İnceleme Cyberpunk 2077

SALOOWEN

Hectopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Kısa notlar:
-Spoiler yoktur, rahatça okuyabilirsiniz.
-Sonda Edgerunners ile alakalı konuştum.
-Buglardan ekstra konuşmadım, gene sonda gelen updatelerden kısaca bahsettim.

Cyberpunk 2077 Nedir?
Siber evrende gelecekte geçen, CDPR’in altından kalkamadığı oyundur kendisi.

Hikaye
Bakın tema muhteşem, fikir çok iyi, manyak bi’ senaryo yazmışlar ama bunu oyuncuya sunamıyorlar. Olaylar o kadar hızlı ilerliyor ki ne olduğunu kavrayamadan finale geliyorsunuz. Bu senaryo bu kadar hızlı kestirilip atılmayı hak etmiyordu.

Grafikler
Manzaralar, araçlar her şey güzel yapılmış, çok iyi duruyor. Yalnızca bazı ayrıntılara çok uğraşmamışlar, sıkıntı değil bana kalırsa. Optimizasyon için ayrı başlık açmayacağım, 1660S ile zaman zaman 35FPS’ye kadar drop yesem bile genel olarak sıkıntı çıkmadı.

Silahlar
Bir sürü türden bir sürü silahımız var, hissiyatlar bazı silahlarda çok iyi değil ama genel olarak güzel, keyif aldım. Yakın dövüş kısmında da yumruk hariç çok eğlendim. Katana, Z bıçakları gayet güzel olmuş.

Vücut Modifikasyonu
Geneli karakteri boostlamak üzere tasarlanmış. Kol, bacak ve işletim sistemi implantları dışında oynanışı çeşitlendiren çok bir şey yok. Daha iyi olmasını beklerdim ama şu anki hali de yeterli.

Karakterler
Ana hikayede bir sürü karakter ile karşılaşıyoruz ancak bunlarla tanışıp, düzgünce vakit geçirmek için yan görevlerini yapmalısınız. Küçük hikaye serileri yani. Karakterlerin kendilerine gelirsek çoğu kişiliklerini size çok güzel yansıtıyor ve bu karakterler ile kuracağınız ilişkilerin (arkadaş olmak, sevgili olmak vs.) oyuncuya ait olması güzel.

Yetenek Ağacı
Şimdi burada oynanışı çeşitlendiren bir sürü yetenek var ama oyun bizi seçenek yapmaya zorluyor. Yani hem dövüş makinesi olup aynı zamanda da hacker olmanız çok zor. Hepsini deneyimlemek istiyorsanız karakteri aşırı kasmanız lazım. Bu kısım beni biraz üzdü.

Yan Görevler
Ana hikayenin süresinden rahat 5 kat fazla sürecek yan görev var. Bunlar ikiye ayrılıyor; ana hikayeyle paralel olan ve kurguyu güçlendirenler (Judy, Panam ve Kerry’nin görevleri gibi) ve para kasmak için (git şunu vur gel, şunu götür gel) yapılmış olanlar. İlk çeşitteki görevler çok eğlenceli ve baymıyorlar ancak ikinci bahsettiklerim o kadar fazlalar ki bir yerden sonra kusma seviyesine geliyorsunuz.

RPG
En çok seçimi karakterler ilişkileri üzerine yapıyoruz ve bu hiç yeterli değil. Farklı şekillerde oyuna başlama olayı zaten fos. En sağlam seçim yaptığımız kısım da final. Final seçimleri gerçekten sağlam olmuş. Özetle çok çeşitli bir RPG bekliyorsanız tatmin olmazsınız.

Açık Dünya
NightCity’yi size çok güzel yansıtıyor oyun. Şehir güzel tasarlanmış ama yapılacak aktiviteler (sinemaya gitmek falan)olsaymış daha doğal olabilirmiş. Yan etkinlikler dışında pek bir şey yok. Bir de animeyi sevdiyseniz dizideki bütün mekanlar oyunda mevcut, gidip gezebilirsiniz.

Araçlar
Sürüş kısmı muhteşem değil ama güzel, araç sayısı fazla ve havayı yansıtıyorlar.

Yapay Zeka
Yapay zeka yok gibi bir şey. Savaşırken bir nebze sıkmıyor ancak araba yarışlarında o kadar rahatsız ediyorlar ki. Ölümüne yarışıyoruz, arkama bakıyorum böyle sağa sola çarpıp duruyorlar, kazanma gibi bir dertleri yok. Hiç dalga geçmiyorum GTA Sanandreas’ın araç yapay zekası daha iyi.

BOSS'lar
CDPR'in final bossları ile alakalı bir sorunu var, Witcher 3'ün de ana hikayesinin final bossu bariz şekilde kötüydü, burada da durum aynı. NightCity'ye raconunu koymuş bi' bossun bu kadar basit olmaması lazım. Aslına bakarsak bunun en büyük sebebi gene yapay zekanın rezalet oluşu.

Müzikler
Her şeye eleştirebilecek bir şeyler bulabilirim ama müzikler gerçekten muhteşem. Hiç şarkı dinleme alışkanlığım yoktu, Cyberpunk’tan sonra açıp soundtrackleri dinlemeye başladım.

Edgerunners Yorumum
Ben anime seven birisi değilim, konu Cyberpunk olmasa asla izlemezdim ancak konu Cyberpunk olduğu için izledim ve beğendim. Paralel olarak oyun içerisine update ile bir sürü Edgerunners eastereggi getirdiler ve bunları görmek oyun içerisinde tebessüm ettiriyor. Ama her şeyi bir kenara bırakırsak animenin asıl amacı oyuna tekrar nefes aldırıp oyuncu çekmek ve oldukça da başarılı oldular. CDPR çok başarılı şekilde yaptı bunu. Sonuçta alan memnun satan memnun, sıkıntı yok.

Oyun Düzelmiş mi, Updateler yeterli mi?
Büyük ölçüde evet ama hala o kadar fazla sıkıntı var ki... CDPR gerçekten altından kalkamadı bu oyunun. GB’larca update geldiği halde oyun kötü durumda. Çoğunlukla ana görevleri elden geçirmişler, yan görevler hala çok sorunlu. Elden bir şey gelmiyor ne yazık ki. Ümidim, gelecek oyunda acele etmeden Cyberpunk’a yakışır bir iş yapmaları.

Fiyat
İndirimsiz 250, indirimde 125TL.

Peki Alınır mı?
Bi’ kamyon konuştum şimdi sadede geliyorum. Cyberpunk 2077 ne yazık ki tam olamamış bir oyun. Ama aynı zamanda size yaşattıkları ve sunduğu deneyim gerçekten benzersiz. 125TL bence bir tık fazla ama Cyberpunk 2077 oynanmaya hak ediyor, öneriyorum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Aslında Cyberpunk altında yatan kocaman bir felsefe içeren bir oyun. Bize gelişen teknolojiyle şehirleşmenin çoğalmasını ve ilerideki zamanlarda muhtemelen yaşayacağımız senaryoları bize oyun olarak gösteren bir yapım. Oyunun havasına bakarsanız zaten depresyon içinde olan bir şehir göreceksiniz. Adamlar oyun konusu haricinde oyundaki felsefeyi ve kentleşmenin sonuçlarını çok iyi yansıtabilecek bir potansiyele sahipmişler ama kullananamışlar.

Aslında Cyberpunk altında yatan kocaman bir felsefe içeren bir oyun. Bize gelişen teknolojiyle şehirleşmenin çoğalmasını ve ilerideki zamanlarda muhtemelen yaşayacağımız senaryoları bize oyun olarak gösteren bir yapım. Oyunun havasına bakarsanız zaten depresyon içinde olan bir şehir göreceksiniz. Adamlar oyun konusu haricinde oyundaki felsefeyi ve kentleşmenin sonuçlarını çok iyi yansıtabilecek bir potansiyele sahipmişler ama kullanamamışlar.
Katılıyorum. Oyunda çok fazla üstün körü gösterilmiş, dünyanın altında yatan hikayeyi doğru dürüst yansıtamamışlar.

oyun düzelmiş mi, Update'ler yeterli mi?
Büyük ölçüde evet ama hala o kadar fazla sıkıntı var ki... CDPR gerçekten altından kalkamadı bu oyunun. GB'larca Update geldiği halde oyun kötü durumda. Çoğunlukla ana görevleri elden geçirmişler, yan görevler hala çok sorunlu. Elden bir şey gelmiyor ne yazık ki. Ümidim, gelecek oyunda acele etmeden Cyberpunk'a yakışır bir iş yapmaları.

Ben oyunu düzelmiş buldum. Fazla bug değil neredeyse hiç bugla karşılaşmadım. Bir de RPG yönü şu yönden güzel. Ortalarda yaptığımız seçim direk finali etkilemiyor ama yapmakta olduğumuz görevi güzel etkiliyor. Umarım anlamışsındır.

Ben oyunu düzelmiş buldum. Fazla bug değil neredeyse hiç bugla karşılaşmadım. Bir de RPG yönü şu yönden güzel. Ortalarda yaptığımız seçim direk finali etkilemiyor ama yapmakta olduğumuz görevi iyi etkiliyor. Umarım anlamışsındır.
Bug konusu bana özel olabilir. Otomat makinası arkadaşımınız yanında insanlar havada yürüyordu. :D Araba yarışı görevlerinde insanlar ışınlanıp durdu. Bi' kere yakın dövüşte dünyadan aşağı düştüm. Final ve Kerry görevlerinde asansörler takılı kaldı. Panam görevlerinde konvoy hareketsiz şekilde dondu. Arkadan arabamla iterek devam ettirdim. Daha sayabilirim yani. RPG konusunda size katılıyorum.

Geri
Yukarı