Body Builder mi Powerlifter mi olmalıyım?

cinar_yasarrr

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Spor salonunda yaşıtım olan 2 arkadaşım var, ikisi de 7-8 aydır spor yapıyor ve 2.5 ayda onların seviyesine geldim, kolum onlar kadar oldu ve bazı yerlerde onlardan bile ağır kaldırıyorum. Hiç deadlift çalışmamama rağmen neredeyse onlarla aynı seviyedeyim. 1 ay önce leg presste 180 kilo bile kaldıramazken şimdi 220kg 12 tekrar atabiliyorum, ayrıca dün kalf çalışmak için smith machineye 90 kilo takmıştım, abiler ve arkadaşlarım görünce bayağı şaşırdılar ve bana power lifter olmamın çok güzel olacağını ve power lifting yarışmalarına katılmam gerektiğini söylediler. Cidden kısa sürede çok güçlenebiliyorum, genetiğimin yatkın olduğunu söylüyorlar hem body buildinge hem de power liftinge. Ben de hala düşünüyorum çünkü seçim yaptığım yerde yarışmalara katılmayı hedefliyorum. Sizin de fikirleriniz benim için önemli, fikirlerinizi belirtmeniz beni mutlu eder.

Denemekten zarar gelmez. Body building yarışmalarında çok zararlı ilaçlar gerekli oluyor, powerlifting daha sağlıklı olur.
Bu sporu natural olarak yapmak birşey kazandırmaz. İlaç kulanmak da tamamen risk. En iyisi sen sporunu yap geç. İster powerlifter ol ister body builder. Ama dikkat et ilaçlar çok sakat. Sebebi ise piyasada orjinal bunlar diyerek anasına babasına bile sahte ilaç satacak adamlar var. Tecrübeli insanlarla yapacaksan da muhtemelen hayatını buna adaman gerekecek. Eğer farklı hayallerin varsa müsabık sporcu olmayı düşünmemeni tavsiye ederim. Şu anda ilaç kullanma yaşı 15'lere kadar düşmüş durumda. Gençlerin yönlendirilmesi lazım fakat ilaçlar illegal satıldığı için böyle bir durumun mümkünatı yok.

Ayrıca önce bir 2-3 yıl kadar natural olarak kendini gözle. Bak bakalım genetiğin güzel mi. Kas liflerinin bağlandığı yerler, kaslarının şekli el verişli mi vs. vs. Kararını daha sonra verirsin.

Elbette ama en son karar olarak body builder olmak istersem 18-19 yaşlarımda yarışmaya yeterli olamayacağımı düşüyorum.

Bence bodybuilding uğraşmaya değmez, tüm hayatını spora endeksli yaşamayı gerektiriyor ve zararlı ilaçlarla yaşam süreni kısaltıyorsun. Hayatta spordan daha önemli şeyler var, bodybuilding ile insanlığa ne katkı sunulabilir ki? Öldükten sonra sporcular dışında kimse seni hatırlamayacak. Aslında powerlifting ile de insanlığa bir katkı sunulamaz ama en azından zararlı ilaçlar yok istediğin zaman bırakabilir başka şeylere odaklanabilirsin.

Bu sporu natural olarak yapmak birşey kazandırmaz. İlaç kulanmak da tamamen risk. En iyisi sen sporunu yap geç. İster powerlifter ol ister body builder. Ama dikkat et ilaçlar çok sakat. Sebebi ise piyasada orjinal bunlar diyerek anasına babasına bile sahte ilaç satacak adamlar var. Tecrübeli insanlarla yapacaksan da muhtemelen hayatını buna adaman gerekecek. Eğer farklı hayallerin varsa müsabık sporcu olmayı düşünmemeni tavsiye ederim. Şu anda ilaç kullanma yaşı 15'lere kadar düşmüş durumda. Gençlerin yönlendirilmesi lazım fakat ilaçlar illegal satıldığı için böyle bir durumun mümkünatı yok.

Ayrıca önce bir 2-3 yıl kadar natural olarak kendini gözle. Bak bakalım genetiğin güzel mi. Kas liflerinin bağlandığı yerler, kaslarının şekli el verişli mi vs. vs. Kararını daha sonra verirsin.
Aslında benim hayallerim profesyonel sporcu olup yarışmalara katılmak fakat ailem desteklemiyor. İlacı da yarışmalara katılmak için hazırlanmadan önce kullanmayı düşünmüyorum.

Bence bodybuilding uğraşmaya değmez, tüm hayatını spora endeksli yaşamayı gerektiriyor ve zararlı ilaçlarla yaşam süreni kısaltıyorsun. Hayatta spordan daha önemli şeyler var, bodybuilding ile insanlığa ne katkı sunulabilir ki? Öldükten sonra sporcular dışında kimse seni hatırlamayacak. Aslında powerlifting ile de insanlığa bir katkı sunulamaz ama en azından zararlı ilaçlar yok istediğin zaman bırakabilir başka şeylere odaklanabilirsin.
Avukat olsam kim hatırlayacak beni? Şu anda Arnold vb. kişiler gayet yaşlı ve tanınıyor, ayrıca saygı duyulan kişiler.

Aslında benim hayallerim profesyonel sporcu olup yarışmalara katılmak fakat ailem desteklemiyor. İlacı da yarışmalara katılmak için hazırlanmadan önce kullanmayı düşünmüyorum.

Avukat olsam kim hatırlayacak beni? Şu anda Arnold vb. kişiler gayet yaşlı ve tanınıyor, ayrıca saygı duyulan kişiler.

Profesyonel sporcu olmak kolay fakat bu spordan ekmek yemek oldukça zordur. Pro card almak için bile 40 takla atmanız gerekir. Asıl önemli olan dediğim gibi genetiğinizdir. Genetik de arkadaşının 8 ayda yaptığını 3 ayda yapmak kadar basit bir denklem değil. Örneğin göğsünüzün yanında ufacık kalmış omuzlarla yarışma kazanma şansınız sizden daha iyi genetikli yarışmacılara karşı sıfır denecek kadar azdır. Eğer omuz yapınız müsait değilse asla omuzları istediğiniz kadar büyütemezsiniz. Dediğim gibi en az 1-2 yıl natural olarak body building yapıp profesyonel görüşlerden yardım alarak geleceğinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca emin olun çoğu insan ilk 6 aydan sonra gelişimin yavaşlaması sebebi ile bırakıyor.

upload_2017-4-21_0-40-54-png.45962

Şöyle bir göğüs + jinekomasti hem yarışma hayatınızı hem de psikolojinizi mahveder. O yüzden tekrar söylüyorum genetik yeterliliğinizi iyi çözümleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı