Bulk mı yapmalıyım Cut mı?

Sanmıyorum bunların doğru olduğunu. Düşündüğünüzden daha fazla kalori alıyorsunuz bence. Mesela 300 gram çiğ pirinç 1000 kalorinin üstünde yapıyor; hadi pişince kütlesi arttı, çiğ olarak 250 gram yediniz diyelim 860 kalori yapıyor (kullandığınız pirince göre değişir).

Doğrularını seçmekten kastım buydu. Bu hazır yemeklerin değerleri doğru olmayabiliyor. Yiyeceğiniz yemeği çiğ tartıp öyle pişirip yemek en mantıklısı. Misal pirinç, kullandığınız markanınkini seçin. Çoğu marka var orada, yoksa kendiniz ekleyebilirsiniz.

Ben ne yapıyorum? Çiğ tartıp pişirmekle uğraşmıyorum. Pişmiş tartıp çiğ değerini giriyorum. Maksimum ne kadar fark edebilir test etmedim. Bana yapacağı en fazla zarar başlangıçta yeterli hızda gelişim görememek olacaktır. Bunu da bir süre sonra kaloriyi artırarak geçebilirim.

Sanmıyorum bunların doğru olduğunu. Düşündüğünüzden daha fazla kalori alıyorsunuz bence. Mesela 300 gram çiğ pirinç 1000 kalorinin üstünde yapıyor; hadi pişince kütlesi arttı, çiğ olarak 250 gram yediniz diyelim 860 kalori yapıyor (kullandığınız pirince göre değişir).

Doğrularını seçmekten kastım buydu. Bu hazır yemeklerin değerleri doğru olmayabiliyor. Yiyeceğiniz yemeği çiğ tartıp öyle pişirip yemek en mantıklısı. Misal pirinç, kullandığınız markanınkini seçin. Çoğu marka var orada, yoksa kendiniz ekleyebilirsiniz.

Ben ne yapıyorum? Çiğ tartıp pişirmekle uğraşmıyorum. Pişmiş tartıp çiğ değerini giriyorum. Maksimum ne kadar fark edebilir test etmedim. Bana yapacağı en fazla zarar başlangıçta yeterli hızda gelişim görememek olacaktır. Bunu da bir süre sonra kaloriyi artırarak geçebilirim.

1659286320431.png

Çiğ pirinç o kadar kalori yapmıyor hocam. Benim hazır yemekleri girmemin sebebi yemeğin içine aynı zamanda yağ da giriyor. Yemek olarak seçtiğinizde genelde yağı da eklemiş oluyor.

Çiğ pirinç o kadar kalori yapmıyor hocam.
Pakedin arkasına bakın, markadan markaya değişir. Hangi pirinç referans alınmış anlayabilmiş değilim ama 300 aşağısı görmedim ben neredeyse. Besin değerleri yazıyor sayfada:

Öncelikle merhaba. 187 boy, 83 KG, %19 - 20 yağ oranım var. Sizce ilk önce bulk yapıp kas oranımı arttırıp daha sonra cut mı yapmalıyım yoksa direk yağ mı yakmalıyım? Eğer bulka girersem zaten yağlıyım ve daha da fazla yağlanıcam ama şu an da kalori açığı verdiğim için fazla gelişemiyorum. Kafam çok karıştı. Sizce ne yapmalıyım? Minimum yağlanmayla büyümem mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.
Bulk yada Cut (definasyon) sizin için gerekli değil sporcular içindir. Zaten 3 ay olmuş spor başlayalı bu terimlerle kafanızı karıştırmayın. Elinizden geldiğince Kaliteli yağlarla beslenin 1-2gr kilo başına protein alın. ağır kilo ile çalışın antrenman eksik etmeyin. 1 yıl sonunda değişimi görürsünüz.

Pakedin arkasına bakın, markadan markaya değişir. Hangi pirinç referans alınmış anlayabilmiş değilim ama 300 aşağısı görmedim ben neredeyse. Besin değerleri yazıyor sayfada:

İlk defa burada böyle görüyorum. Pişmiş olarak internette daha düşük kaloriler çıkıyor. Piştiğinde kalori miktarı düşüyor sanırım. Tam anlam veremedim bu duruma.

Piştiğinde kalori miktarı düşmüyordur da, hacmi ve tane başına düşen kütle arttığı için değerler farklı oluyordur. Çiğken bir bardağa 100 tane sığıyorsa pişmişken 75 tane sığması gibi bir şey. Denemek lazım aslında çiğ ve pişmiş arasındaki değişimi anlamak için fakat bu kadar keskin hesaplara gerek yok bence dediğim gibi.

Piştiğinde kalori miktarı düşmüyordur da, hacmi ve tane başına düşen kütle arttığı için değerler farklı oluyordur. Çiğken bir bardağa 100 tane sığıyorsa pişmişken 75 tane sığmazı gibi bir şey. Denemek lazım aslında çiğ ve pişmiş arasındaki değişimi anlamak için fakat bu kadar keskin hesaplara gerek yok bence dediğim gibi.

Normal ev yemeği ve protein alımıma dikkat ederek ilerleteceğim artık ya. Fazla hesaplara girmeyeceğim. Antrenmanın da hakkını verince gerisi gelir zaten.

Ufak bir güncelleme yapmak istedim. Yaklaşık 2 haftadır kalori saymadan sağlam ve temiz besleniyorum. Şu an için kilomda bir değişiklik yok ancak antrenmanlardan çok daha fazla verim alıyorum. Neredeyse her hafta kaldırdığım ağırlıklarda artış oluyor. Antrenmanda çok daha geç bitiyorum, daha ağır girebiliyorum ve daha fazla tekrar çıkarabiliyorum. Onun dışında fazla bir etkisini görmedim şu an için. 1 ay sonra bir güncelleme daha yapacağım.

Son düzenleme:
Normal ev yemeği ve protein alımıma dikkat ederek ilerleteceğim artık ya. Fazla hesaplara girmeyeceğim. Antrenmanın da hakkını verince gerisi gelir zaten.

Ufak bir güncelleme yapmak istedim. Yaklaşık 2 haftadır kalori saymadan sağlam ve temiz besleniyorum. Şu an için kilomda bir değişiklik yok ancak antrenmanlardan çok daha fazla verim alıyorum. Neredeyse her hafta kaldırdığım ağırlıklarda artış oluyor. Antrenmanda çok daha geç bitiyorum, daha ağır girebiliyorum ve daha fazla tekrar çıkarabiliyorum. Onun dışında fazla bir etkisini görmedim şu an için. 1 ay sonra bir güncelleme daha yapacağım.
Güncellem bekliyoruz bro 😃 .

Geri
Yukarı