İnceleme Cyberpunk 2077 Detaylı İnceleme

Ar0x

Hectopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Cyberpunk 2077 Detaylı İnceleme

Cyberpunk1.jpg

Merhaba,
Bugün Cyberpunk 2077 oyununu inceleyeceğim.

Hikaye, Yan Görevler ve Grafikler

Hikaye: Cyberpunk 2077 "V" adlı bir paralı askerin yaşamını ele alıyor. Para kazanmaya çalışıyoruz ve yaptığımız işlerin hikayelerine tanık oluyoruz.
Hikayenin akışı çok güzel bir şekilde ilerliyor aynı zamanda duygusal tarafları da çok iyi yansıtmış peki rol yapma kısmı nasıl? Rol yapma kısmı şu şekilde işliyor mesela bir diyalog'ta 3 tane cevap verebiliyoruz bir tanesi sarı işaretli diğerleri mavi. Mavi olanları sorduğumuzda yine aynı yere gelip cevap bittikten sonra sarıyı seçmemiz zorunlu kılınıyor. Onun dışında kritik seçimler de var. Vur veya vurma gibi ama bunların hikayeye oyunun sonu dışında çok bir etkisi yok bildiğim kadarıyla. Oyunun 6 tane sonu bulunuyor 6'sıda bence yeterli düzeyde. Gerçekten hikaye anlamında içine alan ve akıp giden bir oyun olmuş Cyberpunk 2077.

Yan Görevler: Yan görevler güzel tasarlanmış. Ben %90 ana hikaye şeklinde ilerledim ve yaptığım birkaç yan görev de oldukça keyifliydi. Biraz incelediğimde bazı yan görevlerin oyunun ana hikayesinden bile daha keyifli olduğunu gördüm. Kesinlikle yan görevleri yapmanızı öneririm. Bazı küçük yan görevler dışında yan görevler oldukça dolu dolu ve güzel bir şekilde dizayn edilmiş.

Grafikler: Grafikler kesinlikle atmosferi yaşatıyor ve aynı zamanda çok gerçekçi RTX açıp ayarları fullerseniz çok güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Cyberpunk'ın grafik anlamında çok ileri düzey bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Genel olarak bu başlığın değerlendirmesi
Hikaye: 10/8
Yan Görevler: 10/8
Grafikler: 10/9

Cyberpunk3.jpg

Yapay Zeka, Optimizasyon ve Oynanış

Yapay Zeka: İlk olarak şunu belirtmeliyim: Oyunu 1.52 sürümünde oynadım. Yapay zeka açıkçası birkaç küçük saçmalık dışında beni çok sinir etmedi. Bence ortalama bir yapay zeka bulunuyor.

Optimizasyon: Boss savaşları dışında genel manada ilk halinden çok daha iyi. Onun dışında şunu belirtmek isterim ki oyun AMD ekran kartlarında daha az FPS veriyor. Dediğim gibi boss savaşları ve çoklu ortam çatışmalarında FPS anlamında bir tık düşüş yaşamış bulunmaktayım ama çok rahatsız ettiğini söyleyemem.

Oynanış: Oynanış stilleri olarak Cyberpunk 2077 üç seçenek sunuyor. Birinci çatışma ikinci hack üçüncü gizlilik. Bu stiller aletlerle vesaire çok güzel desteklenmiş ve de haritalar üç oynanış biçimine de uyumlu olarak dizayn edilmiş. Takdir etmek lazım.

Yapay Zeka: 10/5
Optimizasyon: 10/7
Oynanış: 10/9

Cyberpunk2.jpg

Vuruş Hissi, Atmosfer ve Düşmanlar

Vuruş Hissi:
Vuruş hissi keyifli ve yeterli. Su tabancası sıkıyormuş gibi hissetmeseniz de ortada çok üst düzey bir şey yok, tatmin ediyor mu? ediyor.

Atmosfer: Atmosfer Night City'nin havasını çok güzel bir şekilde yansıtmasıyla beraber grafiklerde atmosfere ayrı bir güzellik katıyor. ayrıca ilk bakışta
yaşayan bir şehir hissi de veriyor.

Düşmanlar: Düşmanlar seviye seviye ayrılmış. Bazı düşmanlar kafadan tek yerken bazıları ölmek bilmiyor. Oyun sizin seviyenize göre düşman çıkartıyor. Kısaca düşmanların seviyelerine göre canları artmakta. Bir de boss savaşlarına gelecek olursak boss savaşları normalden bir tık daha kolay gibi geldi bana onun dışında güzel dizayn edilmiş.

Vuruş Hissi: 10/7
Atmosfer: 10/10
Düşmanlar: 10/8

ss_a0c4e4015b5cf766d19bf97eee8b086183510e04.1920x1080.jpg

Buglar ve Glitchler
Şunu belirtmek isterim ki oyun çıkalı 2 yılı geçti ve maalesef glitchlerle karşılaştım. Göz zevki olarak
hitap etmeseler de genel anlamda oynayışımı baltalamadı. Buglara çok denk gelmedim ama oyun çıkalı 2 yıl olmasına rağmen hala hatalar olması üzücü.

-1

Fiyatına Değer mi?

O kadar konuştuk peki fiyatına değer mi? Şunu demek isterim ki bence kesinlikle fiyatına değer hatta benim gibi indirimde alırsanız tadından yenmez.

Fiyat: 10/9

Kaç Saat?
Ben az yan görevle 25 saat civarı bitirdim. Oyunu %100 tamamlamak isterseniz

saat 100 saat civarına kadar gider.

Düşüncelerim
Kesinlikle her oyunseverin deneyim etmesi gereken ilgi çekici bir evrene sahip olan bir oyun Cyberpunk 2077.

Genel Puan

7/10

Oyun hakkında sorularınızı sorabilirsiniz.
İyi oyunlar.

Bu oyunu ilk çıktığı zaman almıştım fakat sistemim yetmediği için oynayamıyordum şimdi yeni sistemle beraber oynamaya başladım o yüzden birçok bug kapatılmış olsa bile ben oyunda yaklaşık 12 saat geçirdim ve devam edeceğim lakin bir sürü Bug ile karşılaştım. Örneğin arabamı bir yere park edip görev yapacağım arkama bir bakıyorum arabam durduk yere hasar almış patlamaya yakın şekilde duruyor. Bugün ise baktım yoldan geçen NPC'ler aracımın içinden geçiyor. Bir sürü daha bug var ama o kadar göze çarpan detaylar değil yani oynanışa etki etmiyor. Optimizasyon konusuna gelirsek, ben oyunu 1.6 sürümüyle oynuyorum RX 6600 ekran kartıyla yüksek ayarlarda 50-60 fps arası alıyorum ve bazen droplar giriyor. Bence optimizasyon sıkıntısını çok iyi çözmüşler kafanız o konuda rahat olsun. Oyuna başlarken sokak çocuğu senaryosunu seçtim hikaye çok güzel ilerliyor. Hikaye konusunda bence iyi iş çıkarmışlar. Oyunu satın alacak veya oyunu satın alıp oynamayan arkadaşlara kesin tavsiye ediyorum, keyifli bir oyun.

Hocam bu arada sizin grafik ayarlarınız neydi oynarken, sistemimiz aynısı çünkü :D

Merak ettim. @Ar0x

Son düzenleme:
Bu oyunu ilk çıktığı zaman almıştım fakat sistemim yetmediği için oynayamıyordum şimdi yeni sistemle beraber oynamaya başladım o yüzden birçok bug kapatılmış olsa bile ben oyunda yaklaşık 12 saat geçirdim ve devam edeceğim lakin bir sürü Bug ile karşılaştım. Örneğin arabamı bir yere park edip görev yapacağım arkama bir bakıyorum arabam durduk yere hasar almış patlamaya yakın şekilde duruyor. Bugün ise baktım yoldan geçen NPC'ler aracımın içinden geçiyor. Bir sürü daha bug var ama o kadar göze çarpan detaylar değil yani oynanışa etki etmiyor. Optimizasyon konusuna gelirsek, ben oyunu 1.6 sürümüyle oynuyorum RX 6600 ekran kartıyla yüksek ayarlarda 50-60 fps arası alıyorum ve bazen droplar giriyor. Bence optimizasyon sıkıntısını çok iyi çözmüşler kafanız o konuda rahat olsun. Oyuna başlarken sokak çocuğu senaryosunu seçtim hikaye çok güzel ilerliyor. Hikaye konusunda bence iyi iş çıkarmışlar. Oyunu satın alacak veya oyunu satın alıp oynamayan arkadaşlara kesin tavsiye ediyorum, keyifli bir oyun.

Hocam bu arada sizin grafik ayarlarınız neydi oynarken, sistemimiz aynısı çünkü :D

Merak ettim. @Ar0x
Yüksek ayarlar hocam.
Ben bugla karşılaşmadım bir kaç glitch dışında şans işi.

Geri
Yukarı