Cyberpunk 2077'nin korsana karşı önlem almaması

Şu an Online kısmı yok diye biliyorum ileride eklenecek herhalde.
3-6 ay arasında geleceğini tahmin ediyorum, neden sonra geliyor diyebilirsin. Sebebi ise oyunu insanların hikayeli bir şekilde oynaması için derim, zira online kısmı hemen gelirse birçok insan hikayeden mahrum kalacak. O yüzden CDPR burada oyuncuların oyun ile bağ kurmasını istiyor. Zaten oyuncuya değer veren en büyük firmadan da bu beklenirdi ;)

Fuck drm.

Sitedekiler yalan mı şimdi? Sen korsanı DRM ile değil sürekli güncelleyerek güzel bir multiplayer yaparak başka oyuncularla etkileşime sokarak engelleyeceksin. Fiyatları pahalı ama beş para etmez o kadar çok oyun var ki. Ve 2300 TL asgari ücret olan ve oyun fiyatlarının 250-300 TL olduğu bir yer de normal karşılanması gerek bence.

Belli olmaz ya, belki bakarsın gerçekten olur. Milyon satmasa bile yüz binleri çok rahat görür gibi.
Benim bu ülkedeki yeterli maddi güce sahip olan insanların bile ahlaki yapısına güvenim sıfır. Yüz binlerce satışı umarım görür de ülke insanı beni yanıltır ancak bu bir ilk olur! Hiç ihtimal vermiyorum, 100 bin bile inanılmaz bir sayı.

60K satarsa firma direkt zengin olur zaten.
249 TL yaklaşık olarak 31 dolar civarı yapıyor. 60 bin satıştan toplam gelir 1,860,000 dolar olur, %30'luk Steam kesintisini de sayarsak firmanın buradan geliri vergiler falan dahil 1.3 milyon $ civarında olur. Vergileri çıkardığında milyonun altında kalıyor.

CD Projekt Red ise bu oyun için "toplamda" 120 milyon doların üstünde bir para harcadı. Buradaki 60 bin adetlik satıştan, oyun maliyetinin %1'i bile çıkmıyor. Bir de bunun üstüne kâr elde edecek de, yeni oyun için kaynak yaratılacak...

@Furkan45 Senin paran değersizse adamların ne suçu var? Alım gücünü onlar belirlemiyor, ayrıca daha ne yapmalarını istiyorsunuz? Adamlar AAA oyun yapıyor, Türkçe dil desteği veriyor ve global satış fiyatının yarısına sana sunuyor. Kaldı ki iyi bir fırsat ararsan 20 dolara bile alabilirsin, mesela ben 20 dolar civarına satın almıştım.

Sitedekiler yalan mı şimdi? Sen korsanı DRM ile değil sürekli güncelleyerek güzel bir multiplayer yaparak başka oyuncularla etkileşime sokarak engelleyeceksin. Fiyatları pahalı ama beş para etmez o kadar çok oyun var ki. Ve 2300 TL asgari ücret olan ve oyun fiyatlarının 250-300 TL olduğu bir yer de normal karşılanması gerek bence.
Ben sitedekilere yalan demedim ki arkadaşım, destekliyorum zaten.

Benim bu ülkedeki yeterli maddi güce sahip olan insanların bile ahlaki yapısına güvenim sıfır. Yüz binlerce satışı umarım görür de ülke insanı beni yanıltır ancak bu bir ilk olur! Hiç ihtimal vermiyorum, 100 bin bile inanılmaz bir sayı.

249 TL yaklaşık olarak 31 dolar civarı yapıyor. 60 bin satıştan toplam gelir 1,860,000 dolar olur, %30'luk Steam kesintisini de sayarsak firmanın buradan geliri vergiler falan dahil 1.3 milyon $ civarında olur. Vergileri çıkardığında milyonun altında kalıyor.

CD Projekt Red ise bu oyun için "toplamda" 120 milyon doların üstünde bir para harcadı. Buradaki 60 bin adetlik satıştan, oyun maliyetinin %1'i bile çıkmıyor. Bir de bunun üstüne kâr elde edecek de, yeni oyun için kaynak yaratılacak...
Türkiye şartlarına göre söyledim ama siz de haklısınız.

Son düzenleme:
gog.com.png

😍

@Furkan45 senin paran değersizse adamların ne suçu var? Alım gücünü onlar belirlemiyor, ayrıca daha ne yapmalarını istiyorsunuz? Adamlar AAA oyun yapıyor, Türkçe dil desteği veriyor ve global satış fiyatının yarısına sana sunuyor. Kaldı ki iyi bir fırsat ararsan 20 dolara bile alabilirsin, mesela ben 20 dolar civarına satın almıştım.

Ben korsan indirdim diye adamlar zarar etmiyor ki. Ben zaten maximum 50 60 saat oynayacağım bir şeye 250TL çok param olsa dahi vermem. Adam zaten benden para kazanamayacak. Fiziksel bir şey satın almıyorsun adamlar 1 kere yapıp milyonlarca kopyalayıp kopyalayıp satıyorlar. Ve ömür boyu. Bazıları 2. bir oyunu çıksa dahi fiyatını ucuzlatmıyor. Sonuçta bir süre sonra oyuna güncelleme gelmiyor desteğini kesiyorlar ve oynayacak kişi sayısı da azalıyor oynayamıyorsun. Ben bir oyuna 250 TL verirsem ömür boyu destek ve güncelleme beklerim. Bir süre sonra fiyatını düşürmeleri gerek. Bir oyuncak değil bu fiziksel bir mal gibi değerlendirilmemesi lazım sanal ortam bu. Tamam bedava da vermesinler ama Steam Türkiye için biraz daha indirim yapabilir. İnsanların parası belli alım gücü belli. Ve her oyunu da korsan kullanmıyoruz hak edene parasını veriyoruz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı