Çalışan Afgan, zengin Arap neden kötüleniyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilmiyorum birden sinirden yazdım. Sanırım Araplar bizi asimile ettiği için Arapça'dan nefret ediyorum. ☺️☺️

Araplar bizi asimile etmediler yalnız. Orta Asya Türk kültürü ile Anadolu medeniyetlerinin kültürleri harmanlanarak yeni bir sentez oluştu. Arapların kültürü ile uzaktan yakında alakamız bile yok.

Türklerin Arap kültüründen aldığı bir özellik nedir mesela? Nargile mi?

Evet. İhanetçi pis insanlar. Daha cahil olan insanlarda onların bu davranışlarını İslam sanıyorlar.
İslam'ı herkes Hacı-Hocaların anlattığı sanıyor ve bu yüzden Deist oluyorlar. Bütün hadisler değiştirilmiştir. Hadisler Hz. Muhammet'e atılan iftirdır. Gerçek İslam Kuran'dır.
Tengri Biz Menen.

Sana zararları olana kadar sen haklısın yakında bi kıyak da sana yaparlar.

Ben onu düşünmedim mi sanıyorsun yazık vallahi. Asgari ücreti devlet belirlemese Afgan çalışıyor 1200'e. 1200 TL'ye yaşamasa çalışmaz herhalde. Örneğin asgari ücretin olmadığı ortamda halk baktı enflasyon uçtu. Dedi ben 1200'e çalışmam. Piyasa ne yaptı, kendiliğinden asgari ücreti düzenledi 1500'e çıkarttı. Bunu devletin belirlemesi kadar saçma bir şey yok zaten. Afgan 1200'e çalışıyorsa Türk de çalışır. Ha az mı geliyor. O zaman okusun şey yapsın. İyi bir yere gelsin. Devlet baba bana baksın ben yan gelip yatayım diye bir mevzu olamaz. Afgan 1200'e çalışıyorsa Türk de çalışır.

Tamam bak şey yapıyorsun 10 tane Türk genç toplaşıyorsunuz 1 tane oda tutuyorsunuz hepiniz aynı odada kalıyorsunuz yerde kartonun üstünde vs yatıyorsunuz. Sabah kalkıp inşaata gidiyorsun çalışmaya akşama kadar çalışıyorsunuz bir güzel yeni kıyafetler almana gerek yok haftada 1 duş alırsın, inşaatta domates ekmek yersin yanında da ustan 1 şişe kola alır size oh mis. Zaten pisliğin içinde yatıyorsun 2-3 günde 1 duş alırsın. Aylık 1200 TL maaş alırsın odaya da 50 TL para versen. İşte buzdolabı, yatak, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vs beyaz eşyalara gerek yok. Telefon desen zaten lüks ona gerek yok. Tuşlu bir telefon işini görecektir. Paket yapmana gerek yok. 50 TL parayı çöpe atma. Bilgisayar desen zaten oda lüks gereksiz bir icat. Mis gibi domates ekmek varken neden et yiyesin kilosu 60-70 TL zaten o kadar para veremezsin versen de evinde ocağın olmadığı için pişiremezsin. 1200 TL'ye anca tüm gün çalışır, Domates ekmek ikilisi ile geçinirsin ki en basit örnek her gün 1 Adet ekmek alsan 1.5 TL X 30 = 45 TL Para istersen her gün 1 somun kuru ekmek ye ay sonunda cebinde sadece oda ve ekmek parası 95 TL harcayacaksın ve cebinde 1105 TL para kalacak. Böyle bir yaşam istiyorsan buyur kapıma gelip işe başlayabilirsin aylık 1200 TL veririm sana yatacak yer ve ekmekte veririm. En kötü muhitte en ucuz kira 450-500 TL. bazı şeyleri göz önünde bulundur sonra Türk' de çalışır 1200 TL' ye diye konuş. Eğer hala 1200 TL'ye çalışmak istersen zamda yaparım 1300 TL'ye kapımda çalışabilirsiniz.

Kardeşim herkes çalıştırıyor sen afgan çalıştırarak 50 kuruşa maal eder 1 liraya satarsın yanında ki adam da afgan çalıştırarak 50 kuruşa maal eder 75 kuruşa satar. Çin örneği ucuz işçilik'in piyasa için ne kadar faydalı olduğuna örnektir.

Ama işte adam 75 kuruşa satmak yerine yine 1 TL'ye satıyor bunu anlamıyorsunuz.

Böyle konular insanları kışkırtmaktan başka bir şey yapmıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı