Corsair ve Müşteri Memnuniyeti

supertramp

Hectopat
Herkese merhabalar

Sizlerle son birkaç günde başımdan geçen, ilk bakışta belki çok önemli görünmese de, yaptıkları en iyi iş popüler sitelere koca koca puntolar ve dev banner’larla reklamlar verip günün sonunda süslü laflarla tüketicinin kafasını bulandırmaktan ve gavurların “marketing gimmick” dediği pazarlama çakallıklarından öteye nadiren gidebilen “dev” firmalara ders olabilecek bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum. Ne yalan söyleyeyim pek forum kullanma alışkanlığım da yoktur aslında. Ama yaşadığım bu deneyimi benim gibi bilgisayar parçalarıyla haşır neşir olan birileriyle mutlaka paylaşmam gerektiğini düşündüm.

Neyse lafı fazla uzatmayayım.

Yaklaşık bir ay önce, yani yeni yıl arifesinde, altı yıllık Core2Duo’lu sistemimi emekliye ayırarak bir “upgrade” macerasına giriştim. Neler aldığım pek önemli değil belkl, ama bu süreçte bir kasa ihtiyacı belirdi. Ben de fiyat/performans dengesinden emin olduğum ve hakkında iyi yorumlar duyduğum Corsair’ın Carbide 400R modelini tercih ettim. Kasadan gayet memnundum, yalnız geçen hafta kasanın üst kısmı için aldığım fanları monte etmeye çalışırken fanla birlikte gelen vidaların yuvaya düzgün oturmadığını fark ettim. Ama kasanın içinden de fazladan vida çıkmamıştı.

Geçtiğimiz Pazar günü, yani 19 Ocak’ta, Corsair’in global sitesi üzerinden destek hattına kayıt olup bir ticket açtım. Durumu kısaca izah edip, bu yuvaya uyacak vidanın boyutlarını ve nereden bulabileceğimi sordum. Aslına bakarsanız, ilk olarak direk Türkiye distribütörünü aramayı düşündüm. Ancak muhtemelen ya konudan tamamen bihaber olacaklardı ya da “hocam çarşıya çıkıp nalburlara bakıver” gibi Einsteinvari bir yanıtla karşılaşacaktım. (Zaten sonradan öğrendim ki Corsair’in kasalarını falan getiren distribütör batmış, yakında Vektron getirecekmiş). Neyse. Durumumu ticket’ta izah ettim ve beklemeye başladım demeyeceğim, çünkü diğer zilyon tane dev markadan alışık olduğumuz üzere kimbilir ne zaman cevap alabilecektim soruma…

Pazartesi sabahı e-posta kutumda Corsair’den bir ileti vardı. İlk başta otomatik iletilerden biridir diye düşündüm. Corsair hesabıma giriş yaptığımda ise aslında sorumun yanıtlanmış olduğunu fark ettim.

“Merhaba, faturanın bir kopyasını bu ticket’a iliştirirsen kontrol ettikten sonra sana bir kutu vida yollayabiliriz.”

Nasıl yani? Taaaa oradan mı yollayacaksınız?

Ertesi gün, teşekkür dolu bir yanıtla birlikte faturamı iliştirip gönderdim.

Bugün, öğle saatlerinde koca bir paket Corsair custom vida kiti elime ulaştı. Hiçbir ücret ödemedim. Bana bu vidaları yollamak zorundalar mıydı? Elbette hayır. Kibarca vida boyutlarını verseler paşa paşa çarşıdan araştırabilirdim ya da en iyi ihtimalle beni Türkiye temsilcilerine yönlendirebilirlerdi.

Kısacası faturamın kopyasını göndermemin üzerinden sadece 1.5 iş günü geçmişken yurtdışından gönderilen vidalar ücretsiz olarak elime ulaştı. Evet bu kadar çabuk.

Belki size çok ilginç bir deneyim gibi gelmedi. Belki de daha enteresan, daha muhteşem tecrübeleriniz oldu. Ancak bırakın dev firmaların yerli/yabancı destek hatlarının birkaç gün içerisinde probleminizi çözmesini, bu süre içerisinde attığınız mail’lere cevap alabilirseniz bile kendinizi şanslı ve mutlu hissetmiyor musunuz? (yalan yok, seksen çeşit ürünüyle raflarda boy gösteren dev firmalardan birine 2008'de attığım yanıtlanmamış bir ticket var). Dahası Türkiye’de herhangi bir alışveriş sitesinden parasını ödeyip satın aldığınız şeyler bile en aşağı 2, ortalama 3-5 gün içinde elinize ulaşmıyor mu?

Ne yalan söyleyeyim, neredeyse 25 yılı bigisayarların içinde geçmiş 30 küsür senelik hayatımda gördüğüm ve duyduğum en inanılmaz müşteri memnuniyeti deneyimiydi bu. Evet, ufak bir şey olabilir belki, ama bu kadar etkileyici olmasının nedeni de zaten bu bence…

Sevgiler

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevgili Eray Ant'ın 240 SSD'si bozulur. Eray ile Recep Corsair ile iletişime geçerler. Diskin Vatan'ın verdiği garantisi 2 yıldır. Corsair'in garantisi ise üç yıl. Garanti bitti diye kara kara düşünürken Corsair ile iletişime geçilir. Corsair SSD'yi RMA kapsamında sıfır bir model ile değiştirir.

Boşuna Corsair tavsiye edip kullanmıyoruz sanırım :)

H100 sıvı soğutma pompa motoru arızalı bir arkadaş, senin gibi Corsair global sitesine başvurdu. H100i daha Türki'ye gelmemişti özür dileyip anında gönderdiler.
Ingilizce sorunu olmayanlar için harika yöntem.

Kalite demek bu işte. Bir ürünü sadece satabilmek önemli değildir. Sattığın ürününde hizmetini verip arkasında durmalısın. Kasayı, rami Corsair alacaktım, ulan parası neyse verip SSD'yide Corsair alacağım.

Pazarlama ve satış konusunda hem belgelerim var hem de oldukça tecrübeliyim.
1. ve değişmez olan kural, 1 müşteriyi memnun et, 100 müşteriye reklam yapsın. Bu konuyu kaç kişi okur sizce şuan 70 kişi okumuş.
2. kural ise; 1 müşteriyi küstür 500 kişiye kötü reklam yapsın.

Mesela Hepsi burada'dan toplu iğne dahi almam, etrafımdaki insanlarında almaması için elimden geleni yaparım. Stok var diye satın almış olduğum ürünün, stokta olmadığını tedarik edilme aşamasında olduğunu söylediler, 1 ay boyunca her gün aramama rağmen 36. gün teslim alabilmiştim. Ha birde 20 liralık kuponumu silmişlerdi.

Siparişi iptal edecektim, şikayet var sitesine baktım, yüzlerce insan; ''siparişimi iptal ettim ama paramı karta geri yatırmadılar'' diye şikayet yazmışlardı. Bende iptal edememiştim birde onla uğraşmayım diye.
Bende bunu söylemeden geçemedim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı