Deist, ateist veya teist olma sebebiniz nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kutsal kitap demek tanrının sözleri demek değil midir? O zaman neden bütün dillere çevrilmesi yasak? Ya da neden bütün dillerde farklı anlamları çıkıyor? İncil dahil bütün kitapların nedense tek dilde kalması isteniyordu hep. O zaman, o bölgenin tanrısı olmuş olmuyor mu böyle düşününce?
Dostum x giderken sonsuza kez söyledim, meal yetmiyor bu yüzden tefsir var. Tefsir de ayeti uzun uzun anlatıyor.
Herkese hitap ettiğini iddia eden bir kutsal kitap tercüme edildiğinde anlamını yitiriyorsa bu o kitabın evrensel olmadığını gösterir. Dediğim gibi tamamen Arap edebiyatından ibaret bunlar.
Tercüme edildiğinde anlamını tamamen yitirmiyor ancak meal yapan kişilerin de insan olduğunu hatırlarsan insan hata yapabilir, Arapça da böyle hatalar yok, illa ki Arapça mı bilmek gerek hayır, tefsirini okursan zaten ayetin mahiyetini anlıyorsun. Uzun bişey değil, mealini getirip bu yanlıştır diyene kadar başka meallere bakın tefsire bakın internetten doğrusunu öğrenin. Köleliği anlayamadım kafama yatmadı desen cevaplarım ama yanlış kaynaklardan getirilip sürekli aynı mesajı alıyorum, "kuran köleliği yasaklamıyor". Yasaklıyor işte sadece savaş esirleri hariç. Savaş esirleri yoksa öldürülecek yahut serbest bırakılacak, ne yapılacak?

Dönemine göre düşün ama. Yani 2020 değil de atıyorum 600-700'lü yıllarda olduğunu ve Kur'an'ı atıyorum Frenk diline çevirmeyi talep ettiğini düşün. Sence gerçekten izin verirler miydi? Örneğin İncil'in İngilizceye çevrilmesi bile kaç yılı buldu.
İzin verilmiş. Hatta 10. yüzyıl zamanlarında ilk Müslüman Türkler tarafından çevrilmiş.

Dostum x giderken sonsuza kez söyledim, meal yetmiyor bu yüzden tefsir var. Tefsir de ayeti uzun uzun anlatıyor.
Anlamadım ama? Benim demek istediğim daha çok neden ibadet kendi dilinde yapılamıyor?

Tercüme edildiğinde anlamını tamamen yitirmiyor ancak meal yapan kişilerin de insan olduğunu hatırlarsan insan hata yapabilir, Arapça da böyle hatalar yok, illa ki Arapça mı bilmek gerek hayır, tefsirini okursan zaten ayetin mahiyetini anlıyorsun. Uzun bişey değil, mealini getirip bu yanlıştır diyene kadar başka meallere bakın tefsire bakın internetten doğrusunu öğrenin. Köleliği anlayamadım kafama yatmadı desen cevaplarım ama yanlış kaynaklardan getirilip sürekli aynı mesajı alıyorum, "kuran köleliği yasaklamıyor". Yasaklıyor işte sadece savaş esirleri hariç. Savaş esirleri yoksa öldürülecek yahut serbest bırakılacak, ne yapılacak?
“Kadınlar sizin tarlanızdır.” ayetini tefsirler bile açıklayamadı, dinciler birbirine muhalif oldular.

O iş tam olarak öyle değil. Yıllardan beri "ama cahiliye Arap dönemindekiler kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyordu" diye dile pelesenk olmuş bir argümandan başka bir şey değil. Ötesi de yok. Bunun nedeni ise İslamiyet öncesi Arapların azımsanmayacak sayıda kadın tanrısının(tanrıça) olması. Yani öyle değer vermeme durumu yok. Bilakis İslamiyet'ten sonra kadının değeri düşürülmüştür. Bir erkeğin dört kadınla olması mı dersiniz, bir erkeğin iki kadına bedel olması mı dersiniz, kadına şiddet mi dersiniz. Ne varsa. Cennet vaadinde bile kadına verilecek bir ödül yok. Hep erkeklerin uçkurlarına göre verilmiştir.

Cennetteki vaat edilen her şey aslında bizlere bunun bir insan ürünü olduğunun kopyasını verecektir. Yeşil bahçe(çölde yaşıyorsun, tabii ki yeşil bir alan senin için ödül olacak), ırmak/nehir(aynı şekilde çölde yaşıyorsun, Nil Nehri dışında su birikintisi görmemişsin), gölge(evet gölge, o kadar sıcağın altında insan tabii ki gölge arar; ne arayacak başka?), huri(erkeğin zevki), şarap(dünyada yasaklamalarına rağmen cennette vaat etmeleri ilginç).

Demokrasi yok olmadı. Demokrasinin varlığı bunları başımıza açtı. Her insanın oyu bir olmamalı. Bir ara bir şarkıcı/ünlü buna benzer bir söz söylemişti, başta çok eleştiri almıştı: "Vay efendim sen nasıl öyle dersin." gibisinden ancak üzerine düşünüldüğünde sapına kadar haklı olduğu görülüyor. Söz şuydu veya buna benzer bir şey, kelimesi kelimesine hatırlamıyorum: "Dağdaki çobanla benim oyum bir mi?" Kast ettiği şey aslında ömrü boyunca sorgulama yapmayan cahil insanla okuyan insanınki bir mi? Ne yazık ki ülkemizin eğitim/bilgelik seviyesi de yüksek olmadığından hiçbir zaman gerçekten bilimin ışığında giden bir insan yönetime geçemiyor. Bu böyle de sürecek. Bu sebeple Platon'un devlet anlayışının yönetim kısmına sonuna kadar katılıyorum.
Yazdığın her şey yanlış, islam da kadın dövmek büyük günah zina üzere yakalamak hariç ki bunda da kaba etine vurabilirsin. Sen islamda kadına ne kadar değer veriliyor araştırmamışsin sen erkeğe ne veriliyor sadece onu araştırmışsın.

Müslümanız Elhamdürillah. Fakat şuan dünyaya bakarsanız en büyük zulümü müslüman yapar. Allah'ın adını ağzına alarak 100lerce kişiyi öldürür. Artık ne hale geldik bilmiyorum.

Muhammed bu ayeti yazarak üç şey başardı: Kendi pisliklerinin üzerini kapatmak, Hz. Ömer’in merakını gidermek, Arap halkını şüpheye sokmamak. Kafası çalışıyormuş aslında, kabullenmek lazım.

Yazdığın her şey yanlış, islam da kadın dövmek büyük günah zina üzere yakalamak hariç ki bunda da kaba etine vurabilirsin. Sen islamda kadına ne kadar değer veriliyor araştırmamışsin sen erkeğe ne veriliyor sadece onu araştırmışsın.
Bakara 223.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı