Çoğu oyun neden GNU/Linux ile uyumlu değil?

Windows demek istediniz sanirim, ama yine de dogru degil. NVIDIA suruculerinin FreeBSD destegi bile var.
Zaten hiç yok değil. Fakat Windows gibi değiller. Linux tabanlı sistemler maalesef oyun için iyi değil. Dediğim gibi Microsoft ambargosu var. Yapacak bir şey yok. Üstün oyun deneyimi için Windows'a devam.

Ve Linux'ta süper kullanıcı diye bir şey vardı. O şey ile her şeye müdahale edebiliyordunuz. Virüs falan kaparsanız sıkıntı yani. İşte o şeyle cracklenebiliniyor sanırım. Riot Games idi sanırım. Linux'ta çalışmasını engelliyordu.

Linux ile uyumluluk icin harcadiklari paraya degecek bir pazar payi yok cunku. Kimsenin kullanmayacagi ozelligi gelistirmek icin neden ugrasasin?

Ayrica Linux'un standardi yok, arkasinda duran net bir sorumlu yok. X distrosunda calisir, Y distrosunda calismaz; sonra ugras dur, tam bir kabus.

Dağıtıma göre değil, ağırlıklı olarak Library'e göre şekilleniyor.

Proton compability layer, bu uyumluluk sorununu çoğunlukla çözmeyi başarıyor. Çoğu oyun GNU/Linux ile uyumlu, fakat çalışmayanlar var. Çoğu dediysem de Proton ile beraber olduğunu unutmamak gerekiyor. Native destek vermesi saçma olur, alacağı pazar payı Windows'ta olduğu gibi devasa olmayacak.

Dağıtıma göre değil, ağırlıklı olarak Library'e göre şekilleniyor.

Proton compability layer, bu uyumluluk sorununu çoğunlukla çözmeyi başarıyor. Çoğu oyun GNU/Linux ile uyumlu, fakat çalışmayanlar var. Çoğu dediysem de Proton ile beraber olduğunu unutmamak gerekiyor. Native destek vermesi saçma olur, alacağı pazar payı Windows'ta olduğu gibi devasa olmayacak.

Eger Linux sistemlere resmi olarak olarak destek verdigini ilan ederse bir oyun, gelen her bug report icin hangi dagitim - hangi kernel versiyonu - hangi DE vs oldugunu bilmek isteyecektir. Hatta muhtemelen tum paket agacini gormek isteyecektir.

Benim bu mesaji yazdigim makinedeki "libc6" paketi ile sendekinin versiyonu muhtemelen farklidir ve bu farklilik soruna yol aciyor olabilir.

Windows'da durum cok daha "pratik" her sey Microsoft tekelinde oldugu icin dxdiag kontrolu yapip onun versiyonunu almasi yeterli oluyor.

Son kullanıcı sayısı Windows'a göre epey (gerçekten epey) az. Onların da çoğu oyun oynamıyordur diye düşünüyorum. Uğraşmaya değmez yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı