Danıştay İstanbul sözleşmesi durdurma talebini reddetti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Artık 1 Temmuzda İstanbul sözleşmesinden çekiliyoruz. Danıştay bu tip kararların cumhurbaşkanı yetkisinde olduğunu söyledi.

Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Karar’a göre, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedildi. Karar, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 3. maddesi gereğince alınmıştır.

10 yıl önce imzalanan ve Erdoğan’ın imzasıyla iptal edilen İstanbul Sözleşmesi, 1 Temmuz günü yürürlükten kalkacak. İptal edilmesine iki gün kala Danıştay’a yapılan yüzlerce iptal başvurusunda ilk karar çıktı. Danıştay 10. dairesi, Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Kaynak:

Sizin gibilere kalsa babalar çocuğuna tecavüz etsin, ama aile yapısı bozulmasın aman laf dışarı çıkmasın. Anneler evde günlerce dayak yesin, kol kırılsın yen içinde kalsın. Vakıflarda çocuklara tecavüz edilsin ama “bir kereden bir şey olmasın”

Ben size bu yaşınızdan sonra laf anlatamam. Göz ardı listeme hoş geldiniz.
Ben de göz ardı ettim. Oh be gençleştim resmen.

Sizin gibilere kalsa babalar çocuğuna tecavüz etsin, ama aile yapısı bozulmasın aman laf dışarı çıkmasın. Anneler evde günlerce dayak yesin, kol kırılsın yen içinde kalsın. Vakıflarda çocuklara tecavüz edilsin ama “bir kereden bir şey olmasın”
İslamda zaten tecavüze hay hay var. İslamda tecavüze idam var idam. Kafanızı doldurmuşlar koyun gibi karşı çıkıyorsunuz. İslam asıl buna karşı çıkıyor. Şimdi tecavüzcüler dışarıda geziyor. Ama şeriatta mezarda yatıyorlardı şu an.

İslamda zaten tecavüze hay hay var. İslamda tecavüze idam var idam. Kafanızı doldurmuşlar koyun gibi karşı çıkıyorsunuz. İslam asıl buna karşı çıkıyor. Şimdi tecavüzcüler dışarıda geziyor. Ama şeriatta mezarda yatıyorlardı şu an.
Aynen İran da yatıyorlar.
İran da alkol de yok zaten.
Baskı işe yaramaz.

Kadın haklarını koruyalım derken, erkek haklarını bu sefer yok sayan bir sözleşmeydi. Yerine daha çağdaş ve erkek kadın eşitliğine daha çok sağlayacak rehabilite edebilecek bir sözleşme veya uygulamanın gelmesi dileği ile.
Aynen, bir kere açıp okudun mu maddeleri? Kahvehanedeki dayıların anlattıklarını duyup gelip buraya "İyi olmuş" falan yazıyorsunuz, yazık.

Toplumda kadınlar alt sınıf görüldüğü için yapılan bir sözleşme bu. Hiçbir maddesinde de kadın üstündür vs. demiyor. EŞİTLİK diyor EŞİTLİK.

Tabii canım ülkemde bunlar uygulansaydı çok daha iyi olurdu ancak maalesef.

İslam’da yatakta kocasını reddetti diye kadına şiddet uygulama yok mu? Ben mi yanlış biliyorum?

Ayrıca ben sözlerimi İslam için söylemedim, “insanlar el ele tutuşmasın” zihniyeti için söyledim. Bu zihniyete sahip bir iktidar var mı şu an var. “Gerçek İslam bu değil” diyecekseniz de demeyin boşuna, dediğim gibi ben “İslam tecavüzcü üretiyor” gibi bir şey demedim.

Ayrıca bu ülke İslam ile yönetilmiyor, yönetilmeyecek de. Birçok inançtan insan var, laik bir ülke burası.

Baskı işe yaramaz.
İran'ın bu işi doğru yapamadığı şeriatın yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez. Kitaplarda küfür yazıyor diye kitaplar kötü mü oluyor mesela?

Baskı işe yaramaz.
Bak peçe de işe yaramıyormuş. Demek ki bu mantıklı bir sistem değil. Mantıklı olsaydı şu an en düşük oranlar bu ülkede olurdu.
İran'ın bu işi doğru yapamadığı şeriatın yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez. Kitaplarda küfür yazıyor diye kitaplar kötü mü oluyor mesela?

İslam’da yatakta kocasını reddetti diye kadına şiddet uygulama yok mu? Ben mi yanlış biliyorum?
İslamda kadın kocasını geçerli bir sebep olmadıkça reddemez. Neden mi ? Çünkü eğer detaylı olarak incelerseniz kadınlar yok kocam beni kıskansın yok şey yapsın diye kendisi istese bile kocasına yaptırtmaz. Şiddet kadına okursanız o ayeti sadece başka bir kadına sarkıntılık yaparsa var. O da aileyi korumak için.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı