GNU/Linux mobilde neden yaygın değil?

Mergen Tengri

Hectopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Tekno-Lokum
GNU/Linux'un mobil sürümü var mı? Var ise neden yaygın değil? Uygulama desteği olarak .apk çalıştırabiliyor mu? Sanki bir ara Ubuntu Touch diye bir proje vardı o GNU'ya mı giriyor?
Neden kimse GNU Mobile destek olmuyor herkes takmış ta Android, Android.
Şimdi diyeceksiniz Android'de Linux. Linux ama %20'si kapalı kaynak kodlu o da çok önemli bir kısmı. Google'un lisans sorunu filan var. Huawei Android'den terk edilince neden Ubuntu Touch yada herhangi bir dağıtım yerine Android tabanlı Harmony OS ile uğraşıyor.
GNU/Linux Mobil geliştirilmeli eğer yazılımcı olsaydım elimden gelen desteği verirdim ama daha öğrenciyim.
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Uygulama desteği olarak .apk çalıştırabiliyor mu?
Anbox ile çalıştırmak mümkün.
Sanki bir ara Ubuntu Touch diye bir proje vardı o GNU'ya mı giriyor?
Evet. Ubuntu Touch hala var fakat cihaz desteği çok sıkıntılı.
Huawei Android'den terk edilince neden Ubuntu Touch yada herhangi bir dağıtım yerine Android tabanlı Harmony OS ile uğraşıyor?
İnsanların kullandığı çoğu uygulama sadece Android'i desteklediğinden dolayı onlar da mecburen Android'i tercih edecekler.

Kısaca uygulamalar aşırı biçimde arttı, insanlar bu uygulamalara ihtiyaç duyuyor ve onların desteği yok. Ayrıca Ubuntu Touch'ı geliştiren ekip tüm cihazlara destek verecek kadar kapasiteleri yok.

Android, GNU olmasa da Linux çekirdeğini kullanıyor. Bunun dışında Tizen OS var. Samsung tarafından geliştiriliyor. Canonical bir ara Ubuntu için denedi ama sonra terk ettiler sanırım.

Bunların dışında masaüstü dağıtımlarında olduğu gibi bir çeşitlilik pek yok mobil tarafında. Olmaması da normal. Çünkü mobil tarafı çok farklı bir dünya. İnsanlar mobilde, bilgisayarlarda olduğu gibi yazılım tarafının arka planıyla çok ilgilenmiyorlar. Bir yolunu bulup piyasaya tutunabilmişse kullanıyorlar.

Microsoft gibi bir dev bile Windows ürünü sayesinde PC pazarında başarılıyken mobilde söndüler ve dükkanı kapatıp gittiler. Samsung kendisi GNU/Linux mobil işletim sistemi Tizen OS´u geliştiriyor ama kendi amiral gemisi telefonlarında Android Linux´u kullanıyor. Çünkü farklı bir alternatifin tutunması çok zor.

Kısacası mobil tarafında işler masaüstü PC´lerde olduğu gibi yürümüyor.

Evet. Ubuntu Touch hala var fakat cihaz desteği çok sıkıntılı.
Peki neden mobilde tıpki bilgisayarda olduğu gibi sürücü sistemi yok yani bütün telefonların destekleyeceği şekilde tek bir sürüm yapıp sürücüler ile kurulma özelliği yok? Mesala bilgisayarda öyle ben bilgisayarım ubnutu kurarken sürücü aracılığı ile kuruldu yani Canonical sırf benim dizüsütme özel ubuntuyu yazmadı ama sürücü ile çalıştı. O özellik olsaydı daha harika olurudu.

Peki neden mobilde tıpki bilgisayarda olduğu gibi sürücü sistemi yok yani bütün telefonların destekleyeceği şekilde tek bir sürüm yapıp sürücüler ile kurulma özelliği yok? Mesala bilgisayarda öyle ben bilgisayarım ubnutu kurarken sürücü aracılığı ile kuruldu yani Canonical sırf benim dizüsütme özel ubuntuyu yazmadı ama sürücü ile çalıştı. O özellik olsaydı daha harika olurudu.
Mobil kısmında işler aşırı farklı. Şu anda tek bir sürücü ile 10'larca hatta 100'lerce bilgisayar çalışıyor. Fakat mobilde bu durum sadece yaklaşık (atıyorum) 3'de 1 olasılıkla. Sistem başlatılamaz ise sürücü de kurulamaz. Tüm sürücüler dahil edilirse de hem dosya boyutu aşırı büyük olur, hem de bazı sürücüler farklı telefonlarda sıkıntı çıkarabilir. Sounçta çeşit çeşit, boy boy telefon var.

Geri
Yukarı