Büyük GTA teorisi

Isenea Dieur Has

Centipat
Yer
Empire City
Şimdi merhaba hocalarım, öncelikle konu troll falan değil gerçekten böyle bir fikir aklıma geldiği için paylaşmak istedim.

Biliyorsunuz ki GTA'nın ana serisi HD ve 3D universe olmak üzere ikiye ayrılıyor:

3D olan GTA oyunları:
-GTA III
-GTA Vice City
-GTA San Andreas

HD olanlar ise şu anlık:
-GTA IV
-GTA V

Şimdi bu oyunların çıkma sırasına dikkat ettiğimde bir şey fark ettim; GTA III, 3D olanlar arasında en karanlığı, sıkıcısı ve en sevilmeyeni. Bir ilki başarmış ancak hiçbir zaman diğer ikisi kadar sevilmemiştir.

Ondan sonra Rockstar Games önceki yaptıklarından ders alarak ve kullanıcıların yorumlarıyla kendilerini geliştirmiş, sonrasında GTA III'ün üstüne geliştirmeler yaparak GTA Vice City'i çıkarmıştır. Vice City, III'ün yapamadığı her şeyi geliştirerek yapmıştır. Daha cıvıl cıvıl renkler, girilebilir ve etkileşimi olan bir şehir ve motor. Gerçekten de Vice City, III'ten daha başarılı bir oyun olmuştur.

En sonunda ise GTA San Andreas'ı çıkarmışlar, ve ilk 2 oyunda yapamadıkları her şeyi bu oyunla birlikte yapmışlardır. Vice City ve III'ün çok çok üstünde, çıtayı kesinlikle bir ileriye taşımıştır dönemi için.

Her şeyin en sonunda yeni oyun motoruyla geliştirdikleri HD universe içinde olan ilk oyun GTA IV olmuştur. GTA IV'ün durumu tıpkı GTA III kadar olmuştur. Tamamen ona benzemese de çoğu şey bence gözle görülür şekilde GTA III'ün durumuna benziyor.

Haydi benzerlikleri karşılaştıralım:
-İki oyun da kendisinden sonra ki çıkmış GTA oyunlarına basamak olarak kullanılmıştır.
-İki oyun da güzel olmasına rağmen diğer oyunlarının gerisinde kalmıştır.
-İki oyun da soluk, gri ve karanlıktır.
-İki oyun da kendi dönemlerinde çıtayı üste çekerek yeni bir soluk başlatmışlardır.

Şimdi benim teorime göre GTA III = yeni jenerasyonda GTA IV'e denk gelen oyundur. GTA V'den bahsetmeme bile gerek yok ve benim teorime göre GTA Vice City = yeni jenerasyonda GTA V'e denk geliyor.

GTA V'de, GTA Vice City gibi cıvıl cıvıl, rengârenk ve apaçık özgürlük sunan, GTA IV'ün yapamadığı bazı şeyleri ekleyip üstüne mislini ekleyen devasa mükemmellikte bir oyun. (Tabii ki GTA IV kötü değil. Hatta bence çoğu şeyi GTA V'den daha iyi yapıyor ve hâlâ en iyi GTA oyunu ama şu anlık konumuz bu değil.)

Şimdi toparlayacak olursam GTA San Andreas'a denk gelen yeni jenerasyon oyunu GTA VI olacaktır. GTA San Andreas nasıl bir devrim yaratıp fark açtıysa, GTA VI'da aynı şekilde GTA V ve IV'den fersah fersah güzellikte bir oyun olacaktır. Umarım Rockstar prensiplerini değiştirmemiştir çünkü RDR2 gibi bir başyapıt yapan adamlar GTA VI'da çıtayı yine kendileri geçeceklerdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, buraya kadardı. Büyük GTA Teorim bu şekilde.

Son düzenleme:
Şimdi bu oyunların çıkma sırasına dikkat ettiğimde bir şey fark ettim; GTA III, 3D olanlar arasında en karanlığı, sıkıcısı ve en sevilmeyeni. Bir ilki başarmış ancak hiçbir zaman diğer ikisi kadar sevilmemiştir.

En sevdiğim GTA oyunu kendisi. Teori patladı hadi geçmiş olsun.

Şimdi merhaba hocalarım, öncelikle konu troll falan değil gerçekten böyle bir fikir aklıma geldiği için paylaşmak istedim.

Biliyorsunuz ki GTA'nın ana serisi HD ve 3D universe olmak üzere ikiye ayrılıyor:

3D olan GTA oyunları:
-GTA III
-GTA Vice City
-GTA San Andreas

HD olanlar ise şu anlık:
-GTA IV
-GTA V

Ondan sonra Rockstar Games önceki yaptıklarından ders alarak ve kullanıcıların yorumlarıyla kendilerini geliştirmiş, sonrasında GTA III'ün üstüne geliştirmeler yaparak GTA Vice City'i çıkarmıştır. Vice City, III'ün yapamadığı her şeyi geliştirerek yapmıştır. Daha cıvıl cıvıl renkler, girilebilir ve etkileşimi olan bir şehir ve motor. Gerçekten de Vice City, III'ten daha başarılı bir oyun olmuştur.

En sonunda ise GTA San Andreas'ı çıkarmışlar, ve ilk 2 oyunda yapamadıkları her şeyi bu oyunla birlikte yapmışlardır. Vice City ve III'ün çok çok üstünde, çıtayı kesinlikle bir ileriye taşımıştır dönemi için.

Her şeyin en sonunda yeni oyun motoruyla geliştirdikleri HD universe içinde olan ilk oyun GTA IV olmuştur. GTA IV'ün durumu tıpkı GTA III kadar olmuştur. Tamamen ona benzemese de çoğu şey bence gözle görülür şekilde GTA III'ün durumuna benziyor.

Haydi benzerlikleri karşılaştıralım:
-İki oyun da kendisinden sonra ki çıkmış GTA oyunlarına basamak olarak kullanılmıştır.
-İki oyun da güzel olmasına rağmen diğer oyunlarının gerisinde kalmıştır.
-İki oyun da soluk, gri ve karanlıktır.
-İki oyun da kendi dönemlerinde çıtayı üste çekerek yeni bir soluk başlatmışlardır.

Şimdi benim teorime göre GTA III = yeni jenerasyonda GTA IV'e denk gelen oyundur. GTA V'den bahsetmeme bile gerek yok ve benim teorime göre GTA Vice City = yeni jenerasyonda GTA V'e denk geliyor.

GTA V'de, GTA Vice City gibi cıvıl cıvıl, rengârenk ve apaçık özgürlük sunan, GTA IV'ün yapamadığı bazı şeyleri ekleyip üstüne mislini ekleyen devasa mükemmellikte bir oyun. (Tabii ki GTA IV kötü değil. Hatta bence çoğu şeyi GTA V'den daha iyi yapıyor ve hâlâ en iyi GTA oyunu ama şu anlık konumuz bu değil.)

Şimdi toparlayacak olursam GTA San Andreas'a denk gelen yeni jenerasyon oyunu GTA V olacaktır. GTA San Andreas nasıl bir devrim yaratıp fark açtıysa, GTA VI'da aynı şekilde GTA V ve IV'den fersah fersah güzellikte bir oyun olacaktır. Umarım Rockstar prensiplerini değiştirmemiştir çünkü RDR2 gibi bir başyapıt yapan adamlar GTA VI'da çıtayı yine kendileri geçeceklerdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, buraya kadardı. Büyük GTA Teorim bu şekilde.
Çok normal değil mi sanki?

Onlar bence ayrı bir kategori. Oyun şirketi değil.

Yani normal şartlarda her firma Rockstar gibi gitgide kendisini geliştirmesi lazım; değişim ve gelişim özellikle yenilik olmazsa her zaman geride kalırlar.

Basitçe bakarsak Rockstar yaptığı her yeni oyunun üzerine koyup devam etmiş teorilik bir şey yok. GTA IV en iyi GTA oyunudur <3

Bu bir teori, bir oyun serisi teorisi. Neden böyle bir şey yaptığımı da yazdım 🙂.

Yeni konular

Geri
Yukarı