Deist, ateist veya teist olma sebebiniz nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eskiden sorgusuz sualsiz İslam'a yönelmiştim, ama şuan nerede ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Açıkçası bunun sonucunda, hiçbir dine inanmıyorum bunun içine ateistlik de dahil.
Ateistlik de kaos var ve bu bana saçma geliyor, neden bir kaos ortamında olalım ki.
İnanç, sana kalmış bir şeydir.
Aslında ülkemizde kimsenin inancını yargılamamak gerek fakat, müslümana ben ateistim dediğinizde sizi pata küte dövdüğünü görebilirsiniz.
Ülkede başka Dinlere saygıdan bahsediliyor ama yurdum insanının bunu anlamaya beyni yetmiyor maalesef.
Artık modernleşiyoruz, Din ile Bilim çatışma haline giriyor...
İslamda kafir olursan senin cennette yerin yoktur tek bir kötülüğün olmasa dahi ama müslüman ol ve bir iyiliğin bile olmasa cennete girebilirsin.
Nisa Suresi 15-16 Örneğin;
15. Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye veya Allah onlar hakkında bir yol açıncaya kadar kendilerini evlerde tutun (dışarı çıkarmayın).
16. Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisininde canlarını yakın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa, onlara eziyet etmekten vazgeçin. Çünkü Allah, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Bu ayetlerden Allahın ne kadar merhametli olduğunu görüyorsun.
Bir iyiliğin olmazsa bile cennete gidemezsin demişsin, sallamayın lütfen.
Neden sevap ve günah sistemi var o zaman?
Boşuna mı var bunlar?
Açıklasana bi' bana.

Bir iyiliğin olmazsa bile cennete gidemezsin demişsin, sallamayın lütfen.
Neden sevap ve günah sistemi var o zaman?
Boşuna mı var bunlar?
Açıklasana bi' bana.
İslamda sevap ve günah sistemi müslüman olan müminler için var. Kafirler için değil. Kafirler iyilik yapsalar bile müslüman olmadığı için cehenneme gidecek.
Kehf Suresi 103,104. (Ey Muhammed!) De ki: "Amelce en çok ziyana uğrayan; iyi iş yaptıklarını sandıkları hâlde, dünya hayatındaki çabaları kaybolup giden kimseleri size haber verelim mi?"
105. Onlar, Rab'lerinin âyetlerini ve O'na kavuşacaklarını inkâr eden, böylece amelleri boşa çıkan, o yüzden de kıyamet gününde amelleri için bir terazi kurmayacağımız kimselerdir.

Bakara suresi 217. ayet: Sana haram ayda savaşmayı soruyorlar. De ki: "O ayda savaş büyük bir günahtır. Allah'ın yolundan alıkoymak, onu inkâr etmek, Mescid-i Haram'ın ziyaretine engel olmak ve halkını oradan çıkarmak, Allah katında daha büyük günahtır. Zulüm ve baskı ise adam öldürmekten daha büyüktür. Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler. Sizden kim dininden döner de kâfir olarak ölürse, öylelerin bütün yapıp ettikleri dünyada da, ahirette de boşa gitmiştir. Bunlar cehennemliklerdir, orada sürekli kalacaklardır.

Bu ayetleri inkar edebilir misin? :)

O, sana Kitab’ı hak ve kendisinden öncekileri doğrulayıcı olarak indirdi. O, daha önce Tevrat’ı ve İncil’i insanlar için birer hidayet olarak indirmişti. Furkan’ı da indirdi. Şüphesiz, Allah’ın âyetlerini inkâr edenler için şiddetli bir azap vardır. Allah, mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir. (Ali İmran Suresi 4.ayet.)
YouTube'da sözler köşkü ve kafile gibi kanallara bakmanızı öneririm.
Neden?

Neden bilim insanlarının çoğu erkek? Neden Dünya da birşeyler başaranları büyük kısmı erkek? Çünkü erkek, kadından bir derece daha üstündür. Böyle yaratıldık, ister kabul edelim, ister etmeyelim. Kuran Allah (c.c) sözüdür ve Biz, Ben, O gibi özneler Arapça için saygı anlamında kullanılır. Arapça Türkçe ye tam çevrilemiyor, Türkçe'den çok ayrı bir dil, silginin bile cinsiyeti var Arapça'da. Örneğin sen Cumhurbaşkanına saygılı konuşurken, "Nasılsınız?" diye sorarsan sen bilimsel hata mı yaptın, hayır. Saygılı konuştun. Biz, Ben, O'da bunun gibidir, saygı öznesidir. Kuran değişmemiştir yıllar öncesinde yazılmış kuranlar karbon testinde yıllar öncesine ait olduğu doğrulanmış ve günümüzdekilerle birebir aynıdır. Sonuçta bir İlah'tan bahsediyoruz. Herhalde kulunun gözünden görmesi ve onu anlatması Allah için zor olmasa gerek.
Fiziksel güç dışında kadınlardan üstün değiliz. Bir çok kadın bilim insanı, politikacı var. Orta doğuda kadınlara gereken önem ve fırsat verilmiyor. Zaten evlenip çocuk olduktan sonra kadınların anne ve koruma iç güdüsü yüzünden erkeklerden daha da geri kalıyorlar. Kadınları frenleyip bizden geri planda bırakmanın tek yolu çocuk yapmaktır çünkü. Kadın ve Erkek tamamı ile eşittir. Hatta yıllarca dövüş sanatlarına gitmiş bir kadından fiziksel güç olarak daha üstün olmana rağmen dayak bile yiyebilirsin.

Benazir Butto, Sabiha Gökçen, Augusta Ada Byron, Stephanie L. Kwolek, Dr. Maria Telkes, Ümmiye Koçak, Diana Nyad, Katharine Houghton Hepburn, Marie Curie, Dilek Livaneli ve daha binlerce kadın ismi araştırdığın zaman erkeklerin kadınlardan fiziksel güç hariç üstün olmadığını bilirsin. Evrensel bir kitabın Arapça haliyle tam anlaşıldığı başka dillerde anlaşılmaması "Düşünüp anlayasınız diye Kur'an'ı apaçık indirdik" ve evrenselliği ile çelişmiyor mu? Neden tüm dillerde anlayamıyorum ben bu kitabı illa Arapça mı öğrenmem lazım? Sizin Tanrınızın ana dili Arapça mı? Ölünce sorgumuz Arapça sorulacakmış öyle bir şey duymuştum ne kadar doğru bilemem. Koskoca ilah sadece Arapça mı biliyor? Neden her insanı kendi bildiği dinden ve dilden sorguya tutmuyor? Neden koskoca ilah insanların kendine tapması için din indirmesine ihtiyaç duyar ki?
İslam'a bakarsak buradaki kitabın sadece insanların iyiliğini istediğini görürsün o zaman bu kitap islamdan daha mantıklı.
YouTube'da sözler köşkü ve kafile gibi kanallara bakmanızı öneririm.
O kanallar tamamen taraflı kanallar. Evrim ağacı tarafından bir çok rezil edildi o kanal. O kanallardan argüman alıp gelmeyin.

Neden bilim insanlarının çoğu erkek? Neden Dünya da birşeyler başaranları büyük kısmı erkek? Çünkü erkek, kadından bir derece daha üstündür.
Bunun sebebi dinlerin kadınlara verdiği kısıtlamadır. Bu hala günümüzde İslam ülkelerinde mevcut örnek olarak İran dan kaçmış Amerikalı kadın astronot Yasemin Moghbeley. Kendisi İran'da olsaydı erkeklerin gölgesinde bir hayat sürecekti.

Kuran değişmemiştir
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sonuçta bir İlah'tan bahsediyoruz
Nasıl bir ilah bunları yazar?

"Ey peygamber! mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyelerini, amcanın, halanın, dayının, teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği taktirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere degil, sirf sana mahsus olmak üzere helal kıldık." (ahzab suresi,50.ayet)

"ey muhammed! karılarından dilediğini geri bırakabilir, dilediğini öne alabilirsin." (ahzab suresi,51.ayet)

''Odaların arkasından sana bağıranların çoğu, aklı ermeyen kimselerdir.'' (hucurat suresi,4.ayet)

"ey iman edenler! siz zamanını gözetmeksizin peygamberin evine girmeyin. ancak davet edildikçe girin. yemeği yediğinizde de hemen dağılın. çünkü bu hareketiniz peygamberi üzmekte, ama o bir şey söylemekten çekinmekteydi. ama allah, doğruyu söylemekten çekinmez"(ahzab suresi,53.ayet)

"Sizin allah'ın resûlünü üzmeniz ve kendisinden sonra onun hanımlarını nikâhlamanız asla caiz olamaz. çünkü bu, allah katında büyük bir günahtır."
Lüten artık kolaya kaçıp sadece meal okumayın birazcık tefsir okuyun kendinizin hata diye gördüğü şeyleri birazcık sorgulayın. Lüten rica ediyorum birazcık araştır.
Ben araştırdım da farklı bir sonuç bulamadım siz açıklar mısınız?

Son düzenleme:
Dünyada bu kadar suç, kötülük, adaletsizlik varken ve bunları yapan sınır tanımazlar varken hiçbir kimse karşılık göremeden toprağa karışıp gidemez, gitmemeli. Bu kadar basit olmamalı hiçbir şey.
Maalesef basit. 3 yaşındaki bir çocuğun ölmesi ne kadar basit ise bu da basit. Şayet bir Tanrı olsaydı ve imtihan diye dünyaya gönderip savunmasız ve daha bilinci oturmamış bir çocuğun kaderini öldürülüp çöpe atılmış bir şekilde yazmışsa bu adaleti göstermez, gerçekliği gösterir.

Tekrar soruyorum, ben enayi miyim? Suç işlemek bu kadar basitken ve kazancı çok yüksekken ne diye kendimi hırpalıyorum?
Kendi adaletimizi kendimiz sağlıyoruz. Polisimiz ve hukuk sistemimiz bu yüzden var. Bunlar ellerinden geldikçe adeleti sağlamaya çalışıyorlar.

Ama dediklerin doğru insanın kendini böyle teselli etmesi, bazen iyi bir şey.

İnsan, "ben" der. Allah ise "biz".

Son düzenleme:
Bunun sebebi dinlerin kadınlara verdiği kısıtlamadır. Bu hala günümüzde İslam ülkelerinde mevcut örnek olarak İran dan kaçmış Amerikalı kadın astronot Yasemin Moghbeley. Kendisi İran'da olsaydı erkeklerin gölgesinde bir hayat sürecekti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nasıl bir ilah bunları yazar?

"Ey peygamber! mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyelerini, amcanın, halanın, dayının, teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği taktirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere degil, sirf sana mahsus olmak üzere helal kıldık." (ahzab suresi,50.ayet)

"ey muhammed! karılarından dilediğini geri bırakabilir, dilediğini öne alabilirsin." (ahzab suresi,51.ayet)

''Odaların arkasından sana bağıranların çoğu, aklı ermeyen kimselerdir.'' (hucurat suresi,4.ayet)

"ey iman edenler! siz zamanını gözetmeksizin peygamberin evine girmeyin. ancak davet edildikçe girin. yemeği yediğinizde de hemen dağılın. çünkü bu hareketiniz peygamberi üzmekte, ama o bir şey söylemekten çekinmekteydi. ama allah, doğruyu söylemekten çekinmez"(ahzab suresi,53.ayet)

"Sizin allah'ın resûlünü üzmeniz ve kendisinden sonra onun hanımlarını nikâhlamanız asla caiz olamaz. çünkü bu, allah katında büyük bir günahtır."

Ben araştırdım da farklı bir sonuç bulamadım siz açıklar mısınız?
Sen olaya Hz. Muhammed (sav) haşa yalancı o peygamber değil nazarıyla bakıyorsun bu yüzden o peygamberin bu ayrıcalıklarını ona çok görüyorsun seni anlayabiliyorum ancak sana bu kadar *bilime dayalı ayet delilleri* yazmışken kabul etmemek senin seçimin, dinde zorlama yoktur. Senin evrenden bende geçtim senin daha çok araştırmaya ihtiyacın var Allah hidayet versin. Ve bu ayetlerde ne sorun var ki hali hazırda islam tuvaletten tut nasıl ilişkiye gireceğine kadar anlatır. Bu sınırları koyan da zaten Rabbimizdir.
Fiziksel güç dışında kadınlardan üstün değiliz. Bir çok kadın bilim insanı, politikacı var. Orta doğuda kadınlara gereken önem ve fırsat verilmiyor. Zaten evlenip çocuk olduktan sonra kadınların anne ve koruma iç güdüsü yüzünden erkeklerden daha da geri kalıyorlar. Kadınları frenleyip bizden geri planda bırakmanın tek yolu çocuk yapmaktır çünkü. Kadın ve Erkek tamamı ile eşittir. Hatta yıllarca dövüş sanatlarına gitmiş bir kadından fiziksel güç olarak daha üstün olmana rağmen dayak bile yiyebilirsin.

Benazir Butto, Sabiha Gökçen, Augusta Ada Byron, Stephanie L. Kwolek, Dr. Maria Telkes, Ümmiye Koçak, Diana Nyad, Katharine Houghton Hepburn, Marie Curie, Dilek Livaneli ve daha binlerce kadın ismi araştırdığın zaman erkeklerin kadınlardan fiziksel güç hariç üstün olmadığını bilirsin. Evrensel bir kitabın Arapça haliyle tam anlaşıldığı başka dillerde anlaşılmaması "Düşünüp anlayasınız diye Kur'an'ı apaçık indirdik" ve evrenselliği ile çelişmiyor mu? Neden tüm dillerde anlayamıyorum ben bu kitabı illa Arapça mı öğrenmem lazım? Sizin Tanrınızın ana dili Arapça mı? Ölünce sorgumuz Arapça sorulacakmış öyle bir şey duymuştum ne kadar doğru bilemem. Koskoca ilah sadece Arapça mı biliyor? Neden her insanı kendi bildiği dinden ve dilden sorguya tutmuyor? Neden koskoca ilah insanların kendine tapması için din indirmesine ihtiyaç duyar ki?
İslam'a bakarsak buradaki kitabın sadece insanların iyiliğini istediğini görürsün o zaman bu kitap islamdan daha mantıklı.

O kanallar tamamen taraflı kanallar. Evrim ağacı tarafından bir çok rezil edildi o kanal. O kanallardan argüman alıp gelmeyin.
Bütün sorularına cevap yazacağım dostum. İlk olarak sizin tanrınız değil bahsettiğimiz İlah hepimizin İlahıdır. Ayetin mealini eksik yazdınız, "Düşünüp anlayasınız diye apaçık kitabı Arapça olarak indirdik". Kuran çok derin manalara sahip kimi ayet apaçık iken kolayca herkes tarafından anlaşılırken kimi ayetin birden fazla derin anlamı vardır, ve bu derin anlamlarıda bize önce Hz. Muhammed (sav) sonra ise sahabeleri ve alimler öğretir. Kuranı anlamak için illa ki Arapça öğrenmek zorunda değilsiniz bu yüzden tefsir öneriyoruz, Arapça bilen alimler elinden geldiği kadar size ayetin ne zaman indiğini, ne için indiğini, başka ayetlerle ilgisi var mı onu yazar. Evet, öldükten sonra ki hayatımızda Arapça konuşacağız. Allah her dili bilir, dua etmek istiyorsan Türkçe de edebilirsin. Dünya bir oyun ve eğlence yeri ve gerçek şu ki dünya ya gelmeden önce rabbin sana sordu sana deliller göndereceğini ve kazanırsan yüksek cennetlere ve derecelere kavuşacağını söyledi ve sende rabbinin teklifini kabul edip buraya geldin. Bu anlattıklarım masal değil içinden "bunlara inanıp burada yazıyor" diye alay etme sakın. Sadece, araştır. Bilim alanında, ekonomi siyaset alanında kariyer yapmış kimseler dinsiz olduğu için onların hali doğru yol değil, bir insan her konuda uzman olamaz, bilimde sporda sanatta uzmanlaşmış ama din konusunda bir bilgisi olmayan kişileri örnek almamalısın. Konuya yazdığım ilk mesajda bilimsel delil olan ayetleri yazdım göz atabilirsin. Araştırırken neden inanmamalıyız diye araştırırsan bir adım öne
gidemezsin. Neden inanmalıyız diye araştır ve islama inanmamalıyız konu başlıklarının aslında yalan yanlış bilgilerle dolu olduğunu gör.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı