birisi 2016. bu süreçte Android alanlar 3-4 tel değiştirdiler bile. iPhone 6 alan yıllarca kullandı.

iPhone 11'in donanımsal olarak rakibi S22. iPhone 11 alan bir şey kaybetmiyor.

"Donanımın" bir tek işlemciden ibaret olmadığını biliyorsunuzdur umarım...

iPhone 11 kamera, malzeme kalitesi, ekran ve üretim yılı olarak S20 dengi bir cihaz.

Eğer fiyat olarak bakarsak iPhone 11'i S21+ gibi bir cihaza tercih eden sadece marka algısından dolayı alıyordur.

Özellik bakımından öyle ama ben ondan bahsetmiyorum. Yani tasarım anlayışı vs konusunda. Apple yapıyor daha sonra diğer firmalar benzerlerini yapıyor. Piyasada Apple'a benzemeyen firmalar kayboldu gitti yıllar içinde. BlackBerry, HTC vs hepsi kayboldu.
Kitleler, asker tirasli telefon tasarimini benimsiyor Apple yuzunden.

Iste kitlelerin tercihi her daim iyi degildir bana gore. Aklima ciftlik banktaki olay geliyor. Bu kadar insan yaniliyor olmaz 😀.

Arada bir ay Apple Music hediye verse tam olur. Bence de her daim iyi değildir. Hatta bu kadar tekelleşmesi piyasadaki farklı tasarım anlayışını da tamamen bitirdi. Eskiden farklı tasarımıyla falan öne çıkan markalar vardı şimdi Apple arkaya 4'lü kamera koymuş biz 6'lı koyalım. Yok onların ki yan yana bizimki 3 alta 2 üste olsun vs. Apple'ın olayı bir bu şekilde kopyalanmasıydı. Çünkü hatırlarsanız Çinli üreticilerin ilk piyasaya çıkışlarında herkes "ağğbii iPhone gibi" diye alıyordu. Sonra o arada HTC BlackBerry gibi renkli markalar eridi gitti. Yani demek istediğim o kadar çok taklit ediliyor ki Apple artık dünya mobil pazarında bir şeylerin nasıl kullanılacağını, nasıl üretilip satılacağını da Apple belirliyor. Yoksa onun dışında cihazları kimine göre iyidir, kimine göre kötüdür orası tartışılır.

"Donanımın" bir tek işlemciden ibaret olmadığını biliyorsunuzdur umarım...

iPhone 11 kamera, malzeme kalitesi, ekran ve üretim yılı olarak S20 dengi bir cihaz.

Eğer fiyat olarak bakarsak iPhone 11'i S21+ gibi bir cihaza tercih eden sadece marka algısından dolayı alıyordur.
Apple'de optimizasyon var, konsol gibi. Samsung 128 GB bellek koysa bile iPhone 11'e göre yapılacağı için yazılımlar performans sorunu olmayacak. Işlemci deyip kenara atmak sadece bilmeyenin yapacağı bir şeydir. Günün sonunda o fotoğraftaki greni de temizleyen, analog sinyali görüntüye çeviren o hafife aldığın işlemci. :)

144Apple'de optimizasyon var, konsol gibi. Samsung 128 GB bellek koysa bile iPhone 11'e göre yapılacağı için yazılımlar performans sorunu olmayacak. Işlemci deyip kenara atmak sadece bilmeyenin yapacağı bir şeydir. Günün sonunda o fotoğraftaki greni de temizleyen, analog sinyali görüntüye çeviren o hafife aldığın işlemci. :)

Kamera karşılaştırmalarını izlemeni tavsiye ederim. Aralarında iPhone 11'e 16.000 TL vermeye değecek kadar fark yok.

S22 ile iPhone 11'i denk tutman biraz komik olmuş, S20 ile denkler çünkü; senin dediğin yani fotoğraf işlemeleri arasında neredeyse %15'lik bir farkla 11 üstün, ekran olarak 120 Hz, 1440x3200 QHD+ çözünürlük, Dynamic AMOLED ve 531 PPI renk doygunluğu, iPhone 11'de ise bu şekilde; 828x1792 HD çözünürlük, LCD ekran, 60 Hz ve 326 PPI renk doygunluğu. S20 bu ekran teknolojisine rağmen iPhone 11 ile denk bir şekilde ekran süresü veriyor. Kamera donanımı olarak aynılar sadece S20'de fazladan AI var 11'de ise Animloji var.

Yani S20 bile iPhone 11'den daha iyi bir cihazken S22 yerine 11 alan birisi çok şey kaybetmez demeniz biraz komik olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı